candidoza genitala

01-08-2010
geutza
Nu este medic/terapeut
geutza
buna.daca aveti sau ati avut probleme de genul mancarimi si usturimi genitale cu secretie branzoasa, v-as ruga sa-mi spuneti cum pot scapa d asta.d p net am inteles ca e vorba de candidoza.eu iau d o luna anticonceptionale stodette si cred ca d la ele am, desi ginecologul mi le-a recomandat.cam d o sapt si priet meu are mancarimi d penis si bubite mici rosii.ajutooor!!!
10 comentarii
0
02-08-2010, ora 01:46
dds
Nu este medic/terapeut
dds
Draga geutza, mergi de urgenta la orice dr. Trebuie sa urmezi un tratament atat tu cat si partenerul tau. Medicul va decide daca este vorba doar de candidoza sau daca mai este si altceva. Nu intra in panica, se trateaza dar grabestete ca e in primul rand inconfortabil pt tine.
0
03-08-2010, ora 14:58
abfilis
Nu este medic/terapeut
abfilis
buna, am candida si tricomonas, la sfatul medicului am facut tratament cu flagyl si metronidazol 10 zile, dar am luat antibiotica si mi-a reaparut candida... nu am timp sa merg la dr...ce ma sfatuiti?
0
05-08-2010, ora 19:48
d_christyne
Nu este medic/terapeut
d_christyne
daca ai luat tratament pt tricomonas si a trecut e bine, pt candida poti lua fluconazol pastile si ovule macmiror 12 zile sau pastile nistadin in combinatie cu ovule macmiror si o sa scapi de candida, insa te sfatuiesc sa i-ti refaci analizele sa fii sigura daca ti-a trecut si tricomonasul. candida poate aparea de la antibiotice ca sa nu i-ti mai apara candida cand iei antibiotice poti lua si tratamntul cu pastile pt candida de exemplu cu o zi inainte sa iei antibioticele chiar daca nu ai nimic si le mai iei pe durata tratametului maxim 10 -12 zile si sigur nu o sa mai apara (doar pastilele, ca sa previna aparitia candidei).
0
07-08-2010, ora 19:09
geutza
Nu este medic/terapeut
geutza
se poate sa treaca de la sine candida?pentru ca nu mai avem nici1 mancarimi sau usturimi.eu am terminat de2xile prima ableta de stodette si de atunci nu mai avem nicio problema.inca ceva, prima luna de administrare a anticoncept este sigura, pentru ca priet meu s-a terminat in mine de fiecare data, stiind ca acum iau anticonceptionale.ms
0
08-08-2010, ora 14:36
d_christyne
Nu este medic/terapeut
d_christyne
eu nu prea am auzit sa treaca de la sine candida poate doar sa nu se manifeste in special la barbati insa doar analizele pot spune asta. in ceea ce priveste anticonceptionalele stiu ca sunt sigure din prima luna insa mai bine citeste prospectul lor.
0
01-10-2010, ora 10:08
geutza
Nu este medic/terapeut
geutza
buna, am facut tratament cu canesten gyn, canesten crema si niste pastile nu mai stiu denumirea, cred ca flucozanol, era decat una in tableta la10 ron, am luat 2, una p sapt, la fel si priet meu si nu mai avem probleme...dar am o nelamurire, daca voi continua sa iau anticoncept stodette de la care cred ca mi-a aparut candida, e posibil sa reapara?c alte anticonceptionale pot lua in acest caz?ms
0
04-06-2011, ora 12:45
man55
Nu este medic/terapeut
man55
Buna ziua!!! am si eu cred candidoza nu imi ziceti cum se trateaza ca tratamentul de la medic nu mia folosit plsssssss urget
0
05-06-2011, ora 23:42
ditza89
Nu este medic/terapeut
ditza89
Vad ca nu sunt singura..Am un ovar inflamat, am fost la o multime de medici, am luat anticonceptionale..vreo 6 feluri...de vreo 3 ani incoace...dar tot am mancarimi de uneori imi vine sa zbier.Am avut candidoza cronica, insa la ultimu control, medicul mi-a zis ca a disparut.Dar mancarimile continua. A inceput sa ma doara si in timpul contactului sexual, ceea ce nu mi s-a intamplat niciodata. Plus ca de o jumatate de an mi-a venit ciclul de 2 ori
0
09-05-2012, ora 14:28
balaie
Nu este medic/terapeut
balaie
fluconazolu, nistadinul si ovulele macmiror sunt cu prescriptie medicala???????????
0
09-05-2012, ora 14:30
balaie
Nu este medic/terapeut
balaie
raspundeti urgent ca si eu am aceste probleme si nu stiu cum sa scap
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •