Candidoza bucala

02-06-2017
Maria 32
Nu este medic/terapeut
Maria 32
Buna ziua. Acum o luna am facut puroi in gat, mi s-a prescris Augmentin pe 7 zile, si Trachisan pentru durere de gat. Am luat un antimicotic la inceput de tratament si am luat si probiotice. Dupa 3 zile de tratament am facut o laringita. Am luat homeovox, tonsilotren. Raguseala a mai trecut dar nu de tot, si nici usturimea din gat. Dupa ce am terminat tratamentul cu antibiotic am observat ca limba imi este acoperita cu un strat alb. Am asteptat o saptamana sa treaca de la antibiotic, dupa care mi-am facut un exudat faringian, si o antifungigrama. Amandoua au iesit negative.Am cerut bilet de la medicul de familie pentru ORL. Am fost la ORL, unde medicul mi-a spus ca trebuia sa fac analiza pe frotiu, daca am inteles bine. Diagnosticul dat de medic : Laringita subacuta si glosita. Tratament : Flucovim 150 mg 1 tableta, Tavipec capsule 3x1 pe zi, timp de 7 zile, gargara cu bicarbonat dupa fiecare masa.Am facut cele 7 zile de tratament, raguseala a disparut, dar limba tot este acoperita cu un strat alb.Am folosit si glicerina boraxata. Ar putea sa fie o candidoza bucala, chiar daca analiza a iesit negativa? Ar trebui sa repet analiza?Imi puteti da un sfat, va rog.
28 comentarii
1
03-06-2017, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 candidoza.. nu esrte o boala locala... este geeralizata in corp si se acutizeaza doar la persoanele cu alimenttatie gresita si imunitate scazuta.
2 am mai scris pe forum.. probleme cu amigdalele si laringite fac doar persoanele cu Mari probleme gastro-intestinale si reflux gastro-esofagian. acidul gastric este acel care irita faringele si laringele
0
04-06-2017, ora 21:27
Maria 32
Nu este medic/terapeut
Maria 32
Va multumesc frumos.Am citit ce ati scris pe forum, doar dupa ce am postat mesajul.Nu am crezut ca refluxul gastro-esofagian poate cauza asemenea probleme.Am inceput sa iau echinacea pentru imunitate, si sa fiu mai atenta la ce mananc. Va multumesc inca o data
0
27-02-2018, ora 22:52
cutugno
Nu este medic/terapeut
cutugno
Buna ziua ! Am si eu mare nevoie de ajutor de la d-nul doctor Flueraru pe care il urmaresc aici pe forum. Acum 3 luni am fost la dentist si m-am procopsit cu candida bucala. La inceput mi-au aparut pe limba, mai in spate si spre gat, niste bobite rosii parca mi-ar fi explodat limba apoi s-au acoperit de un strat albicios ca de untura. Nu ma doare nimic in gura doar am senzatia de arsura pe limba, gat incarcat si senzatia de inec si nod in gat. De 3 luni am umblat pe la 6 medici : 3 stomatologi, 2 orl-isti si medic de familie. Diagnostice : nu stiu ce poate fi, parestezii, glosita mixta iar la final dupa analize medicale mi s-a explicat ca am candidoza bucala iar acele bobite sunt papilele gustative din limba ce au aparut ca urmare a protezei dentare ce mi-o facusem cu 3 luni in urma. Ca tratament prescris a fost : spalaturi cu apa calda si bicarbonat si aplicari locale cu o solutie de glicerina boraxata, nistatina si anestezina. Problema e ca de o luna fac acest tratament dar nu vad nici o imbunatatire. E drept ca n-am tinut nici un regim alimentar ca n-am stiut acest lucru dar voi tine un regim categoric. Totodata mentionez ca fumez tigara electronica de 4 ani dar niciodata n-am avut nici o problema de sanatate. Ce ma sfatuiti sa fac, ce tratament ar trebui sa urmez, va rog ? Cat timp pot sa fac aceste aplicatii cu solutia respectiva ca deja am epuizat o sticluta ? Chiar nu stiu ce sa mai fac si incotro sa ma indrept, sunt speriata si disperata. Voi scapa vreodata de acest calvar ? Multumesc mult !
0
28-02-2018, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. problema poate fi metalul din care sa facut lucrarea.. posibil sa intre in reactie cu tigara electronica ( care dua mine e mult mai nociva decat o tigara normala)
2 excludeti toate aliemntele acre, acide, citrice, otet, , lamai.Lactate si dulciurile din comert cu frisca si creme
3Ossidenta o apa d egura de 4-5 ori pe zi dupa dai cu Anaftin spray pe limba
4 spirulina 1 la 12ore
coenzima q 10 2 la 8 ore.. totul 10-14 zile si mai vorbim
0
28-02-2018, ora 11:51
cutugno
Nu este medic/terapeut
cutugno
Va multumesc din suflet, primul pas a fost facut, mi-ati ridicat deja moralul. O sa urmez intocmai sfaturile d-voastra. Medicul meu stomatolog mi-a zis din start ca e vorba de o reactie la materialul din lucrare dar nu gasea explicatia si nu mi-a dat nici un tratament dar acuma imi face o alta lucrare din alt material. Eu pe cont propriu am consultat alti medici cerand alte pareri si au fost multe si diverse. Medicul de familie mi-a dat antibiotic si vazand ca nu trece mi-a recomandat sa merg urgent la Cluj la ORL si sa cer sa-mi faca biopsie. Atunci am decazut psihic. M-am dus la ORL aici in orasul meu de unde am primit alta tura de antibiotice, apoi alti si alti medici care mi-au interzis antibioticile si mi-au facut analize dar toate au iesit bune. In final mi-au zis ca e candida bucala si papile linguale explodate in urma protezei dentale si am primit si cava tratament care din pacate nu da rezultate. Va multumesc din suflet ! Tot respectul !
0
01-03-2018, ora 00:39
cutugno
Nu este medic/terapeut
cutugno
Am inteles citind pe aici ca pe langa regim alimentar trebuie sa renunt la fumat chiar daca e tigara electronica cu cantitate mica de nicotina. Ca sa reusesc acest lucru, sa nu fie prea stresant asa dintr-o data as vrea sa-mi cumpar tablete CHAMPIX care sa ma ajute. si concomitent sa fac tratamentul pe care mi l-ati recomandat. As vrea sa stiu daca am voie sa le iau daca am candida bucala. Multumesc mult !
0
01-03-2018, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu le cunosc.. nici pastilele si nici reactiile
0
01-03-2018, ora 10:36
cutugno
Nu este medic/terapeut
cutugno
Multumesc ! Am cumparat Coenzina Q10 200mg de la firma Alevia, erau si de la alte firme dar cum nu ma pricep farmacista mi le-a recomandat pe acestea dar mi-a zis ca se ia doar doar 1 pastila pe zi. Eu trebuie sa iau 2 tablete la 8 ore. Am gresit cumva alegerea ? Trebuia sa iau altele cu gramaj mai mic sau e bine asa si pot sa iau din acestea asa cum mi-ati recomandat 2 la 8 ore ? Multumesc mult si scuze ca va tot intreb dar nu vreau sa gresesc !
0
01-03-2018, ora 11:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intradevar e buna DOZA
e suficient 2 pe zi.. cateva zile..dupa ce incepi sa te simti mai bine.. revii la 1 pe zi
0
01-03-2018, ora 19:26
cutugno
Nu este medic/terapeut
cutugno
Multumesc !
0
02-03-2018, ora 14:51
Ana-Angela
Nu este medic/terapeut
Ana-Angela
Buna.M-am procopsit si eu cu Candida bucal.Mie m-i sa recomandat septilin pt.imunitate 2/zi, regim, bandijonaj bucal preparat in farmacie, anaftin gel dupa, iar pt.duodenita cică pt.intretinere mezim 3 /zi și pepsane 3/zi la nevoie.Nu stiu ce inseamna la nevoie având în vedere că problemele persista. Nu in ultimul rand antimicotic fluconazol 1/zi 3 zile, iar apoi 1 /saptamana in total 10 pastile.Nici un rezultat.nu mai stiu cum sa procedez si nu știu ce nu fac corect s-au daca trat.e pus corect.De 1 an ma învârt în cerc iar mai nou am fost la ct.unde rezultatul a fost spații lichidiene sinus sfenoidal.Mai am si hipotiroidie cu trat de 2 ani.Nu stiu de la ce pot sa fac candida in recurente si cu flegma lipicioasa in gat.Nu este mirositoare, transparenta si definită ca si margeaua dar lipicioasa si foarte deranjant.Ce as putea face sa-mi vad liniștită de viata in continuare?
0
02-03-2018, ora 16:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mai scris pe forum.. Candida NU e boala
apare doar la persoanele obosite, intoxicate..cu mari probleme de digestie
INvestigatii la gastrologie..ecogarfie, transit baritat esofagian si colonoscopie
sa stiila ce nivel e problema
restul regim foarte strict alimentar si tratament naturist
0
16-03-2018, ora 11:04
cutugno
Nu este medic/terapeut
cutugno
Buna ziua, domnule doctor !

Am respectat cu strictete tratamentul indicat de d-voastra si tin un regim alimentar foarte strict. Dupa 2 saptamani de tratament vad o imbunatatire, nu mai am atata üntura"in gura dar inca mai persista. Ce ma ingrijoreaza acuma e faptul ca pe marginile limbii, pe laterale mi-au aparut 2 crapaturi colorate in maro care nu se curata cu nimic din ce-am incercat : apa de gura, ceai de musetel, bicarbonat. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Multumesc mult !
0
16-03-2018, ora 22:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e o problema locala
limba ese oglinda tracutului digestiv
investiagtiiii serioase la gastrologie a facut ??
0
16-03-2018, ora 23:34
cutugno
Nu este medic/terapeut
cutugno
Nu, n-au facut astfel de investigatii. decat niste analize din sange care toate mi-au iesit bune. Desi am mers la vreo 8 medici mi-au recomandat doar apa de gura, nistatina, albastru de metil si glicerina boraxata. In general cam fiecare mi-a zis ca daca nu ma doare nimic, analizele fiind bune, doar faptul ca am aceasta saliva alba si unsuroasa in gura n-ar trebui sa ma ingrijoreze ca e doar un dezechilibru intre bacteriile bune si cele rele din organism. Nici nu mai am la ce medic sa mai merg ca i-am epuizat pe toti din oras si pe cat eram eu de ingrijorata asa erau ei de relaxati spunandu-mi ca e ceva normal, sa nu-mi fac griji atata timp cat analizele mi-au iesit f bune, fara nici o infectie in organism, nu ma doare nimic.. Multumesc mult pt raspuns si promptitudine !
0
17-03-2018, ora 08:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ecografie abdominala, tranzit baritat esofagian, consul Gastrologie, daca e cazul si colonoscopie
0
17-03-2018, ora 23:45
cutugno
Nu este medic/terapeut
cutugno
Multumesc mult !
0
21-03-2018, ora 20:04
AdinaAlessia
Nu este medic/terapeut
AdinaAlessia
Buna seara, a-si dori sa ma ajutati si pe mine cu problema de care ma confrunt pt k simt k o sa inebunesc in luna feb am avut ganglionii inflamati am facut cefort cu dexa injectabil, dupa aceea miam revenit insa de 2 sap am dificulati la inghitit limba alba nu prea ma alimentez din cauza k ma deranjeaza limba sk gatul
Plus k si inflsmatie la diroida insa dupa eco facut doamna doctor a zis k eu as putea sa inghit.nu am noduli nimic doar de la virusul acela mia atacat tiroida iau medicamente pt hormoni tiroidieni+infant curcumin95
Multumesc /
0
21-03-2018, ora 20:31
AdinaAlessia
Nu este medic/terapeut
AdinaAlessia
Este posibil limba incarcata si simt k se usuca gatul cateodata si prob la inghitit de la candidoza dupa antibiotic?
0
21-03-2018, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, doar ca candidoza nu e o probleme separat. asa arata tot tractul tau digestiv
asa ca faci investigatii la gastrologie
tii regim alimentar strict cum am mai scris pe forum
0
21-03-2018, ora 22:59
AdinaAlessia
Nu este medic/terapeut
AdinaAlessia
Multumesc dm doctor doamna doctor de la endocrinologie mia dat fluconazol credeti k ma va ajuta? Multumesc frumos
0
22-03-2018, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu
fiindca asta nu trateaza si cauza
0
03-04-2018, ora 20:49
AdinaAlessia
Nu este medic/terapeut
AdinaAlessia
Buna seara domnul doctor am facut investigatii unde mi ati spus si dvs la gastro, nu am nimic
Doctorul de acolo dupa ce iam povestit k in urma antibioticului cefort ci dexametazona am ramas cu dureri mari de gat si dificultati mari la inghitit mia spus sa fac un consult la alergologie, oare toata durerea mea este alergia? Am fost la orl de 4 ori ma vazut la aparat nu am nimic glanda tiroida nu e asa grav am fost din nou in plus clorul seric la analize a crescut si mi sa spus k, cauza ar fi acele antibiotice injectabile, plus k acum 5 ani am patit de la penicilina insa nimeni nu a depistat de unde veneau durerile si mia trecut in timp pt k nimeni nu mia dat o indrmare.maine am prog la alergolog insa vreau parere dvs.psihicul meu cred k o sa fie terminat dak nu gasrlesc o rezolvare de la sf lui feb umblu la medici am facut analize nam nimic aici insa durera tot o mai am.multumesc frumos
0
03-04-2018, ora 23:16
AdinaAlessia
Nu este medic/terapeut
AdinaAlessia
Si azitrox am luat uitasem sa mentionez, fix dupa terminarea lor am inceput sa nu mai pot inghitii nici propria-mi saliva, dureri de umeri, limba, dureri de cap ingrozitoare, febra, scaun spre negru(doctorul spunadumi k nu e nimic grav)dureri dupa cap, si ce ma tine si acum e gatul simt k nu se duce nimic bine.
Sa traiti!
0
04-04-2018, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce scrii in ultimul mesaj e semn d e mucoase foarte uscate
ce antacide ai folosit
ce solutii si spreiuri uleioase ai luat pentru hidratarea faringelui si mucoaselor\///
0
10-04-2018, ora 00:03
AdinaAlessia
Nu este medic/terapeut
AdinaAlessia
Va multumesc mult pt raspuns, am luat vibrocil so spray antiviral pt gura, insa am aflat in mare parte ce am, pt k analizele sunt bune, tranzit baritat bun fara dif la inghitit, acolo unde am facut tranzitul am dat peste un doctor de milioane, dansul a zis k eu sufar de depresie, intradevar imi era teama sa nu mai trec iar prin durerile acelea plus mult stres acumulat, frik de stat singura, si acum am dureri tample maxilar si o senzatie de amorteala la gat.si secretii in gat care ma jeneaza
Imi puteti recomanda dvs un calciu cva?sa iau cu magneb6
Mu
0
12-04-2018, ora 20:21
AdinaAlessia
Nu este medic/terapeut
AdinaAlessia
Buna seara dm doctor imi puteti spune si mie va rog ce inseamna prezenta flora bacteriana fara semnificatie patogena
Asta mia iesit azi la exudat -cultura
Multumesc frumos sii mi-ar fi de mare ajutor ras dvs!
Seara buna
0
15-04-2018, ora 13:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nimic nu inseamna
Nu sunt infecții patogene
Doar flora normal prezenta în cavitatea bucala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: