candidoza oro-faringiana sau nu?

18-02-2011
genisa
Nu este medic/terapeut
genisa
buna ziua, de aprox.un an ma confrunt cu o problema care se manifesta in felul urmator:in gat mi se strande o secreti, cam gelatinoasa, fara a-mi curge din nas, iar eu simt nevoia sa scuip tot timpul sa-mi eliberez gatul, altfel simt ca ma sufoc, acest lucru este p tot parcursul zilei si mai abundent seara si dimineata, , limba se observa a fi incarcata, , dar ma spal p dinti si limba de cel putin 2 ori p zi. Am facut ecograf la glanda, nu am nimic, am facut exudat faringian, am rare urme de candida si nu se poate lucra o fungograma, am dus secretie la analiza, nu a iesit nimic, am facut tratament cu fluconazol 30 zile, 100mg pe zi, fac spalaturi cu apa si bicarbonat si inghit, dupa aceasta procedura ma mai linistesc si simt ca se mai fluidifica cat de cat asa, , , , iar dimineata cand ma trezesc am gura f incarcata si urat mirositoare.Sunt f disperata de un an si ceva, nu mai stiu ce controale sa mai fac si ce tratament sa mai urmez, sunt f stresata din acest motiv, iar cate o data, simt un suierat fin in gat precum asmaticii, , Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat cu un diagnostic..e candida sau ceva la stomac.sau unde sa merg sa mi se stabileasca un diagnostic precis, pt a face un tratament corect.Va multumesc!
2 comentarii
0
18-02-2011, ora 13:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e de la stomac
faci investigatii la gastrologie
0
18-02-2011, ora 14:30
genisa
Nu este medic/terapeut
genisa
mentionez ca la stomac am ulcer duodenal...multumesc pt raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.