candidoza intestinala

18-04-2013
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
sufar de candidoza intestinala, am facut tratament cu diflucan 150mg 3 saptamani, cu probiotice si dieta.pe timpul tratamentului cu diflucan m am simtit f bine, cum am intrerupt in 3 zile simptomele au revenit.cum se scapa de aceasta candidoza?am fost la nenumarati medici si am vazut ca stiu putine despre aceasta candidoza?imi poate recomanda cineva un medic priceput in tratarea candidozei?
4 comentarii
0
18-04-2013, ora 23:21
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Care sunt simtomele acestei candidoze intestinale si cum ai depistatat-o ?

Candidoza este un semn de imunitate scazuta ! Pe langa medicamente trebuie sa cresti imunitatea si sa scazi aciditatea generala ! Un regim vegetarian chiar vegan pe perioade scurta poate indeplini ambele cerinte !
In timpul tratamentului dar si dupa poti lua cate 2 lingurite de de bicarbonat pe zi, dimineata si seara ! Si reduse la maximum glucidele nesanatoase - zaharul si excesul de fainoase !
0
19-04-2013, ora 15:05
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
Simptomele acestei candidoze sunt balonare, flatuenta, ameteli, insomnii, constipatie.Un medic naturist mi a pus acest diagnostic(altii mia u spus ca nu e nimic) si dupa 5 zile de diflucan a disparut tot inclusiv insomniile.Dieta am urmat 2 luni deja, probleme cu imunitatea nu am, iau oricum vit c 1000mg.Bicarbonatul auzisem ca e bun, dar cum se ia ?cu apa?
1
19-04-2013, ora 22:07
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Da cu apa se ia, dar sa il iei la distanta de vitamina C nu impreuna cu ea !

Ai gasit un medic istet ( fiind naturist este normal ), sa te tii de recomandarile lui ! Daca ti s-au ameliorat toate simptomele inseamna ca a intuit corect chiar si fara analize de sange !
Poate imi trimiti si mie pe privat cateva date despre el si terapiile recomandate !
0
26-03-2018, ora 22:04
aditza
Nu este medic/terapeut
aditza
va rog daca ati afat de dr pt care i a prescris tratamentul as vrea si eu detalii, multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •