candidoza pana pe trahee

20-01-2011
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
Am mai scris pe acest forum pt ca problemele mele sunt de cca 6 luni!Dupa mai multe diagnostice :faringita cronica, laringita cronica, reumatism laringe, esofagita de reflux ultimul diagnostic e candidoza linguala si pe trahee...Dupa un tratament de 10 zile ma simt mai bine 60 -70 0/0.Acesta include gargara cu bicarbonat de sodiu, stamicin si biotics pastile, hexolaretten de supt, granule homeopatice de Candida C49.Este singurul tratament dupa care ma simt mai bine tAu trecut cele 10 zile de tratament si totusi simptomele nu cedeaza de tot !Mai am de facut gargara 2 saptamani si de luat granulele homeopatice tot 2 saptamani!Poate e de vina si faptul ca am mai mancat dulciuri chiar mere sau rosii.Diagnosticul mi-a fost pus de un medic pneumolog dupa consultatie si dupa ce a vazut radiografia pulmonara, endoscopia esofagogastrica, si bariu la stomac -care sunt bunfara o analiza pt candida in gat!.Simptomele cu care am fost la pneumologie erau arsuri la baza gatului si pe trahee care nu ma lasau nici noaptea de nu puteam sa dorm!Intrebarea mea e daca e necesar sa fac un examen pt candidoza in gat si eventual o antifungigrama pt un tratament mai eficient?Bronhoscopie mi s-a spus ca nu e necesar sa fac!Va multumesc!
3 comentarii
0
20-01-2011, ora 22:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e necesar examenul pt candidoza
este Vital sa tii regimul foarte strict si tratamentul homeopatic + gargara o sa.l faci incontinuare pana la 3 luni
0
25-01-2011, ora 08:12
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
va multumesc mult!Sper sa -i dau de cap la candidoza asta ca e tare sacaitoare!
0
11-12-2012, ora 23:53
dobelena61
Nu este medic/terapeut
dobelena61
Diagnosticul meu a fost de candidoza laringe care nu se vedea cu ochiul liber si pe limba si m-a sacait 6 luni de zile de am ajuns si la cluj sa fac endoscopie la stomac pt reflux gastro...asta dupa alte numeroase diagnostice care mai de care mai stupide printre care si reumatism laringe..Asta se intampla cand ai ghinionul sa nu ti se ghiceasca diagnosticul adevarat...Asa ca trebuie mers la mai multi medici..nu la unul cum am facut eu..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: