Candidoza bucala

23-04-2012
Deanima
Nu este medic/terapeut
Deanima
Buna Ziua

Mama a fost diagnosticata cu candidoza bucala, probabil in urma chimoterapiei si radioterapiei efectuate datorita cancerului la san. Deja am incercat mai multe preparate prescrise dar fara efect. Acum spune sa simte mai tot timpul arsuri si la nivelul stomacului, este posibil sa fi ajuns acesta ciuperca si la acel nivel. Ce tip de tratament ati recomanda? Multumesc
11 comentarii
0
23-04-2012, ora 21:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa chimio si radioterapie imunitatea organismului scade drastic
exista un regim aliemntar bine prestabilit.. aveti aici articolul
http://www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru/articol/2894
Organismul trebuie ajutat sa elimine toxinele formate in urma actiunii tratamentului 2-3 litru de ceai de maces, matasa porumb, ceaiuri cu ginseng., menta s.a
garagara cu ceai de pelin..
0
27-04-2012, ora 22:22
Brandus Veronica
Nu este medic/terapeut
Brandus Veronica
Am si eu o problema, am luat augumentin timp de 5 zile pentru o durere de gat.La 2 zile de la terminarea tratamentului cu augumentin, am inceput sa simt o jena in gat( mentionez ca sunt operata de polipi si amigdalite).Am fost la un doctor pe ORL si la inceput a spus ca am laringita, deoarece incepuse sa ma usture, intepe si sa ma doare foarte tare gatul si durerea se ducea in jos spre piept.Ca si tratament mi-sa dat cuminol.L-am luat timp de 2 zile si deja simtem tot gatul imflamat, ma ustura din ce in ce mai tare.Am fost la un alt medic pe ORL si am fost diaconisticata cu mai multe ciuperci.Am luat ca si tratament Diflucan timp de 7 zile.Ma mai lasat durerea dar in schimb sa localizat pe esofag si in piept si de 2 saptamani nu mai imi trece. Am facut un exudat pentru micelii si mi-a iesit :Secretie linguala fungii:Prezente Levuri.La fungigrama am : amfotericina -rezisten;econazol, fluconazol, ketoconazol si miconazol -sensibil;nistadin -indiferent.La indrumarea unui al trei-lea doctorde pe ORL fac tratament de 3 zile cu ketoconazol ( am aproape o luna de cand ma chinui) si usturimea in gat tot o am, mai cedeaza un pic seara dar pe timpul zilei continua aceasta usturime, jena si durere in gat spre esofag.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ca nu mai stiu ce trebuie sa fac sa pot scapa de aceeasta usturime, jena si durere.
0
28-04-2012, ora 19:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consult si investigatii la gastrologie
0
25-05-2012, ora 20:12
Brandus Veronica
Nu este medic/terapeut
Brandus Veronica
Buna seara,

Am mai facut cateva investigatii pentru helicobacterpylori -rezultatul a fost incert trebuie sa repet, am mai facut o fibroscopie in Bucuresti la Medlife si mi-a spus ca am amigdalita linguala foarte imflamata dar diagnosticul a fost de rinita hipertrofica cu obstructie nazala.Dupa tratamentul facut m-a lasat durerea si usturimea dar imflamatia amigdalitei linguale nu.O simt tot timpul am senzatia de corp strain in gat ( mentionez ca nu ma deranjeaza la mancat).Am sa merg saptamana viitoare sa repet analiza pentru helicobacter.Va rog daca se poate sa imi spune-ti de la ce se poate imflama amigdaliata linguala si ce as putea sa mai iau sa nu o mai simt tot timpul umflata.
0
25-05-2012, ora 21:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice aliment care trece prin gura spre stomac.. poate irita si inflama acea amigdala
trebuie pentru cateva luni sa renuntati in totalitate la tot ce este acru, acid, citric s.a
multe inhalatii, gargara. aromoterapie..cum am mai scris pe forum
0
13-10-2012, ora 20:52
Brandus Veronica
Nu este medic/terapeut
Brandus Veronica
Buna seara,

Cam de aproximativ 7 luni am tot avut diferite probleme cu gatul, am avut ptr, inceput candida am facut tratament si la analiza nu a mai iesit.In schimb la testul "Fadiatop "am iesit pozitiv.Am fost in Bucuresti la Institutul de Alergologie Malaxa si mi s-au facut 36 de teste, nu am iesit alerica la nimic.Am fost si am facut si o fibroscopie la care mi sa spus ca nu am deact o rinita hipertrofica alergica.La inceput am avut gatul rosu si foarte imflamat, ma ardea, ustura si ma durea foarte tare cand inghiteam.Acum dupa atatea luni am ramas pe parea stanga cu o senzatie de gat foarte uscat, imflamat si cand inghit parca as avea ceva in gat.Am uitat sa precizez ca am facut si testul de helicobacter si nu a iesit nimic, am mai facut tot felul de exudate atat din nas cat si din gat si au iesit negative, am facut si analizele de galnda si eco 3D si au iesit foarte bine, am fost si la gastroenterolog si mi-a spus ca nu am nimic pe aceasta parte, dar in schimb am facut analiza de toxocaroza IGG si rezultatul este 71.1.Intrebare: ar putea sa fie aceasta senzatie insuportabila pe care o simt tot timpul pe gat de la aceasta toxocaroza?
Sunt disperata, toti doctori imi spun ca ar putea sa fie pe baza de stres, o perioada de 3-4 zile am luat extraveral dar fara nici un rezultat am mai luat tot felul de antialergice dar tot fara nici un rezultat.Va rog sa ma ajutati, sa imi spuneti unde as mai putea sa mai merg, sau ce as mai putea face sa scap de acesta senzatie de gat uscat, imflamat.si parca muschiul este contractat tot timpul, e cumplit nu stiu ce sa mai fac sau ce sa mai cred ca ar putea fi, ca sa nu isi faca nici un medicament efectul.

Multumesc de ajutor.
0
13-10-2012, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti cateva ooze cu farngele dvs. unde sacse vada bine amigdalele, peretele posterior a faringelui
atasati pozele pe mail
0
19-10-2012, ora 22:08
gelu87
Nu este medic/terapeut
gelu87
buna ziua
pentru candidoza bucala unii medici recomanda sa se evite lactate si dulcele. pe unele site-uri se recomanda consumul de iaurt si chefir as vrea o parere despre aceasta.. pana la urma este recomandat sa se evite ????
0
20-10-2012, ora 19:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
E recomandwt corec...
Ai inteles grsit..
Nubsecrecomanda lapte dulce si dulciuri care ajuta la cresterea si dezvoltarea micozei
Iaurtul. Lapte acru e alceva si se poate..
E recomandata si branza cu mucegai... fiind micelii benefice
0
07-01-2013, ora 22:54
Brandus Veronica
Nu este medic/terapeut
Brandus Veronica
Buna seara,
Am revenit la dumneavoastra., dupa atatea luni de zile 8 luni, in care ma confrunt cu diverse simptome ale gatului( mentionez ca din aprilie 2012 ), am facut diverse tratamente pt: candida, pentru gastrita., pentru faringita cu antibiotice nenumarate fara rezultat.Ce ma nelinisteste este ca toti medicii ORL-isti la care am fost atat in Constanta cat si in Bucuresti nu vad nimic in gatul meu.Eu sunt operata de polipi si amigdalite, acum am senzatia pe partea stanga a gatului de o imflamatie puternica si continua a gatului(la orl toti doctori imi spun ca din punct de vedere patologic nu este nimic)si totusi eu am aceeea senzatie continua de imflamare si iritatie.Am facut testul de fadiatop si a iesit pozitiv( cel pentru alergii), Sunt dispertata ca nu mai rezist cu aceasta senzatie, toti medici sa imi spuna ca nu este nimic si eu simit acest lucru de iritare si imflamatie pe partea stanga in gat.Poate fi pe sistem nervos( o peroada de 3 saptamani a disparut din senin senzatia, iar acum de 4 saptamani nu mai trece cu nimic nici pastile de supt pentru gat nici cu antialergic, nimic, nimic). Nu ma doare gatul cand inghit sau mananc, dar senzatia de iritare si imflamare nu dispare, acum parca simt si inspre ureche ca o vaga durere.Poate fi cancer la gat( am facut si o fibroscopie si nu s-a vazut decat o rinita alergica si nimic mai mult). Sunt disperata va rog sa ma ajutati sa imi spuneti ce as mai putea face sa imi revin ca deja cedez nervos.Poate fi de la alergie?dar de ce nu cedeaza de la antialergicele pe care le tot iau?nu mai stiu ce sa mai cred, imi vine sa URLU de disperare.

Va multumesc din tot sufletul.
0
08-01-2013, ora 09:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca cateva sedinte de acupunctura si de psihoterapie..ar ajuta enorm
nu ati scris nimic despre investigatiile facute la tractul digestiv si ce regim aliementar ati tinut si ce tratamente locala oentru faringe ati facut !???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.