Candidoza bucala-în vederea dl. dr. Flueraru.

12-07-2017
Ammmy
Nu este medic/terapeut
Ammmy
Buna seara, dl. doctor. Revin cu informații legate de o veche probleme, persistenta de 3 luni de zile. În urma unui tratament antibiotic, am făcut o candidoza bucala pe care "am tratat-o" cu diflucan-50mg-10 zile. Eu am simțit ca nu a trecut micoza, deși la analize nu a mai ieșit, în prima luna de după tratament. Am făcut toate investigațiile posibile, ultimul orlisti mi a spus ca în afara unei limbi încărcate nu vede altceva și m-a trimis la boli infecțioase pt o examinare mai amănunțită. Menționez ca la a treia analiza de după tratamentul inițial, a reieșit candida. La boli infecțioase mi s'a dat un set de analize pt imunitate și testul hiv pe care l am făcut din proprie inițiativa. Toate au ieșit foarte bine. Am primit tratament de 7 zile cu voriconazole 200 mg, extrem de scump și nu foarte la îndemână. Din alte surse am înțeles ca este destul de tare pt afecțiunea mea. Aseară am mai luat din proprie inițiativa fluconazol de 150mg, azi' nicio ameliorare. La endoscopie a ieșit un reflux moderat, însă toți medicii mi ai spus ca nu acest reflux este cauza. Gatul este puțin rosu, dar amingadale sunt micute și la locul lor, nu dor, nu ustura. Simptomele mele sunt de limba uscata, senzatie de fire pe par pe limba si in gat. Aștept ceva sfaturi. Mulțumesc!
3 comentarii
0
16-07-2017, ora 19:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai renuntat la Lactate si dulciuri ??
Ai renuntat la mancarea acra cu otet, lamai, fructe citrice si acre, verzi ?
ai citit p eforum ce am mai scris despre aceasta problema ???
0
17-07-2017, ora 00:00
Ammmy
Nu este medic/terapeut
Ammmy
De 3 luni de zile va urmăresc sfaturile pe care le-ați dat pe forum. Încerc sa urmeze aceasta dieta cu strictețe. Cred ca mi-am revenit cu imunitatea, pentru ca analizele privind acest aspect au ieșit ok. totuși, nu trece. Nu îmi dau seama de ce..:(
0
17-07-2017, ora 21:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
foloseste Anaftin sprey pentru limba si Dezinflan sprey pentru Gat
fii mai atent la activitatea intestinelor si daca e cazul faci si o colonoscopie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: