candidoza bucala- te duci la dermatologie sau med interna

25-01-2009
gwyneth
Nu este medic/terapeut
gwyneth
de ceva vreme ma lupt cu o candidoza.nu stiu dc e generalizata sau doar la nivel vaginal si bucal...iar bucal chiar nu inteleg cum s-a ajuns acolo ca n-am facut sex oral...fie
ginecologul dat unidox 10 tb -1 pe zi, sumamed 3 antibiotice, nistatina -iau 3 comprimate pe zi
si lomexin un ovul la 4 zile
eu citisem ca candidoza bucala ar treb sa treaca repede insa de unde, persista si mai nou am si dureri in gat...
spuneti mi si mie la ce medic sa ma duc?ce analize ar treb sa fac sa vad dc e generalizata sau nu...
de ce zic generalizata.la un moment dat aveam si mancarimi pe piele si imi mai apar niste punctulete rosii(asta chiar dinainte de a incepe tratamentul actual)
8 comentarii
0
25-01-2009, ora 14:58
user277
Nu este medic/terapeut
user277
Candidoza este o boala de care se scapa foarte greu. Pentru durerile de gat te sfatuiesc sa mergi la ORL la un medic foarte bun. Si eu am avut astfel de dureri si am fost exact in aceeasi situatie ca tine. M-am documentat si am luat un medicament (nu mai retin exact, parca Diflucan se chema). Oricum te sfatuiesc sa apelezi in primul rand la un medic.
Un tratament foarte bun pentru candidoza (desi e putin cam scump) se face cu 2 produse naturale pe baza de ALOE VERA: e vorba de un spray bucal (Aloe First) si de o pasta de dinti (Forever Bright). La inceput n-am prea crezut in ele insa sunt foarte bune. Aceste produse le poti gasi la distribuitorii companiei Forever Living Products. Multa sanatate iti doresc.
0
25-01-2009, ora 16:19
gwyneth
Nu este medic/terapeut
gwyneth
esti cumva din bucuresti?poti sa mi spui la ce medic orl ai fost?
0
25-01-2009, ora 17:36
user277
Nu este medic/terapeut
user277
Nu sunt din Bucuresti. Oricum pot sa-ti spun ca Nistatin am luat si eu (destul de mult) si nu se rezolva nimic (poate doar tine oarecum boala sub control). Am mai folosit un medicament bun, se cheama Mycosyst (50 sau 150 mg, nu mai stiu exact). Stiu ca luasem 1 pastila pe saptamana timp de 4 saptamani. A avut rezultat pe moment insa dupa un timp boala a reaparut. Daca ar fi sa am vreo speranta cred ca as apela doar la un tratament natural. Oricum, in cazul tau cred ca cea mai mare problema e durerea de gat. Banuiesc ca te dor amigdalele, asa e?
0
25-01-2009, ora 18:13
gwyneth
Nu este medic/terapeut
gwyneth
la baza gatului ma doare in principal dar si uneori in spatele omuletului si un pic in partea drapta la o amigdala cred.mie mi-ar mai placea sa vb cu tine ca sa ma mai consult din cand in cand. -.mersi oricum
candidoza vaginala ai avut?mie mi-a dat sa iau un ovul lomexin o data la 4 zile. mi se pare aiurea plus ca farmacista era f contrariata..si m-am intors la doctor la care am varat un sac de bani pana acu si am avut ghinion sa dau de asistenta lui care a sarit sa citeasca ea: 8 ovule, 1 ovul la 4-5 zile. oricum si el ma repezeste nu ma lasa sa ii zic tot...ultima data am vrut sa ii arat ca am si pe limba si mi-a zis ca e interpretarea rezultatelor nu control
0
26-01-2009, ora 14:27
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
lomexin e foarte bun, dar ar trebui asociat si cu alte tratamente. in principiu un ovul la 3 zile. dar citeste prospectul, draga mea si o sa vezi ce si cum.
0
27-01-2009, ora 16:16
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
din moment ce ai tratament cu antibiotice (unidox) nu cred k ar fi indicat sa mergi la orl si nici sa iei alte pastile pt candidoza deoarece va continua sa apara pe durata tratam.asteapta sa termini antibioticele si apoi intr-adevar poti merge la un orl, daca vrei.candidoza de cele mai multe ori se trateaza f usor.dar sunt si cazuri knd dispare mai greu sau tot recidiveaza.at trebuie umblat putin si la stilul de viata.vezi k gasesti pe google sute de site-uri cu fel de fel de tratamente mai ales naturiste pt a scapa de problema aceasta.pt moment candidoza bucala o tratezi cel mai bine cu ceai de salvie sau galbenele (1 litru cu 1 lingurita de bicarbonat de sodiu) cu care se face gargara de 3ori/zi dupa ce ai mancat si dupa ce te-ai spalat pe dinti.asta poti face si in timpul tratam si mai ales dupa antibiotice 1-2 sapt dupa.iar tot dupa antibiotice poti cumpara fluconazol tablete 2/pe zi(dim si seara) timp de 10 zile.plus spray hexoralette sau tantum verde care il dai la 10 min dupa gargara cu ceai.eu asa am scapat de candidoza, tratamentul l-am avut tot de la orl.si mie mi-a recomandat ketonal (kre este antiinflamator) 2 pe zi.sau eu l-am cumparat sub forma de supozitor(sa nu ma incarc de pastile) si introduceam noaptea inainte de culcare timp de 10 zile la rand.
pt candidoza vaginala ai ovulele si mege crema tavocort foarte bine plus deasemenea spalaturi la alegere cu ceai de galbenele/musetel sau salvie care ajuta f mult.in acest mod ar trebui sa scapi fara probleme de orice urma de candidoza chiar daca este generalizata in maximum 2 sapt.nu uita de odihna...7-8 ore pe seara alimentatie (nu f dulce, sarat, condimentat, acru, acidulat, nu tigari alcool.sau orice ar putea irita cavitatea bucala) din mom ce ai si o amigalita micotica din cauza candidozei
0
27-01-2009, ora 19:44
gwyneth
Nu este medic/terapeut
gwyneth
mersi pt recomandari
am inceput de azi diflucan 50 mg la recomandarea mamei mele, care e farmacista dar stam in orase diferite.sper sa imi fi dat doza corecta.in gat inca ma inteapa.iau niste tantum verde dropsuri
o sa imi iau ceaiuri de galbenele si salvie...eu citisem despre ceai de cimbru:).
0
28-01-2009, ora 11:22
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
si sa nu uit.inainte de antibiotice cu aprox 2-3 ore ia si un probiotic (se gasese la Ozone si e ieftin) pe toata durata antibioticelor si vreo 10 zile(1 cutie cred k o sa fie suficient si nu sare de 10 lei) dupa ce termini.e f bun si ajuta la refacerea florei intestinale si distrugerea candidei.le poti asocia in fiecare zi cate un iaurt kefir sau sana.dar tot la fel cu cateva ore inainte de antibiotic (deoarece lactatele ingreuneaza absortia unor antibiotice in cazul tau tetracicline). multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: