candida la copii.

24-09-2008
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
candida la copii.As dori sa stii cum se manifesta si daca pofta de mancare are legatura cu arte
6 comentarii
0
24-09-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
banuiesc ca e vb de candida bucala..Iar despre pofta de mancare...nu am inteles, cu ce sa aiba legatura???
0
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
nu scrie ce fel de candida este, dar presupun ca intestinala pt.ca am descoperit-o la coprocoltura.Si vreau sa stiu daca are ca simptom lipsa poftei de mancare si greata
0
jaquelinne
Nu este medic/terapeut
jaquelinne
natalia da sigur ca are legatura!!trebuie tratata cu un antibiotic special timp de 5 sau 7 ziledepinde de cat este de grav!!mergi la medicul pediatru!!numai bine
0
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
am primit si antifungigrama si ne-a dat nistatin.MERSI, LA FEL SI VOUA
0
23-12-2008, ora 20:02
alf66
Nu este medic/terapeut
alf66
Inprimul rand, depinde ce varsta are copilul! Daca e fetitza, atunci candida apare si vaginal, de la aciditate crescuta sau de la tratam.cu antibiotice, etc.
antibioticele se admnistreaza INTOTDEAUNA cu Biotics - este forma de Bifidus, pur. Il gasiti in farmacii. pt. copii f. mici este si praf! Pt. candidoza la copii: clatit gurita cu solutie slaba de bicarbonat. Inghinal la fel!
Daca nu accepta ideea, pacaliti-l cu spray 9luati de la tantum verde.lasati putina solutie de la Tantum - e astringenta si nu-i problema, adaugati solutie de bicarbonat si-i ziceti ca-l dati cu "parfum"...:)
Da! afecteaza pofta de mancare! si nu numai! - afecteaza si intestinal, pt.ca exact ca si la adulti se extinde pe traseul digestiv (sau mai bine zis, se dezvolta mai mult decat e deobicei).
Sanatate
0
17-03-2010, ora 13:18
nagy
Nu este medic/terapeut
nagy
buna ziua, am facut exudat faringian baietelului meu si rezultatul fiind candida bucala ; antifungigrama: sensibil la nystatin, amphotericin si rezistent la : econazol, fluconazol, ketoconazol, rugamintea mea era ce ii pot administra si ce reprezinta sensibil la...si rezistent la. M-am uitat in gurita lui si nu am vazut nimic albicios sau bubite, poate sa aibe candida bucala chiar daca nu este nimic care sa se vada?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 3000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoaște-ți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaginita - o problemă frecventă
  • Candidoza vaginală în sarcină
  • Aplicația Activ (by ROmedic)
    Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
    Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK