Candidoza genitala - tratament eficient? | Forumul Medical ROmedic

Candidoza genitala - tratament eficient?

17-12-2009
Burluseanu_ioana
Nu este medic/terapeut
Burluseanu_ioana
am facut candidoza, defapt prietenul meu a luat de la mine, pt ca eu am luat prea multe antibiotice, ce tratament trebuie sa fac pt a scpa de ea, eu nu simt nimic, nici un simptom, dar lui iar aparut semnele caracteristice.
4 comentarii
0
18-12-2009, ora 17:33
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Esti sigura ca aveti candidoza? De obicei este invers, la femeie se manifesta, barbatul fiind de-obicei purtatorul.
Daca sunteti siguri de diagnostic, oricum tratamentul trebuie urmat de AMANDOI! Ca tratamentul va fi allopat (adica medicamente) sau homeopat asta ramane la latitudinea voastra. Este adevarat ca tratamentul homeopat da rezultate mai lent, dar este de durata!
Eu personal nu pot sa va spun decat ca mama mea, care a suferit de candidoza generalizata, s-a vindecat luand Aspergillus!

Sanatate!
0
22-12-2009, ora 15:02
ale3xa
Nu este medic/terapeut
ale3xa
Buna. Am si eu o problema de ceva timp...De obicei, inaintea menstruatiei, am in interiorul vaginului un lichid albicios, ca o crema, cu aspect branzos uneori care ma mananca destul de tare, ma jeneaza permanent. Dupa ciclul menstrual, nu mai am nimic. Asa se intampla de cateva luni, iar de data aceasta mi-a intarziat si menstruatia si aceasta secretie continua sa aiba un miros neplacut, desi am o igiena regulata. Dupa un act sexual, se transmite si prietenului meu. La el apar niste bubite rosii, cu mancarimi... Va rog, spuneti-mi ce tratament ar trebui sa urmez. Adica sa urmam... Mi-e rusine sa merg la ginecolog :D Daca as putea urma un tratament fara consult medical... Astept un raspuns :( Multumesc !
0
23-12-2009, ora 00:36
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Fara un frotiu din secretia vaginala riscati sa faceti tratament aiurea si sa declansati alta afectiune. Nu are de ce sa-ti fie rusine. Te poti prezenta la un cabinet privat sub alt nume! Noroc si nu mai neglija problema! De multe ori infectiile genitale se pot complica urat. Sper ca doresti sa ai copii in viitor, nu !?
0
12-03-2013, ora 14:34
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Se efectueaza urmatoarele investigatii:
-examen microscopic pe frotiu;
-culturi continut vaginal + fungigrama;
-exam. Chlamydia;
-exam. Mycoplasma+Ureaplasma;
Poate fi Candida asociata cu alta incarcatura microbiana.Candidozele, la randul lor, sunt de mai multe tipuri.De aceea se recomanda setul complet de investigatii la cabinetul ginecologic.Partenerul va face si el tratament.Se recomanda repaus sexual pe durata tratamentului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: