Candida genitala - tratament

17-11-2011
dana57
Nu este medic/terapeut
dana57
Dati-mi va rog un tratament pentru candida, am fost la medic si rezultatul a fost - candida - am urmat un tratament cu polyginax 12 zile dar dupa 2 luni a aparut iar ( aceeasi scurgere vaginala galbena) sunt la menopauza de 5 ani. As vrea sa iau si un antibiotic oral dar si ovule intravaginale. Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra, sunt disperata. Multumesc!
9 comentarii
0
17-11-2011, ora 20:01
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Infectia a recidivat probabil ca te-ai contaminat de undeva, asa ca am sa-ti dau cateva sfaturi:
- spala la peste 60-70 de grade hainele si in special lenjeria intima, ciorapii, pantalonii - tot ce vine in contact cu zona intima
- daca faci baie in cada te poti infecta mai ales daca sunt si alte persoane in casa care ar putea avea infectii si nu ai cum sa o dezinfectezi prea bine - fa dus mai bine!
Oricum, dupa o varsta nici nu este indicat sa se faca baie in cada.
- daca mai folosesc wc-ul si alte persoane, poate venite in vizita...nu poti controla de ce boli sufera..
Acum, ce poti face: este sa astepti 10-12 zile de la ultimul ovul administrat sau de la ultimul antibiotic si apoi sa faci o
-analiza de secretie vaginala cu antibiograma - unde iti va scrie si la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Sa nu te speli in vagin inainte de analiza cu 72 de ore.
Oricum nu ar trebui sa te speli in vagin deoarece iti poti introduce bacterii patogene, iar pe de alta parte elimini bacteriile bune care reprezinta flora vaginala - bacteriile bune.
Tratamentul nu trebuie intrerupt timp de 10 zile si luat la ore fixe, ca sa nu devina bacteriile rezistente.
Doctorul o sa iti dea tratament cu un antibiotic din antibiograma, daca este cazul.
Ovule, probabil tot polygynax sau macmiror. Acestea contin agenti antibacterieni si antifungici.
Intreaba doctorul daca este nevoie sa iei si un antifungic oral.
Nu uita sa dezinfectezi - chiar sa fierbi lenjeria intima si ciorapii, iar pantalonii sa ii calci bine (cu abur, eventual), deoarece candida se fixseaza in tesatura.
Restul lucrurilor se pot spala la peste 60-70 de grade.
0
18-11-2011, ora 17:39
dana57
Nu este medic/terapeut
dana57
Multumesc. adaug rezultatul ; inflamatie intensa (+)cu PMN alterate si agregate. Frotiu tip preatrofic. Model hormonal compatibil cu varsta si istoricul.
0
18-11-2011, ora 18:35
eruve
Nu este medic/terapeut
eruve
Buna seara doamna!
Cauze probabile :
*organismul este prea slabit deci luati vitamine
*aveti o igiena prea exagerata ( va spalati prea mult in zona intima )
* folositi cumva sapun sau gel de dus cu parabeni?( miros)
* lenjerie intima din poliester
Deci ce trebuie sa faceti este:luati vitamine folositi SAPUN INTIM CU EXTRACT DE ECHINACEEA, NU CONTINE PARABENI. INCERCATI-L PE CEL DE LA HERBAGEN IEFTIN BUN ESTE ANTIINFLAMATOR, ANTIHERPETIC, CICATRIZANT, IMINOSTIMULATOR.
E SIMPLU inlocuiesti sapunul tau cu gelul acesta intim si porti numai lenjerie intima de bumbac!
Totul va fi bine !( am avut si eu probleme de acest gen si acum sunt ok si nu a recidivat)
Multa sanatate !
Eruve
0
18-11-2011, ora 20:30
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Atentie, sapunurile si gelurile sunt doar pentru spalarea externa. Nu se introduc in vagin.
PH-ul normal al secretiei vulvo-vaginale trebuie sa fie acid.
Unele sapunuri sau geluri scad ph-ul provocand uscaciunea mucoasei, iar acest fapt constituie o poarta de intrare pentru microbi si virusi si de declansare a numeroase infectii
Spala-te acum doar pe afara cu ceai de musetel si un sapun care nu simti ca te usuca.
Mie imi place sapunul pentru copii Dalin cu Papaia si musetel.
Pentru inflamatie nu ti-a dat doctorul un antiinflamator? Intreaba daca ti-ar fi util.
Ce ovule ai folosit? Poate acestea ti-au facut asa o iritare intensa si poate a fost prea agresiv tratamentul.
Ti-a recomandat medicul pana acum sa te speli cu Tantum Rosa? Este eficace in inflamatiile vaginale si chiar daca in general nu sunt de acord cu spalaturile intravaginale, in cazuri de asa infectie si inflamatie poate ar trebui dezinfectata zona. Are si efect antiinflamator.
Cand o combini cu apa calda si o agiti face o spuma care ramane in vagin si este calmanta.
Ar trebui sa folosesti apa fiarta si racita putin pana ramane calduta, nu calda de la robinet ca sa nu te contaminezi si cu altceva.
Oricum trebuie avuta mare grija la dezinfectarea irigatorului
Intreaba doctorul daca poti sa pui ovule - Feminella vagi C, nu contin antibiotic, au vitamina C ca sa ajute corpul sa se reechilibreze si sa lupte singur.
Intreaba medicul daca poti folosi acestea doua si cum, daca impreuna sau te speli intai cu Tantum rosa un timp si apoi sa pui ovulele acestea in caz ca sunt utile in cazul tau.
Numai doctorul poate stabili in functie de ce este acolo.
Nu cred ca ar fi bine sa mai insisti cu antibiotice acum. Vezi ce zice doctorul, in nici un caz sa nu amani.
0
18-11-2011, ora 22:00
dana57
Nu este medic/terapeut
dana57
Multumesc pt. sfaturi, intr-adevar sunt prea severa cu igiena, am cumparat de la farmacie sapun intim cu ph 5, 5-6, 5 mi-a fost recomandat, as fi luat cu ph neutru dar n-am gasit...oricum saptamana viitoare sunt la medic. Multumesc mult tuturor!
0
18-11-2011, ora 22:17
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu lua cu PH neutru, este tocmai ce spuneam. Trebuie sa fie acid. 5, 5 e bine dar sa urmaresti daca il suporti sau te irita.
Daca te irita, incearca sapunul de care ti-am zis mai sus.
0
18-11-2011, ora 23:17
dana57
Nu este medic/terapeut
dana57
Da am luat cu ph 5, 5. Sanatate tuturor!!!
0
30-01-2012, ora 14:40
mihacip83
Nu este medic/terapeut
mihacip83
eu am incercat spalaturi cu bicarbonayt in apa rece si lenjerie de bumbac si a functionat!!!
iar ca sapun intim lactacyd intimo si e ok!
0
12-06-2012, ora 10:27
gavapaulaluciana
Nu este medic/terapeut
gavapaulaluciana
Buna ziua,
Am si eu o intrebare. Daca am facut papanicolaus si rezultatul a fost bun exista posibilitatea sa am o inflamatie a colului uterin si sa nu se fi iesit in aceasta analiza? Pot ramane insarcinata daca am inflamatia aceasta a colului?
Astept un raspuns va rog. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • La ce vârstă apare menopauza?
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Secrețiile vaginale
  • Candidoza vaginală în sarcină
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  •