candidoza

14-03-2010
loara
Nu este medic/terapeut
loara
Buna ziua, d-le doctror!Acum 2 sapt mi s-a umflat o masea, si am luat augumentin, imediat dupa ce am terminat tratamentul, am facut candidoza bucala, si am folosit glicerina boraxata, ieri am observat in cerul gurii vreo 2 pete mici, rosii, Am citit aici pe forum fel si fel de boli, precum cancerul bucal.Ar trebui sa-mi fac griji?Va multumesc, frumos
16 comentarii
0
14-03-2010, ora 17:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e cazul sa.ti faci griji
ai grija la regimul alimentar si ce lichide consumi.
renunta la acidulate, acru si fruce citrice
0
15-03-2010, ora 16:02
loara
Nu este medic/terapeut
loara
Va multumesc frumos, ptr raspuns!o zi buna va doresc si multa sanatate
0
16-03-2010, ora 23:28
kosmyn
Nu este medic/terapeut
kosmyn
buna ziua
am si eu o problema, am o senzatie de arsura in gura si am observat ca mi-au aparut pe limba un fel de papile mai mari, adik perisorii aceia(nu prea stiu sa ma exprim in termeni medicali) sunt mai mari si rosii.am in varful limbii si pe marginea acesteia!nu stiu ce am sau dak am ceva si cu ce as putea sa ma tratez!senzatia de arsura mi-a aparut de o zi, dar chestiile acelea pe limba de vreo 2 sapt sau km asa!am dat cu glicerina si am clatit gura cu solutie de bicarbonat de sodiu dar se pare k nu da rezultate!va rog din suflet sa imi ziceti km ce as avea!
va multumesc!
0
17-03-2010, ora 06:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la Gastrologie.. sa faci investigatii
problema este legata de tractul digestiv
0
18-03-2010, ora 21:37
nickname
Nu este medic/terapeut
nickname
Buna ziua,

De aprox 2 ani am niste ganglioni umflati in partea dreapta a gatului (rareori si in partea stanga) Dimineata sunt foarte mariti apoi se retrag in timpul zilei. Am facut tot felul de analize (de la CA pana la HIV) si nu a fost nicio problema. Ppanicol si secretia - OK. Plamanii - OK. Ecografia generala - OK (un mic fibrom uterin), Analizele de sange la boli infectioase - OK. La un moment dat mi-am facut un exudat si s-a descoperit candida bucala impotriva careia am urmat un tratament cu Nizoral (5 zile) si Tantum Verde precum mi-a fost prescris. Am folosit suplimentar si glicerina boraxata cu nistatina si apa de gura listerineAcum au aparut mici bubite albe in interiorul obrajilor (nedureroase). Am implanturi tot de 2 ani insa radiologig nu exista nicio problema cu acestea. Din cand in cand am ametetli, am slabit (desi eram foarte slaba) simt ca o amorteala usoara la unul din implanturi (am fost la dentist si este OK). Deasupra aceluiasi implant am ca o pata rosie (gen vena sparta)+bubitele mentionate anterior (sunt ba "singure " ba in grupori. nu cunosc limbajul medical. Limba arata normal (desi o simt "grea" din cand in cand, saliva pare normala. Nu miroase gura decat arareori (consider ca e normal desi nu-mi amintesc sa fi avut astfel de senzatii in trecut). Cand sunt foarte obosita ma doare stomacul si din cand in cand operatia (sau nu) de pneumotorax. Arareori ma doare ori traheea ori faringele (parca ele au aceeasi locatie) (durerea se extinde pana sub brat si apoi incet catre stomac).

Sa fac o endoscopie? Nu cred ca sunt ipohondra.
Ce considerati ca ar trebui facut?
0
18-03-2010, ora 21:42
catalin_gcc
Nu este medic/terapeut
catalin_gcc
buna ziua
am si eu o problema, am glosodinea, care am descoperit-o dupa simptomele descrise --------* du simptomele care sunt descrise acolo!exact aceleasi le am si eu !va rog frumos dak ati putea sa imi prescrieti un tratamen k sunt disperat din cauza arsurior in gura!
va multumesc

(*modificat de admin)
0
18-03-2010, ora 21:43
catalin_gcc
Nu este medic/terapeut
catalin_gcc
glosodinia, ma scuzati!!
0
22-03-2010, ora 07:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nickname.
trebue sa mergi sa faci investigatiil a ORL si Gastrologie !!!
de unde esti??

Catalin !
deasemenea Trebue sa mergi sa faci in vestigatii la ORL si Gastrologie.
dupa ce o sa avem ceva rezultate o sa putem vorbi si despre tratament.
glosodinia.. este un simptom. ( nu o boala aprte).. trebue cautata cauza care a dus la acest simptom.
0
22-03-2010, ora 12:29
nickname
Nu este medic/terapeut
nickname
Multumesc pentru raspuns,

Sunt din Bucuresti. Imi puteti recomanda un doctor bun ORL ?

Domnule Doctor, anul trecut am fost la 3 doctori ORL pentru ganglionii respectivi. In afara gatului un pic irirtat nu mi-au dat sa fac alte investigatii, exudatul fiind facut dupa capul meu. Nu am primit niciun tratament de la ORL, cel cu Nizoral si Tantum Verde a fost prescris de medicul de familie. Problema a fost tratata oarecum superficial desi am citit care pot fi complicatiile unei cancida netratate sau tratate corespunzator.

Imi puteti spune ce investigatii ar trebui facute dpdv ORL. (analize de sange, exudat. punctie ganglionara?????)
0
22-03-2010, ora 17:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nickname
1. ganglionii NU au capacitatea de a se mari si se micsora in cateva ore.. in cursul zilei !
mai degraba inclin sa cred ca este vorba de glandele salivare !???
mergeti sa va vada la Maxilo facial.
2. trebue facuta sau endoscopie gastrica sau TRanzit baritat esofagian..
3. problema cu implantul dentar.. poate sa nu fie de origine infectioasa.. dar este posibil ca organizmul sa il perceapa ca un corp strain si sa aiba tendinta de./al izola, fapt care ar duce la acea iritatie locala ( se poate lua xyzal 1 seara 2-3 saptamani)
0
23-03-2010, ora 07:58
nickname
Nu este medic/terapeut
nickname
Multumesc
0
11-10-2010, ora 16:30
George12
Nu este medic/terapeut
George12
Buna Ziua! cred ca sun ipohondru...acum cateva luni (2) am facut cam toate analizele posibile! inclusiv RMN cranian si toate au iesit bune! dar ma apasa un gand...am tot citit pe internet despre cancerul bucal! si de atunci tot ma analizez...si am vazut sub limba ca o mica ulceratie alba si mi e pare ca in zona este si mai umflat, iar in gura am o senzatie ciudata asemanatoare cu aceea cand apropii o lamaie de gura! ma palpez in fiecare zi si pe ganglioni si cred ca deja sunt inflamati din cauza asta.salivez si mai mult! poate fi de la maselele de minte? am fost si la stomatolog insa nu sa uitat sub limba, doar in restul gurii si mia spus ca am o minte bolnava...sunt chiar ingrijorat..! credeti ca este cancer?
0
11-10-2010, ora 18:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu este cancer !!!!
ai auzit despre teoria ca omul este in stare cu puterea mintii sa materializeze gandul.????
creerul vibreaza la o anumita frecventa la anumite ganduri..
Gandul nagativ.. atrage dupa sine si fapte negative, depresie, boala
gandul pozitiv.. atrage faptele pozitie.. bunavointa si sanatate
Ai nevoie de un prieten, prietena.. cu care sa petreci mult timp.. ( munca, odihna, distractie)
sa.ti schimbi gandurile..
Noi suntem nascuti ca sa murim.. indiferent cat nu te.i proteja, , candva, , ceva o sa se intample..
Dumnezeu unul stie cand si ce se intampla.. poate ai putea gasi alinarea in Rugaciune...!
Tu decizi.. cum iti traiesti viata...
0
21-11-2015, ora 15:53
Madalina45
Nu este medic/terapeut
Madalina45
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Am avut ceva probleme cu gatul am incercat sa nu ajung la antibiotic insa nu s-a putut. Am luat antibiotic si fluconazol pt a nu face candida iar in timpul tramentuli si dupa ce l am terminat durerea tot nu disparea(nu era la fel dar tot mai era) si am fost la medic unde am facut un exudat faringial in urma careia rezulta ca am o candica albicans cu grad de crester foart redus. Mi a prescris medicul de familie sa iau 3 doze de flucovil la 3 zile, linex si glicerina cu nistatin si liv hepato protector. De o saptamana nu am mai avut dureri in gat insa de azi dimineata simt in cerul gurii cum ma tine exact cand inghit zici ca am un tepus. Spuneti mi daca crdeti ca e de la candidoza sau am reusit sa racesc din nou cu gatul? Si daca da cat de grav e. E posibil sa scap de candidoza asta in urma tratamentului pe care il iau? Va intrb pt ca am citit tot felul de discutii pe forum unde sunt persoane care se lupta de ani de zile cu ea si nu scapa. Va rog sa ma ajutati. Multumesc!
0
21-11-2015, ora 17:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu de la candidoza este problema
problema de la gat, limba este strans legata de problemele tractului digestiv si de alimentele consumate.. mai cu seama pe seara
un reflux gastro-esofagian in somn ducela durerile acelea de gat dimineata
am scris multe postari pe forum unde excplic ce alimente trebuie evitate compelet in acest caz
0
21-11-2015, ora 17:18
Madalina45
Nu este medic/terapeut
Madalina45
Multimesc. Durerea insa persista nu a trecut. :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •