Candidoza bucala?

279 comentarii 1 2 ..... 789 10 Înainte ›
0
09-02-2012, ora 11:26
mihu20
Nu este medic/terapeut
mihu20
Va multumesc mult pt rsp d-le doctor.In aceasta dfimineata cand m-am trezit aveam din nou acel lichid alb pe limba, dupa ce beau cafeaua am un acid foarte mare in stomac si tot am spamsme stomacale, apoi dupa ce mananc mai rau, mi se pune un nod in gat.Mai demult la recomandarea medicului am facut trat cu Nexium timp de o saptamana, simptomele au disparut iar acum din nou au aparut.Am auzit ca ar fi bun REDIGEST..
0
09-02-2012, ora 12:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este posibil ca problemele sa fi e de la stomac
NU ai voie sa consumi nimic acru, fructe citrice, bauturi acidulate, cafea pe stomacul gol..sm.a. produse care provoaca aciditate
redigestul se ia pana la masa.. dupa masa se face gargara cu ceaiuri si sa ea maalox
trebuie sa faci investigatii la gastrologie
0
09-02-2012, ora 13:43
mihu20
Nu este medic/terapeut
mihu20
Multumesc mult pentru raspuns.Apropo despre ce plante ar fi vb in leg cu gargara?iaurtul sau kefirul este indicat ?
0
10-02-2012, ora 17:50
maria.mari
Nu este medic/terapeut
maria.mari
Buna.D-le doctor de vreo 2 ani ma confrunt cu o sinuzita urata..am tot luat trat peste trat, antibiotice peste antibiotice(cat faceam trat eram bn, cum prind putin curent sunt ff rau), efectiv imi e frica sa mai ies afara din casa de durere..de la sinuzita se poate sa am si spasm facial?simt o presiune asa pe nas in sus si uneori am pulsatii si intre ochii.Sa fie de la aceasta sinuzita aceste senzatii urate?
0
10-02-2012, ora 22:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am o veste BUna !
ce aveti DVs.. nu este sinuzita
simptomele sinuzitei sunt foarte clare.. nas infundat, secretii purulente din nas..si dureri locale pe pometi
restul; simptomelor..sunt inventii a medicilor care nu stiu ce inseamna sinuzita
de ce ati descris... cred ca aveti o problema la coloana cerviacala sau o hipotensiune.. care duce la dereglari de circulatie cerebrala si simptomele descrise
este o incompetenta.. totaal se adiministrezi un antibiotic.. pentru o sinuzita.. ne confirmata radiologic
cred ca cu mult mai mult var ajuta un vazodilatator si o monitorizare corecta a tensiunii arteriale
0
11-02-2012, ora 08:34
maria.mari
Nu este medic/terapeut
maria.mari
Aveti dreptate d-le doctor am hipotensiune si am niste senzatii ff urate, dar..am facut radiografie acum 2 ani si mi-a iesit in acea radiografie cum ca as avea o sinuzita, mi-a pus diacnosticul de SINUZITA FRONTALA-BILATERALA..dimineata cand ma trezesc am niste dureri groaznice de cap, nu vad bn, aseara cand m-am spalat de dinti cum mi-am aplecat capul in jos mi-a venit un miros urat si am dat "o bobita" de sange inchegat..uneori am mucoasa nazala ff uscata uneori ff apoasa...simt cum mi se scurge ceva pe gat in jos cu un miros ff neplacut..e ff nasol si sacaitor tot ceea ce mi se intampla:((
0
11-02-2012, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie repetata radiografia SAF. daca se confirma sinuzita.. o sa faceti si tratament local.
dar raman la parerea ca chear daca aveti si sinuzita.. multe din simptomele descrise sunt din cauza hipotensiunii si sunt simptome.. care necesita tratament neurologic
0
11-02-2012, ora 11:01
maria.mari
Nu este medic/terapeut
maria.mari
d-le doctor..oare e grav ceea ce am?:((ma refer la hipotensiune..se poate trata?necesita tratament indelungat?
0
11-02-2012, ora 22:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Am sugerat ce aveti de facut
normal ca hipotensiunea se poate trata.. cu mult mai mult succes decat hipertensiunea
daca doriti un tratament personalizat.. imi srieti pe adresa de hotmail.. tot despre DVs !
inaltime, varsta, kg, tensiune arteriala in pozitie sezut si in pozitie culcat..
bolile cronice a organelor interne..
0
12-02-2012, ora 13:29
larisa21
Nu este medic/terapeut
larisa21
Buna d-le doctor.De vreo 6 luni ma confrunt cu o problema..mi s-a spus ca am un colon spastic..mi s-a dat si trat dar cu tot cu trat eu cand fac sport ma deranjeaza in partea dreapta si imi vine durerea pana la fiere..probl cu fierea nu am si nici cu ficatul..e tare nasol:((cand incep sa fac pe stepper daca nu ma opresc la interval de 15 min ma ia o durere si o intepatura mai mult care ma lasa in mom in care incetez sa fac sport..e tare aiurea..ce este de facut?
0
12-02-2012, ora 13:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o ecografie abdominala.
consult la gastrologei si daca e cazul si o colonoscopie
0
12-02-2012, ora 19:01
larisa21
Nu este medic/terapeut
larisa21
Multu pt rsp.As mai avea o intr daca nu deranjez prea tare..pt colon spastic ceva ceaiuri sunt?sau ceva pastile pe baza de plante..mai mult cand sunt stresata mi se inflameaza colonul..foloseam VAGOSTABIL(ma mai calma) si ma simteam mai bne...
0
13-02-2012, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da exista tratament naturist
cauta Farmacia naturii bacau.. si vorbeste cu d. barbu Iulia
0
15-02-2012, ora 13:49
sirotilc_man
Nu este medic/terapeut
sirotilc_man
buna ziua! am urmarit discutii pe acest forum si in unele ma regasesc si eu..as vrea totusi sa expun si problema mea.
acum 4-5 ani am fost gasit cu o candidoza bucala in urma unui exudat faringian.am facut ceva tratamente, parca nu aveam voie lactate si nizoral.si s-a cam linistit dar de un an incoace, s-a trezit iar, practic iarna odata cu prima raceala se instaleaza o tuse si o durere de gat de nu e chip sa scap de ea.dct de familie mi-a dat sa fac tot felul de analize incat sunt un suspect de reflux gastro-esofagian.acum iau augmentin ptr ca am avut ceva febra si din nou durere in gat dupa ce lucrasem afara pe un frig teribil..la 3 zile de antibiotic, singura problema care persista, este durerea in gat, starea de gat umflat, care parca imi acopera caile respiratorii.cred ca problema mea principala ar fi la gat.ce ar trebui sa fac? multumesc
si inca ceva, trebuie sa espectorez mereu.
0
15-02-2012, ora 14:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult ORL. pentru a confirma problema locala ORL
s in consult la gastrologie
0
15-02-2012, ora 14:25
sirotilc_man
Nu este medic/terapeut
sirotilc_man
am inteles...dar sincer, de cate ori am fost ma umple de antibiotice si atat...as putea sa le cer eu sa-mi faca un anume test?
0
15-02-2012, ora 14:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la ORL.. tre sa vada daca este amigdalita pultacee sau NU
daca nu este amigdalita pultacee.. NU e cazul de antibiotic
in rest la gastro.. tre sa faci un tranzit baritat esofagian sau o endoscopie
0
25-02-2012, ora 11:59
Andrei.cr
Nu este medic/terapeut
Andrei.cr
Buna ziua. Am si eu o intrebare mai putin inteligenta. Am avut Candioza insa am tratat-o insa medicul mi-a mai dat tratament cu Bioparox pe inca 10 zile..si in seara aceasta voi merge la o nunta asa ca as vrea sa stiu...Bioparox are vreo contraindicatie in ce priveste alcool-ul ? Este voie sa consumi bauturi alcoolice ?
Va multumesc anticipat
0
02-03-2012, ora 09:39
maria.mari
Nu este medic/terapeut
maria.mari
Buna dimineata.Acum 2 saptamani am facut tratament pt rinosinuzita cu:biorilin, ultracod, vitamina A, vitalin, tiolin.Nu am eliminat nimic...doar in momentul in care mancam mi se desfunda nasul si imi curgea un lichid incolor ca apa doar.Acum de 2 zile am fost tot plecata am stat cam mult timp in curent..ieri dimineata si astazi am simtit ca mi se scurge ceva de pe nas in gat..nu am inghitit si am dat pe gura..spre mirarea mea..am dat foarte multe bobite foarte mari de puroi cu sange..pur si simplu de nu eliminam pe gura ma inecam..erau foarte mari..ce sa ma fac d-le doctor?e bine acest lucru?eu de 2 ani am sinuzita si niciodata nu am eliminat asa ceva..intrebarea mea este:acum daca am eliminat aceste secretii purulente si sangvinolente o sa mai am probleme sau s-a curatit acolo acel loc?Va multumesc
0
02-03-2012, ora 09:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca sa curatat un sinus
dar nu stim care
tre sa faci o radiografie SAF
sa ei Sinupret 2 la 8 ore
inhalatii, spalaturi nazale, aromoterapie
0
02-03-2012, ora 10:44
maria.mari
Nu este medic/terapeut
maria.mari
d-le doctor inhalatii cu ce plante?sau uleiuri volatile?spalaturi nazale cu apa cu sare de mare e buna?exista ceva spray cu apa de mare..ce mi-ati recomanda?exista un anume spray pt spalaturi nazale?am sa merg luni sa-mi reped radiografia SAF si am sa va comunic rezultatul.Va multumesc mult pt rsp
0
02-03-2012, ora 15:47
maria.mari
Nu este medic/terapeut
maria.mari
repet*
0
20-04-2012, ora 17:35
elisa 27
Nu este medic/terapeut
elisa 27
Buna ziua, am o problema cu candidoza, am facut de multe ori decat vaginala diferite forme dar am reusit sa scap ramanand sensibila. In sarcina mi-a aparut o forma destul de urata tot vaginala care la scurt tim a fost urmata de una orala...oribila. Am luat acea doza unica de pastila, am facut badijonari cu glicerina si nistadina nu mi a trecut total nici dupa 7 luni de la nastere. m-am uitat si am si pe peretele gatului un fel de brobonite. Am reluat doza unica de D..nu mai stiu si fac badijonari dar nici un semn..imi e frica sa nu se intinda in tot organismul pe interior..ce fac esxista si alt tratament? am facut exudat /streptococi analize locale si nu iese nimic iar eu nu mai pot sa inghit. Mananc si iaurd cu nu stiu ce bacterie doar sa imi treaca...
0
20-04-2012, ora 18:15
elisa 27
Nu este medic/terapeut
elisa 27
diflucan ca nu mai stiam
0
20-04-2012, ora 20:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca citeai atent ce am scris aici despre Candidoza.. INTELEGEAI.. ca candidoza NU este o boala separat, este doar un mic simptom care vorbeste despre un organism obosit, cu imunitate la zero..
MIcoza.. este prezenta oriunde in atmosfera si in organism.. in apa si in spatiul cosmic.. NU poate fi distrusa cu nimic !!!!!
numai un organism sanatos, odihnit, corect alimentat si hidratat.. poate sa distruga partea patigena a micozei.. dar o parte din micoza.. exista oarecum mereu in intestin
NU tebuie sa lupti cu micoza
trebuie sa renunti la Lapte dulce, dulciuri, fructe citrice.
sa folosesti Ginseng, echinacee, spirulina, Pelin.. in orice forma posibila intern si pentru gargara si spalaturi vaginale ca sa ajuti organismul in schimbarea PH local si general
0
24-04-2012, ora 16:13
coco1212
Nu este medic/terapeut
coco1212
am si eu ceva nelamuriri in legatura cu candidoza bucala; cafea se poate consuma( fara zahar ) sau bauturi alcoolice ma refer la bere, din ce am mai citit in legatura cu candida nu este recomandat dar mai vreau o parere
0
08-07-2012, ora 18:49
maria.mari
Nu este medic/terapeut
maria.mari
buna.as avea o intrebare cu care ma confrunt de mult timp..am o durere de fata si simt uneori ca ma doare fata mai ales la aburi(daca stau langa o sursa de foc, cand fac dus) dar ma doare la fel si cand merg afara si iau putin curent sau la aer rece..ce ar trebui sa fac oare?am facut ct dar nu a iesit nimic deosebit decat o aplazie de sinus frontal..va rog mult ajutati-ma cu un rsp..e tare nasol e vara iar eu nu pot sa stau la soare..:((
0
08-07-2012, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consult la stomatolog
2 investigatii pentru coloana cervicala
0
08-07-2012, ora 22:27
maria.mari
Nu este medic/terapeut
maria.mari
poate fi de la o infectie streptococica?sau nu este posibil asa ceva?mie imi e frica sa nu fie o nevralgie dar sunt poate prea tanara pt asa ceva...(21 ani)
0
09-07-2012, ora 22:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.durerea sub limba este o problema strict stomatologica sau maxilo-faciala.. daca e vorba de glandele salivare
2. candida.. NU este o boala aparte si este o gresal asa fie tratata numia aparitia candidei bucale ( acesta este doar varful unui aisberg) candida bucala vorbeste despre o problema gastrica sau intestinala si trebuie investigata si tratata corect acea problema
Adaugă un comentariu / răspuns
279 comentarii 1 2 ..... 789 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: