candidoza bucala

03-11-2009
giaaa
Nu este medic/terapeut
giaaa
am fost diagnosticata cu candidoza bucala..mi s a prescris tratament cu Flucovim (3 capsule)150mg si badijonaj bucal.intrebarile mele sunt :cum se administreaza flucovimul?cate o capsula pe zi?sunt de ajuns doar 3 capsule?multumesc!
6 comentarii
0
04-11-2009, ora 11:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o candidoza bucala poate avea mai multe cauze.. tratamentul trebue ajustat dupa caz.
scrieti.
varsata, Kg. bolile cronica( gstrice, cardiace, pulmonare)
0
04-11-2009, ora 11:33
giaaa
Nu este medic/terapeut
giaaa
varsta 18 ani, 52 kg..fara boli cronice
0
04-11-2009, ora 12:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este suficient si 3 zile.
trebue sa ai grija la alimentatie..
fara acru, rece acidulat
fara dulciuri si lactate.
poti sa mai ei Echinacee 3 pe zi.. pentru imunitate 10 zile
0
22-07-2012, ora 15:52
catalin1986
Nu este medic/terapeut
catalin1986
buna ziua.am 25 de ani si am candidoza bucala de 2 ani de la tratament cu antibiotice si nu stiu cum sa scap de ea, am pe toata limba si pe obraji, am luat tot felu de tratamente, flucovin 150g 14 zile de 2 pastile pe zi +gargara ceai de musetel cu bicarbonat de sodiu+ batjocorit cu glicerina boraxata si stamicina de 2 ori pe zi, am mai luat nistamina 10 zile una la 6ore, am incercat sa reglez flora intestinala am luat zifrost si biotics+ imunostim, doresc sa mentionez ca cand am luat flucovin dupa 10 zile mia aparut pe limba o pata rosie curata care dupa ce nam mai luat tratamentu la cateva zile mi se acopere de alb-dispare acuma nu stiu este un efect advers la flucovin sau incepea sa-mi treaca?Sa iau flucovin 4 pe zi timp de 20 de zile? mentionez ca n-am mai luat flucovin de anul trecut.Mntionez ca am fost la gastro si mi sa dat sa fac analize si am fost depistat cu helicobakter, am urmat tratamentu cu antibiotice in ianuarie si la o luna am facut analiza din scaun si mia iesit pozitiv si am si probleme cu fierea am un polip de colesterol...Nu stiu ce sa mai fac?Mai am o intrebare acuma 2 sapt in urma unei videoendoscopie mi sa gasit 2 noduli vocali si medicul orl mia spus ca nu am de ce sa-mi fac griji doresc sa stiu daca se pot face ceva cu ei simpt ca am un nod in gat si nu stiu daca de la ei? va multumesc
0
22-07-2012, ora 22:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e cazul sa ei in serios problema gastrica
sa schimbi complet modul de viata si de alimentatie
citeste pe forum totul despre regimul alimentar in probelmele gastrice
cel mai important lucru este sa stii ca problema gastrica NU se vindeca niciodata.. si regimul este deja stil de viata la tine
0
16-10-2020, ora 14:24
Eremia Olga
Nu este medic/terapeut
Eremia Olga
Buna ziua! Am 17 ani si cu cateva zile in urma ma durea gatul, am luat tratament pentru asta si mi a trecut, tot in acest timp simteam o usoara durere in fierul gurii. Initial era un punct alb si n am acordat multa atentia dupa s a facut tot mai mare si in jur foarte rosu. Presupun ca e candidoza bucala. Am luat de la farmacie "Dermosan gbn", credeti ca e suficient?! Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: