candidoza nu trece

02-05-2015
camelia.camy
Nu este medic/terapeut
camelia.camy
Buna ziua! Mi-am inceput viata sexuala de 4 luni. Acum o luna, am depistat un caz de candida, nu am fost la medic insa am citit pe internet o sumedeniede articole, am fososit ceai de musetel, galbenele, bicarbonat de sodiu, si crema de galbenele din farmacie. Acum aproape a trecut insa nu mai folosesc niciun remediu. Acum 3 zile am observat ca pe lenjeria intima sunt cateva pete rosii-maronii, insa menstruatia mi.a venit acum 11 zile. In fine, am trecut cu vederea. Aseara, am observat din nou acele pete, insa mai multe. am crezut ca este o raceala si ca mi.a venit din nou menstruatia, asa ca am folosit un absorbant, de dimineata nu mai era nimic...mentionez ca aseara ma durut foarte putin in partea dreapta. Am avut contact sexual acum o saptamana si ceva, nu m.am protejat niciodata, insa partenerul si.a dat drumul doar afara, dupa care nu am mai facut nimic, de fiecare data. va rog ajutati.ma, nu pot merge la medic deoarece, daca parintii mei ar afla ca nu mai sunt virgina m.ar omora...acum daca imi introduc un deget in vagin, in loc sa fie acea substanta alba, este ca a doua zi dupa menstruatie, putin maronie...se poata sa fi fost ovulatie intarziata? Sau leucoreea mea sa fi capatat aceasta culoare? :(
9 comentarii
0
04-05-2015, ora 20:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se poate sa ramaneti insarcinata din cauza lichidului preseminal care contine spermatozoizi.

La candida trebuie sa faceti tratament si dv. si partenerul. Altfel o luati de la unul la altul.

Nu ati facut tratament corect pt candida. Eu nu cred ca a trecut.

Sangerarea nu e de la candida.

Faceti test de sarcina si apoi mergeti la ginecolog.

Sunt peste 10 motive pt care puteti sa aveti sangerare.
0
04-05-2015, ora 20:26
camelia.camy
Nu este medic/terapeut
camelia.camy
Va multumesc pentru raspuns, desi nu ma lisnistit deloc, in special faza cu sarcina. Ce tratament imi recomandati pentru candida?
0
04-05-2015, ora 20:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
10-12 ovule Cervugid dupa ce trece menstruatia, nu in timpul sangerarii

2 pastile de Flucovim 150 mg una intr-o zi si una dupa 4 zile

Baiatul tratament specific pt barbati.
0
04-05-2015, ora 22:17
camelia.camy
Nu este medic/terapeut
camelia.camy
tocmai mi.am dat seama ca scurgerea a avut loc pe data de 1 mai, ziua (ovulatiei mele). Se poate sa am astfel de sangerari in aceasta zi?
0
05-05-2015, ora 13:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu. Sangerarile sunt anormale.

Cautati articole pe net "Cauze ale sangerarilor intermenstruale".
0
05-05-2015, ora 14:56
camelia.camy
Nu este medic/terapeut
camelia.camy
Unele femei nu au niciun semn care sa le arate ca tocmai si-au atins maximul de fertilitate in luna respectiva, in timp ce altele recunosc semnalele transmise de propriul corp: mici dureri abdominale, schimbari in temperatura bazala, tensiune in sani sau o sangerare usoara. De fapt, acesta din urma este unul dintre cele mai clare semne ca o femeie este la ovulatie, desi nu toate il experimenteaza.
0
05-05-2015, ora 14:57
camelia.camy
Nu este medic/terapeut
camelia.camy
http://www.perfecte.ro/ovulatie-si-menstruatie/sangerarea-care-anunta-ovulatia-semn-sigur-ca-esti-in-perioada-maxima-de-fertilitate-1.html
0
05-05-2015, ora 18:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Am citit tot articolul.

2. Din el rezulta ca pot fi sangerari datorate ovulatiei la unele femei. Imi cer iertare pt raspunsul meu categoric.

Totusi:

Articolul se incheie asfel:

Nu toate femeile au astfel de sangerari care anunta ovulatia: unele le pot observa luna de luna, altele pot sa le aiba doar o data pe an. Discuta cu medicul tau despre aparitia lor si mergi la consultatie daca apar. Sangerarile pot fi semnul unei boli mai grave si ai sanse, astfel, sa o tratezi din timp.

3. De cate ori aparea o doamna sau o domnisoara cu sangerari pe Forum, medicii ginecologi care raspundeau pe atunci o trimiteau la control ginecologic.

4. Parintii nu se pot supara daca mergeti de la control pt astfel de problema.

5. Se poate merge la cabinet de ginecologie si cu plata (in jur de 50 de lei consultatia) direct, la o policlinica de stat, fara sa stie nimeni ca ati fost acolo.
Puteti cere sa vi se faca si analiza secretiei (costa cam 20 lei) si testul Papanicolau. Asta ar trebui sa fie gratuit. Sunati inainte.
0
05-05-2015, ora 18:26
camelia.camy
Nu este medic/terapeut
camelia.camy
Iti multumesc din nou pentru ajutor, insa ar fi o coincidenta mult prea mare sa am astfel de sangerari fix in ziua ovulatiei, care a fost fixata cu precizie..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •