Candidoza serologie

01-10-2009
Jebediah
Nu este medic/terapeut
Jebediah
Buna ziua.

In urma cu vreo doua luni, la un exudat faringian, mi-a fost depistata CANDIDA ALBICANS, dar in laboratorul respectiv mi s-a spus ca nu se face si antifungigrama pentru a vedea si la ce tratament raspunde, asadar am mers in alta parte si am repetat testul, care a iesit negativ de data asta. Fiind 50 - 50 ( e sau nu e ), dupa o saptamana am repetat din nou exudatul, din nou negativ, insa am facut si analiza de sange ( candidoza serologie ) si au iesit urmatoarele rezultate:

Ac. anti Candida IgG - 248, 8 U/ml ( pozitiv 100 )
Ac. anti Candida IgM - 4, 6 U/ml ( negativ 60 )
Ac. anti Candida IgG - 125, 5 U/ml ( pozitiv 80 )

Mi s-a spus ca intr-adevar exista o infectie in organism cu ciuperca asta si c-ar trebui sa merg la Boli Infectioase sa vad ce e de facut, insa n-am apucat inca sa ajung. Totusi, daca infectia exista, dar nu e in gat ( unde am inteles ca e oarecum obisnuita ), unde o fi si cam ce ramane de facut daca nu se poate determina antifungigrama ? E posibil sa fie ceva mai grav ?

Ma simt cam rau in general... probleme de respiratie de genul nu mai pot respira " pana la capat " - cateodata simt ca parca " haraie " plamanii la inspiratie adanca - ( posbil astm ? ), fibrilatii musculare, oboseala fizica si psihica, anxietate, palpitatii, transpiratii abundente, lipsa de motivatie, libdo scazut, usoare ameteli si furnicaturi prin ceafa, amorteli in special mana stanga, cearcane persistente de cateva luni, tulburari de vedere de gen vedere obosita si sensibilitate crescuta la trecere de la intuneric - lumina si invers, dificultati de focalizare.

Alte informatii: cardio - usoara tahicardie, inima usor marita in sens transversal - medicul spune ca nu e nimic grav si ca simptomele nu-s din cauza asta; raze la plamani OK, spirometria OK; eco abdominal - splina marita dar in limita normala, usoara litiaza renala bilaterala.

Am trecut si pe la endocrinologie, unde mi s-a spus ca problemele pot fi de la un nivel scazut de testosteron ( 3, 08 ng/ml - 10, 69 nmol/l ). Mi s-a recomandad Androgel, dar n-am apucat inca sa-l iau.

Restul analizelor imi sunt bune ( hemoleucograma, calciu, magneziu, TGO, TGP, uree, creatinina, glicemie, colesterol, ASLO, etc. ). Am urmat un tratament cu Symbicort prin aprilie iar recent m-am operat si de deviatie de sept fiindca nu respiram bine pe nas dar situatia a ramas la fel ca inainte.

Multumesc anticipat ( scuze pentru postul cam lung, dar chiar as dori niste informatii avizate daca e posibil ).
8 comentarii
0
01-10-2009, ora 21:43
Jebediah
Nu este medic/terapeut
Jebediah
ERATA:

Ac. anti Candida IgA - 248, 8 U/ml ( pozitiv 100 ) - imi cer scuze, neatentia...
0
01-10-2009, ora 21:47
Jebediah
Nu este medic/terapeut
Jebediah
Ah, la naiba... de fapt iar am gresit, ignorati comentariul de mai sus va rog :)

De fapt asa sunt:

Ac. anti Candida IgG - 248, 8 U/ml ( pozitiv 100 )
Ac. anti Candida IgM - 4, 6 U/ml ( negativ 60 )
Ac. anti Candida IgA - 125, 5 U/ml ( pozitiv 80 )
0
06-11-2009, ora 22:25
andyred
Nu este medic/terapeut
andyred
salut
ai reusit sa-i dai de cap pana la urma? si eu ma confrunt cu ceva asemanator
daca imi lasi un email sau imi zici un id de mess poate mai discutam putin pe tema asta
0
07-03-2010, ora 12:58
joeblack
Nu este medic/terapeut
joeblack
Salut, mesajul este postat de mai demult dar am zis hai sa incerc.si eu ma confrunt cu ceva asemanator de parca m-ai fi consultat, asa de bine se potriveste, daca ai rezolvat problema spune-mi si mie reteta.Multumesc! -*



(*modificat de administrator)
0
08-03-2010, ora 20:16
Jebediah
Nu este medic/terapeut
Jebediah
@ joeblack

N-am rezolvat cine stie ce, dar se complica situatia din cauza unor tulburari psihice se pare. Nu-mi dau seama exact daca sunt efectul problemelor astora, sau cauza. Cert e ca sunt tot felul de explicatii, depinde si cine te consulta. La mine vad ca nici tratamentul psihiatric nu da mari rezultate, deci din pacate de mare ajutor nu pot sa-ti fiu.

In mesaj vad ca am uitat sa specific ca fumez, chiar mult. Si nici acum nu m-am lasat, dar haraitul in piept a disparut la un moment-dat si am avut perioade cand respiram chiar OK. Nu stiu cat de mult conteaza, dar am incercat s-o mai dreg putin cu destul sirop de brad si ghimbir. In rest am observat ca aerul foarte rece sau prea cald ma deranjeaza oarecum la respiratie, dar tind sa cred ca totusi nu e chiar asa grav. Multa bafta !
1
08-03-2010, ora 20:44
andyred
Nu este medic/terapeut
andyred
Sa va lamuresc putin. Am fost la cel mai bun gastroenterolog din zona de vest a tarii, omul e chiar bun in ceea ce face, vin romani plecati in strainatate la el, se numeste Sporea Ioan si are cabinetul in Timisoara.
Domnul doctor spune in felul urmator, intr-un organism sanatos, candida revine automat la valorile normale daca eviti consumul de zaharuri rafinate, adica ciocolata si alte tipuri de prajituri si mai stiu eu ce. Pe langa asta mi-a recomandat sa evit toate sucurile astea "naturale" care se gasesc in comert atat carbo cat si necarbogazoase.

Analizele astea cu candidoza serologie a zis ca e posibil la aproape oricine sa iasa valorile mai mari sau mai mici si ca nu e deloc relevant. El mi-a zis in felul urmator, daca te duci la orice doctor si ii arati analiza asta o sa te indoape cu medicamente gen stamicin si alte antifungice care mai mult distrug bacteriile bune din organism decat sa elimine ce trebuie, pe langa faptul ca candida are si ea un rol specific in organism. Daca vrei pot sa-ti prescriu si eu stamicin daca te simti mai bine.

Pot sa va zic ca am eliminat sucurile si zaharurile rafinate pe cat posibil si ma simt mult mai bine, si perioada cand le-am eliminat complet pentru cam 1-2 luni m-am simtit excelent. Ce am mai observat ca sunt unele E-uri asa zise bune (din plicuri de condimente preparate) care nu imi fac tocmai bine si le-am eliminat complet

Jebediah stiu ca starile astea sunt deprimante, mai ales cand ti-e rau rau dar nu trebuie sa le lasi sa te doboare, stii tu vorba aia, ce nu te doboara te face mai puternic.

Oricum chestia asta cu candidozele e ceva comun in ziua de azi, si cum am zis mai sus cu evitarea unor anumite chestii poti sa te simti ca nou.

Joeblack daca vrei sa ma contactezi (sau cine doreste sa ma mai contacteze) email-ul este andyred@itnewsflash.com

Va doresc multa multa sanatate!
0
12-06-2011, ora 09:44
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
pentru jebediah
pai candida poate trai in peretii intestinelor, muschi, vase de sange, mucoase, in multe locuri.
cand ati facut analiza de sange n-ati facut si antibiograma ? trebuia sa o cereti, repetati analiza, stiu ca nu costa foarte mult, dieta alimentara, cu alimente alcaline le gasiti pe net, sa stiti ca dieta tinuta ca la carte tine loc de medicamente. Tratament psihiatric pentru candida ? doamne fereste, cauza este candida deci ea trebuie tratata.
FARA TUTUN FARA ZAHAR SUB ORICE FORMA, candidoza in sange poate da probleme psihice, gen auzit de voci, confuzie, Fara siropuri de orice fel, sunt facute cu zahar. Dieta si medicamentele prescrise de doctor in urma antibiogramei, atat. Apa alcalina - a se bea, daca nu gasiti cu ph mai mare de 7, 8 bierbeti apa si raciti-o si consumati de-a lungul a doua luni.
Exista in farmacii servetele impregnate cu diverse substante si ceaiuri care ajuta la diminuarea candidozei vaginale.
Consumul de iaurt repara flora intestinala.
Consumul de ceaiuri gen rozmarin, coada soricelului, cimbru, diminueaza lafel din candida patogena.
Nu exagerati, daca va simtiti mai bine urmati numai dieta si renuntati la medicamente sa nu ajungeti in alternativa cealalta sa nu mai aveti candida care este necesara pentru digestie.
La dv cred ca tutunul alimenteaza boala, vointa ca ajungeti la spital cu perfuzie de amfotericina care nu este tocmai ok.
uitati-va pe net care sunt reactieiile nefaste ale candidei si numai daca le recunoasteti urmati un tratament medicamentos intens.
0
12-06-2011, ora 21:00
joeblack
Nu este medic/terapeut
joeblack
hello, jebediah
intre timp eu am dat de capat problemelor mele de respiratie, dintr-o intamplare cineva mi-a spus "dute la un alergolog bun sa te consulte si asa am si facut, aveam alergie.Cu putin aerius si apoi Claritin mi-a trecut.
.Inainte de asta am dat o gramada de bani pe medicamente si din pacate le-am si luat fara nici un efect. Asta e medicii pneumologi nu au reusit sa ma videce nici dupa 4 luni.dar nici nu m-au indrumat din pacate.
eu as scrie pe usa clinicilor de pneumologie "CONSULTATI SI UN ALERGOLOG!!!!"

BAFTA SI SANATATE TUTUROR
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.