Candidoza vaginala | Forumul Medical ROmedic

Candidoza vaginala

21-12-2010
med_mia
Nu este medic/terapeut
med_mia
Buna! Am o nelamurire cu privire la tratamentul candidozei.In urma antibioticogramei s-a depistat ca candida mea (am 4 plusuri) este fff sensibila la nistatina si prin urmare medicul mi-a prescris nistatina in pastile si supozitoare intravaginale.Mi s-a spus ca trebuie sa iau nistatina cate o pastila de 2 ori pe zi si supozitoare cate unul pe zi, ambele timp de 10 zile.Nistatina in pastile este de 500000UI si supozitoarele la fel 500000UI.Nu inteleg cum sa le administrez, adica sa beau pastilele si totodata sa-mi pun supozitoarele sau sa iau dintai pastilele 10 zile si dupa care sa incep a-mi administra supozitoarele.Va rog ajutati-ma!!!AM NEVOIE DE AJUTORUL DVS!!! VA ROG AJUTATI-MA!!!
11 comentarii
0
21-12-2010, ora 19:10
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, BucureÅŸti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Tratamentul trebuie să fie simultan, începeţi şi cu pastilele şi cu supozitoarele.
0
21-12-2010, ora 19:35
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
buna am o fetita de 5 ani.si i-am facut analizele si iau iesit glucoza crescuta, urobilina crescuta, corpi cetonic crescut, pigmenti biliari crescut, epitelii..plate rare, leucocite rare... va rog frumos ajutati-ma.va multumesc,
0
21-12-2010, ora 19:43
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
buna fetita mea de cand s-a nascut, mereu a fost constipata, si are hemoroism nustiu ce tratament sa-i mai dau. va rog sa-mi raspunde-ti la intrebare.
0
21-12-2010, ora 20:41
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna seara, de mai bine de 2 ani, dar mai mult in ultimul an am foarte des urmatoarele simptome: usturimi, mancarimi, secretie branzoasa si abundenta, mancarimi si iritatie a vulvelor si usor spre interior. Toate aceste simptome apar inaintea si dupa ciclul menstrual. De cate ori am mers la medic m-a diagnosticat cu vaginita si mi-a dat tratament cu ovule, antifungice si inca un madicament care contine o pastila atat ptr mine cat si ptr sot. Desi urmez acel tratament, luna urmatoare iar ma confrunt cu aceste simptome. Sau daca nu lunar, macar la doua luni tot apar simptome. Ce sa mai fac? Ce am?
0
21-12-2010, ora 20:49
med_mia
Nu este medic/terapeut
med_mia
Lauragruia...simptomele enumerate de tine sunt exact aceleasi simptome pe care le am si eu.Eu am fost recent la medic si am fost diagnosticata cu Candida-cauza mancarimilor.Iar in ceea ce priveste secretiile, nu ai observat ce culoare si miros au?
0
21-12-2010, ora 23:00
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, BucureÅŸti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Doamna Camelia.tabacaru, fetita a facut vreo ecografie abdominală? pancreasul, ficatul, rinichii sunt in regula? cat de crescuta este glucoza?
0
23-12-2010, ora 20:03
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
buna ziua.nu a facut ecografie, dar va rog sa-mi spuneti ce inseamna analizele pe care le-am scris.e ceva grav va rog foarte mult sa-mi spuneti si, ce sa fac.va multumesc
0
24-12-2010, ora 21:48
stan magda
Nu este medic/terapeut
stan magda
Lauragruia. da si eu ma lupt cu mancarimi si usturimi e mai bine de un an, dupa ultimul anticonceptional pe care l-am intrerupt in vara tocmai din motivul usturimilor insuportabile vaginale.
Ceea ce stiu sigur si a fost probata cu rezultate exceptionale este dieta STRICTA fara zahar si fara faina alba, la inceputul curei am evitat toate fructele foarte dulci si toate produsele unde exista drojdie si produse de lapte, mai putin iaurtul daca stomacul accepta.
am tinut dieta cam 3 luni. rezultatul, nici un fel de scurgere !!!!!!
Am samas cu o usturime insuportabila asa ca mai nou am descoperit medicamentul minune.
LAMAIE cu apa, spalaturi de 2-3 ori pe zi. readuce ph normal din vagin.
Incearca si tu, nu-ti poate face nici un rau, lamaia este un antiseptic absolut natural.
Si incearca mai mult remedii naturale, medicamentele traditionale doar in caz de forta majora si pe termen scurt. Mult noroc si sanatate CRACIUN FERICIT
0
28-12-2010, ora 15:35
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, BucureÅŸti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Puteţi să mi scrieţi valorile exacte din aanlize? trebuie făcuta ecografie, pentru a se vedea ficatul şi organele abdominale pentru a vedea exact cauza acestor rezultate. (când glucoza e mare poate fi diabet de exemplu, nu spun că e cazul pănă nu faceţi şi ecografie, de asemenea aş dori să ştiu exact valorile din analize)- la fel trebuie analizată funcţia ficatului fetiţei
0
02-07-2012, ora 21:42
portugaliaa
Nu este medic/terapeut
portugaliaa
salut. am candidoza vaginala si a-s dorii sa-mi prescrieti un tratament ptr asa ceva. specific, sant in cipru si a-s dorii un tratament pe care i-l pot gasii si aici. va multumesc
0
03-07-2012, ora 17:49
stan magda
Nu este medic/terapeut
stan magda
Buna ziua. Pot raspunde la toate cele cu probleme de candida, mancarimi, usturimi si tratamente cat mai chimice.
Eu personal am avut aceleasi simtome timp de 3 ani si acum este ceva mai bine. Raspunsul este aveti rabdare se va ameliora daca eliminati complet STRESUL, mancati sanatos (multe legume, fructe, carne, peste, leguminoase IAURT NATURAL...) si evitati cocaturi si DULCIURI. Si nu mai va chinuiti cu medicamente, mai ales antibiotice, cortizoane etc. Daca puteti mergeti in vacanta si va odihniti va promit VA TRECE SI ASTA..MULTA SANATATE, MAGDA STAN
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: