Candidoza bucala aparent usoara

05-08-2010
mituc
Nu este medic/terapeut
mituc
La inceputul lunii iunie m-am trezit cu un flegmon amigdalian care s-a operat clasic, prin punctie. Am urmat un tratament in spital timp de o zi in care mi s-au administrat antibiotice si metronidazol (cred ca asa se cheama) intravenos, dupa care am urmat un tratament ambulatoriu cu metronidazol capsule si penicilina injectabila, pentru inca vreo 5 zile, iar urmatoarele 5 zile am luat metronidazol capsule + klacid SR la fiecare 12 ore.

In urma acestui tratament m-am trezit cu o candidoza bucala usoara de care nu mai reusesc sa scap. Zic ca e "usoara" pentru ca e afectata doar limba: virful limbii e curat iar restul prezinta puncte albe sau pete mai intinse.

Mi-am facut un exudat si conform analizelor candida pe care o am eu e sensibila la toate antifungicele cu care a fost testata (nistatina, fluconazol, etc, erau vreo 5 sau 6 in lista).
Am inceput tratamentul cu nistatina odata la 12 ore si corsodyl dimineata si seara si abia s-a miscat, iar dupa vreo 2-3 zile de pauza dupa care am continuat cu fluconazol una pe zi.
In timpul tratamentului cu fluconazol am folosit solutie saturata de bicarbonat de sodiu pentru spalaturi bucale de 4-7 ori pe zi, si de asemenea am redus cantitatea de dulciuri.
Dupa ce am incetat tratamentul cu nistatina am oprit si spalaturile bucale cu corsodyl pentru ca m-am saturat si m-a exasperat senzatia continua de arsura pe limba, gingiile mi s-au retras vizibil, mi-am pierdut simtul gustului, etc.

De vreo 4-5 zile mi s-a terminat si fluconazolul si simt in martea dreapta sub coase o usoara senzatie de plin, proabil ficatul meu e deja satul de metronidazolul din timpul tratamentului flegmonului urmat de antifungice de care nu mai am de gind sa bag in mine.

In ultima zi de tratament cu fluconazol am inceput sa adaug in solutia de apa plata si bicarbonat si o pastila de nistatina sfarimata la 2 litri de solutie, si mentin acea solutie in gura pina la 5 minute. rezultatele initiale au fost din nou (si in sfirsit) vizibile, insa peste weekend probabil pentru ca am consumat mai multe dulciuri a revenit.

Inca de la inceputul tratamentului cu antibiotice consum regulat kefir, cite 400-600gr pe zi si timp de 3-4 ore pe saptamina fac sedinte de sport in timpul carora transpir suficient. In plus, la sifritul fiecarei sedinte de periaj al dintilor (3-7 pe zi) periez si causul limbii in speranta ca poate deranjez depozitele de candida de acolo sau macar fac brese pentru a intra nistatinul din solutia cu care ma clatesc periodic.

Ce altceva as mai putea sa fac cu candidoza asta in afara de a o ignora pur si simplu?
9 comentarii
0
05-08-2010, ora 12:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuie sa faci nimic deosebit.. dar este nevoie in continuare de un regim alimentar
1. fara dulciuri, lactate ( care intretin micoza)
NU bauturi acidulate, fructe citrice si muraturi, otet
2.trebuie sa faci un tratamend de dezintoxicare a ficatului. ( liv 52, esentiale.s.a)
3. Spirulina 2 la 8 ore 10 zile si 1 la 8 ore pana la 3 saptamani.
local.. continui gargara dupa fiecare masa
0
05-08-2010, ora 13:03
mituc
Nu este medic/terapeut
mituc
Am o singura neclaritate (cred ca e mai mult uimire): trebuie sa opresc consumul de orice fel de lactate, inclusiv kefir (care teoretic are acei bacili are mai "maninca" candida cel putin inainte de a invada diverse mucoase)? Sau e vorba doar de lactate dulci (lapte cu cacao, prajituri cu brinza dulce si altele asemenea)?

Din timpul tratamentului cu metrnidazol pentru flegmon mi-au mai ramas niste capsule de silimarin. Sint bune la ceva sau pot sa le zvirl linistit si sa trec direct pe spirulina?

Va multumesc pentru raspuns!
0
05-08-2010, ora 13:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e buna si silimarina.
kefir.. consuimati numai daca il tolerati bine.. nu va baloneaza.. si nu va provoaca aciditate.
0
07-08-2010, ora 15:52
LF
Nu este medic/terapeut
LF
buna ziua
am si eu de mai bine de doi ani ceva alb pe limba.Varful limbii e curat dar in spate, toata zona e acoperita.
mi s-a spus atunci cand am observat prima data ca acea albeata apare din cauza stomacului, dar a persistat.se ia cand dau cu dintii sau cand periez, nu complet, dar in mare parte. de curand am observat ca am si in gat asemenea depuneri care se accentueaza daca fumez mai mult sau consum cafea.
puteti sa imi dati un sfat va rog?
am tot citit despre candidoza si vroiam sa va intreb ce fel de analize se fac pentru verificare si cat de exacte sunt.
eu am mai avut niste probleme care nu si-au gasit un raspuns clar si m-am gandit ca poate din cauza acestei andidoze am acele simptome: periodic nod in gat, albeata aceea pe limba(alb-galbui) ca o pasta, o depunere, mancarimi in zona anusului, articulatii ce trosnesc fara durere, senzatie de cap greu, oboseala...am gasit ca toate acestea pot fi simptome ale candidozei care nu afecteaza numai un loc.
Va rog sa ma ajutati,
Cu respect
0
07-08-2010, ora 17:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aparent.. simptomele care le descrii nu ar avea legatura intre ele. decat daca ma gandesc la o infectare cu paraziti intestinali.
asta ar primul lucru care tre sa.l verifici foarte serios ( coprocultura de mai multe ori.. + colonoscopie)
TRebuie sa faci o endoscopie gastrica sa vezi care e starea stomacului.. fiindca eu inclin sa cred ca acele depuneri tot de l aaciditatea gastrica sunt..
chear daca ele reprezinta ca un depozit de candidoza.. NU o sa rezolvi nimic numai cu tratamente locale.
trebui es ainvestighezi organizmul integral.. sa vezi undei problema care duce la imunitatea scazuta si implicit la dezvoltarea candidei..
0
04-07-2011, ora 23:04
PaulaP
Nu este medic/terapeut
PaulaP
Timp de o luna de zile am avut o depunere alba pe limba. Nu eram acasa si nu am putut merge la doctor. Apoi am facut candidoza vaginala si mi-am dat seama ca si ce aveam in gura era tot candidoza. Am facut tratament cu nistatina, glicerina boraxata, gargara cu bicarbonat de sodiu. Mi-a trecut intr-o saptamana si la 2 zile dupa terminarea tratamentului mi-a reaparut. Dar de data asta mi-au aparut si niste basici, in capatul limbii, inspre gat. Doctorul de familie mi-a dat fluconazol 50mg una pe zi. Plus o solutie preparata la farmacie. Am tinut si regim : fara zahar (nici macar din fructe), fara paine, fara lactate, fara cartofi, fara otet etc. Dar candidoza nu vrea sa dispara. Iau Fluconazol de aprox 10 zile si nu a cedat deloc. Chiar nu stiu ce as mai putea lua...
0
05-07-2011, ora 08:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti la Gastrologie
faceti investigatii si tratament...
tineti acest regim incontinuare.
luati spirulina 2 la 8 ore
gemoderivat de stejar 3 pe zi
aromoterapie, inhalatii si gargara cu ulei volatil de eucalipt, busuioc si arbore de ceai
0
06-11-2013, ora 15:05
isabela432
Nu este medic/terapeut
isabela432
BUNA ZIUA sunt o fata in varsta de 17 ani si recent mi-a aparut candidoza bucala si nu stiu ce sa mai fac cum sa scap de ea am luat glicerina boraxata si am facut spalaturi de bicarbonat si nimic ma ustura limba si nu pot manca nimic.vreun sfat va rog
0
06-11-2013, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e valabil ce am scris mai sus
incepe cu consult la orl si gastrologie
tine regimul si tratamentul local
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: