Candidoza bucala

15-02-2013
@lexa
Nu este medic/terapeut
@lexa
Buna ziua. Am o mare nedumerire am facut tratament pentru candidoza bucala cu fluconazol insa fara nici un rezultat apoi am incercat cu nistatina si glicerina boraxata cu care mi-a trecut insa a reaparut si atunci am zis ca este timpul sa tin si un regim poate ma ajuta mai mult.De 2 luni de zile tin regim incerc sa mananc cat mai sanatos, nu mananc dulciuri, nici prajeli imi fac paine de casa fara drojdie dar nimic. Mi-am facut si de curand un exudat faringian la care nu mi-a iesit nimic. Nu inteleg cum este posibil asa ceva din moment ce limba mea este alba si pe langa asta ma mananca in gat si pe faringe, cred ca am zis bine partea care se continua de la gat si daca ma uit bine in gat vad si niste bubite mici, putin iesite in relief. Uneori au o culoare mai rosiatica alteori au o culoare normala, dar ele sunt tot acolo. Ce sa mai fac? Pentru ca nu mai stiu si sufar foarte mult pentru ca parintii mei imi spun ca daca la exudat nu mi-a iesit nimic atunci inseamna ca nu am nimic desi le-am aratat ca limba mea este alba si e evident ca nu este normal pentru ca nu am avut limba asa dintotdeauna. Va rog frumos sa ma ajutati si sa imi spuneti ce trebuie sa fac.
3 comentarii
0
15-02-2013, ora 14:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
limba este oglinda tractului digestiv
fix asa arata si mucoasa gastrica si cea intestinala
Mergeti la gastrologie si faceti investigatii
citit tot ce am mai postat eu la acest subiect aici pe forum
0
15-02-2013, ora 14:45
@lexa
Nu este medic/terapeut
@lexa
Dar d-voastra ce credeti? Este vorba de candidoza sau nu?
0
02-06-2017, ora 10:42
Maria 32
Nu este medic/terapeut
Maria 32
Buna ziua. Acum o luna am facut puroi in gat, mi s-a prescris Augmentin pe 7 zile, si Trachisan pentru durere de gat. Am luat un antimicotic la inceput de tratament si am luat si probiotice. Dupa 3 zile de tratament am facut o laringita. Am luat homeovox, tonsilotren. Raguseala a mai trecut dar nu de tot, si nici usturimea din gat. Dupa ce am terminat tratamentul cu antibiotic am observat ca limba imi este acoperita cu un strat alb. Am asteptat o saptamana sa treaca de la antibiotic, dupa care mi-am facut un exudat faringian, si o antifungigrama. Amandoua au iesit negative.Am cerut bilet de la medicul de familie pentru ORL. Am fost la ORL, unde medicul mi-a spus ca trebuia sa fac analiza pe frotiu, daca am inteles bine. Diagnosticul dat de medic : Laringita subacuta si glosita. Tratament : Flucovim 150 mg 1 tableta, Tavipec capsule 3x1 pe zi, timp de 7 zile, gargara cu bicarbonat dupa fiecare masa.Am facut cele 7 zile de tratament, raguseala a disparut, dar limba tot este acoperita cu un strat alb.Am folosit si glicerina boraxata. Ar putea sa fie o candidoza bucala, chiar daca analiza a iesit negativa? Ar trebui sa repet analiza?Imi puteti da un sfat, va rog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: