Candida la barbati! | Forumul Medical ROmedic

Candida la barbati!

30-01-2012
niku92
Nu este medic/terapeut
niku92
In cazul in care partenera are candida...pot avea si eu in cazul in care nu prezint nici un fel de simptome?
Si daca este psibil as mai avea o intrebare:Daca merge ea la control mai este necesar sa merg si eu ??
Nici la ea nu este sigur ca ar fi candida insa dupa simptome asta ar rezulta, o sa mearga la un control..

Am uitat sa precizez ca am o usoara usturime uneori cand urinez :) va multumesc!
3 comentarii
0
30-01-2012, ora 18:46
Tiaandmao
Nu este medic/terapeut
Tiaandmao
Candida


GeneralitatiSus Candidoza la nivelul zonei vaginale este primul lucru la care se gandesc femeile atunci cand aud de termenul "vaginita". Candidoza este produsa de o specie de ciuperci numita Candida. Candida populeaza in mod normal vaginul dar si cavitatea bucala si tractul digestiv atat la femei cat si la barbati.
In cazul unui organism sanatos, microorganismele cu rol de protectie existente in flora vaginala mentin un ph acid care stopeaza dezvoltarea bacteriilor patogene. In mod normal, candida exista pe tegumentele si mucoasele organismului. Candidoza apare atunci cand imunitatea organismului este dezechilibrata (diminuata). Flora saprofita de candida (care se gaseste in mod nomal in organism) se transforma intr-o flora patogena.


Cuprins articol
1.Generalitati2.Simptome3.Factori de risc4.Tratament5.Profilaxie SimptomeSus La femei, infectia cu candida se manifesta prin:
- prurit accentuat
- usturimi in timpul urinarii
- dureri in timpul contactului sexual
- scurgeri branzoase-albicioase
- inrosirea si inflamarea labiilor mici.
Aceste simptome se intensifica inaintea menstruatiei.

La barbati, infectia micotica cu candida se manifesta prin:
- prurit accentuat
- inrosirea si inflamare
- depuneri albicioasa si branzoase pe gland
- mici bubite rosii pe gland (iritatii).
Secretia albicioasa se poate extinde la perineu, la plicile inghinale, interfesier unde tegumentul se poate inflama. Deseori candidoza provoaca cistite, pielite, uretrite.
Candida se poate transmite in timpul actului sexual. Chiar daca partenerul nu prezinta manifestari, tratamentul trebuie urmat intrucat exista riscul reinfectarii. Pe durata tratamentului trebuie evitate contactele sexuale (chiar si cele protejate).
0
30-01-2012, ora 19:53
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce nu aveţi simptome, nu se poate vorbi de candidoză. Prin urmare, nu este indicat vreun tratament.
0
22-04-2012, ora 04:11
melinzada
Nu este medic/terapeut
melinzada
domnule doctor :am o situatie similara cu cea de mai sus.inainte de a afla ca am candida partenerul meu a facut un gest ciudat si-a lubrifiat penisul fara prezervativ cu secretia mea rezultata excitarii mele, mentionez ca mi-a facut sex oral, dupa vre-o 2 saptamani am presimtit ca am candida am facut analizele si mi s-a confirmat aacest lucru plus prezenta unui enterococ (o bacterie originara din anus) toate astea au fost depistate in vagin.intrebarea mea este el poate fii contaminat cumva avand in vedere ca nu prezinta semne specifice?eu l-am sfatuit sa-si faca analizele pt siguranta sa.Este posibil ca in urma acelui at sexual oral sa ia candidoza orala:fara sa se manifeste?sfatuiti-ma ce analize cum se numesc si unde sa imi trimit partenerul pt sa scapa de aceste dubii!va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: