Canin de de lapte, se cam strica (film inside)

24-10-2011
OvidiuIacob
Nu este medic/terapeut
OvidiuIacob
Buna seara, pana azi am crezut ca e ok, se formase o gaura intr-un sinte de la caninul de jos fiind mai lung, astazi s-a rupt o bucatica din cel gaurit, iar doctorul mi-a spus ca e de lapte si sub el nu mai este nimic.
A spus ca mi-l poate mentine pana pica de tot, sau sa il scoata cred si sa-mi puna alt dinte...
Ce e de facut?
Multumesc
http://imageshack.us/photo/my-images/836/24102011h.jpg/
3 comentarii
0
25-10-2011, ora 20:28
OvidiuIacob
Nu este medic/terapeut
OvidiuIacob
Chiar nu este nici o persoana care sa-mi poata raspunde la acest post ?
Cam ce e de facut?
Alt dintisor? ( daca-mi pune altul, ar insemna sa-mi polizeze o masea si un dinte pt legatura, nu va afecta in timp?)
Am atasat o poza cu dantura si dintele in cauza, scuzati claritatea.
Mentionez ca dupa cum vad eu, daca mi-ar pune alt dinte, caninul de jos ar da in el, iar sa-l puna in interior sau in exterior, nu prea doresc...(poate ca e bine de mentionat, am varsta de 25 de ani)
Multumesc
http://img64.imageshack.us/img64/2882/251020110031.jpg
0
28-10-2011, ora 23:35
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna seara. radiografia nu numai ca este cam neclara, dar nu este suficienta pentru un diagnostic sigur. dumneavoastra trebuie sa aflati foarte sigur daca in os exista caninul definitiv sau nu si acest lucru se vede cel mai bine pe o radiografie mare care cuprinde toti dintii si oasele maxilare( ortopantomograma).
daca intr-adevar caninul definitiv nu exista ( lucru care se intampla destul de rar, cel mai frecvent el exista si este inclus adanc in os intr-o pozitie care nu ii permite eruptia), atunci va puteti gandi la inlocuirea lui.
cea mai buna solutie ar fi cu un implant dentar, pentru a nu pili dintii vecini care sunt sanatosi. totusi si pentru implant trebuie sa existe spatiu suficient intre incisivul lateral si premolarul unu. daca nu exista, acest spatiu se poate crea cu un aparat dentar, care ar aduce cei doi dinti pe pozitia lor corecta si ar permite inserarea unui implant intre ei.
0
29-10-2011, ora 12:04
OvidiuIacob
Nu este medic/terapeut
OvidiuIacob
Foarte frumos raspuns, implantul te referi prin surub?
Nici eu nu as vrea pilirea dintilor, dar, stiu ca la implant este un tratament ce dureaza ceva timp, nu stiu pt un singur dinte cat.
Am sa fac filmul complet si sa aud si parerea doctorului. iti multumesc de raspuns.!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul