Canin inclus-aparat ortodontic metoda cea mai potrivita?

21-08-2010
MIhaela95
Nu este medic/terapeut
MIhaela95
Buna, ma numesc Mihaela si am 15 ani. De curand am descoperit dupa radiografie caninul definitiv de sus, din partea dreapta, blocat in gingie, in pozitie orizontala. Caninul de lapte inca e la locul lui si sta foarte bine. De mica dintii de lapte mi-au picat foarte greu, iar extractia lor era dificila. Am fost atat la stomatolog cat si la ortodont unde mi sa spus ca caninul are o pozitie putin in dezavantaj, asadar va fi destul de dificil sa fie adus intr-o pozitie normala, la locul lui. Astfel, ar putea fi extras pur si simplu, urmand sa imi fie facut un implant. Pe de alta parte, as putea purta un aparat ortodontic care sa creeze suficient spaiu pentru canin dupa extragerea celui de lapte (am spatiu intre cei doi dinti din fata). Dupa aceea prinderea caninului definitiv in aparatul ortodontic... Mi s-au prezentat 3 optiuni:
1. aparatul ortodontic timp de 2 ani si incercarea aducerii caninului din pozitie oblica din gingie intr-o pozitie normala, la suprafata (singur nu mai iese de acolo).
2. extractia atat caninului de lapte cat si a celui definitiv, urmata de un implant.
3. nu fac nimic, insa caninul de lapte tot va pica la un moment dat, iar dupa 18 ani totul devine mai complicat, mai ales ca acel canin definitiv din gingie ar impiedica implantul.

Nu prea stiu ce sa fac. Dintii mei nu sunt chiar frumosi, nu sunt multumita deloc de ei asa incat aparatul ortodontic ma atrage intr-un fel. Dar corectarea aspectului lor dureaza 2 ani, timp in care as avea si un canin lipsa, plus o sarma peste dinti si evident ca varsta ma face sa ma gandesc foarte mult la asta. In plus, daca nu sunt foarte atenta respiratia mea lasa de dorit si mi-e frica ca odata cu aparatul ortodontic sa nu se accentueze problema.
Am inteles ca implantul in locul caninului si fatetarea dintilor ar putea imbunatatii aspectul insa si acest lucru dureaza cam la fel de mult timp si poate avea efecte negative in timp, mai ales ca am doar 15 ani.
Trebuie sa dau un raspuns medicului cam in 10 zile si as avea nevoie de mai multe sfaturi pentru a ma decide. Medicul meu a recomandat tratamentul ortodontic insa tot nu sunt hotarata.
Imi cer scuze ca nu stiu detalia problema in termeni mai medicali dar sper sa primesc raspuns. Multumesc.
16 comentarii
0
21-08-2010, ora 10:51
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
1. Implant oricum nu se pune decit dupa 18 ani, deci trec 3 ani in care nu faci nimic.

2. Pentru a obtine spatiu pentru canin (egal ca va fi caninul tau sau un implant) si pt a inchide spatiul dintre dintii din fata, oricum ai nevoie de aparat. Si daca tot ai nevoie de aparat si este posibila aducerea pe arcada a caninului inclus, de ce nu ai alege varianta asta? Cu cit virsta purtatorului de aparat e mai tinara, cu atit mai bine, cu atit mai in avantajul tau.

3. Si daca tot trebuie sa astepti 3 ani pina sa ai dinti frumosi, de ce nu ai prefera ca la 18 ani sa ai dintii tai si nu un implant? Mai ales daca medicul ortodont ti-a spus ca se poate aduce caninul pe arcada (mai greu, dar se poate).

4. In ce priveste igiena, exista periute speciale pt purtatorii de aparat, exista dus bucal (irigator), exista apa de gura... sint o gramada de solutii accesibile in ziua de astazi. Medicul te va invata cum sa le folosesti pe toate in mod corect. Singurul dezavantaj ar ramine estetica.
0
21-08-2010, ora 11:05
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Singurul dezavantaj ar ramine estetica... dar trece.
Importanta este motivatia ta si dezavantajul estetic al purtarii aparatului va deveni minor in comparatie cu ceea ce vei obtine dupa ce-l vei scoate.
0
22-08-2010, ora 22:22
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca vrei inca o parere, care sa o sustina pe cea a medicului tau si pe cea a dr. nico_g, subscriu.

cea mai buna solutie pentru tine este aparat ortodontic + interventie chirurgicala, este varianta cea mai corecta si sanatoasa pentru tine. pe termen lung. desi tu spui ca varsta pe care o ai te face sa te gandesti de doua ori daca sa alegi aparatul sau nu, ei bine varsta ta constituie un avantaj. cu cat ai fi descoperit mai tarziu incluzia caninului si cu cat intarzii tratamentul ortodontic, cu atat tratamentul devine mai complicat si mai indelungat. succes si curaj!
0
15-10-2010, ora 11:23
ionutalin
Nu este medic/terapeut
ionutalin
Buna ziua. Numele meu este Ionut si am si 2 probleme:
1. Nu mi-a iesit caninul superior stanga din cauza a doi premolari sudati, ramanand caninul sus in obraz
si nu mai are loc pe unde sa iasa si culmea, in radiografie imi reiese ca sa indreptat spre sinus. ce ramane de facut in situatia aceasta?
2. O a doua problema este cu maseaua de minte de pe aceasi parte cu caninul care ma doare si plus de asta
eu cred ca imi afecteaza si maseaua de langa maseaua de minte pentru ca atunci cand mananc ceva rece imediat dupa 2 ore ma doare toata partea stanga inclusiv cei de jos cu ureche cu cap cu tot. Trebuie sa scot maseaua de minte si apoi sa tratez maseaua de langa ea? Sau ce ramane de facut?
Multumesc.
0
15-10-2010, ora 23:16
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
referitor la prima problema. daca dintele inclus, respectiv caninul nu este in pozitia normala de eruptie, nici macar aproape de aceasta pozitie, cel mai probabil nu a iesit pe arcada din acest motiv, si nu neaparat din lipsa de spatiu cauzata de apropierea dintilor vecini lui.
ideal ar fi caninul sa fie adus pe arcada cu ajutorul unui aparat ortodontic asociat cu o mica interventie chirurgicala. daca insa acest lucru nu este posibil din cauza unei incluzii foarte profunde sau a unei incluzii in pozitie nefavorabila exista doua variante. fie se scoate caninul inclus daca a creat probleme gen infectii sau afectarea dintilor vecini, fie se temporizeaza orice interventie si se supravegheaza prin radiografii periodice.
printr-un consult asociat ortodont-chirurg poti afla exact in ce situatie te afli.

in ceea ce priveste a doua problema trebuie identificata clar sursa durerii: molarul de minte sau cel de langa el. oricare ar fi se poate trata. molarul de minte se scoate numai daca e foarte cariat sau daca intr-adevar a cauzat probleme dintilor vecini.
0
28-12-2010, ora 09:27
Tiarachan
Nu este medic/terapeut
Tiarachan
Buna ziua, am 30 de ani si port un aparat dentar de 2ani. Am un canin inclus. Am avut o strungareata destul de mare. Aveam oricum strungareata (mostenire din familie) insa a disparut, a aparut spatiul necesar caninului, si in octombrie 2010 am facut operatie de descoperire mi s-a pus un bracket pe el si acum 2sapt cred ca s-a desprins. Nu's experta dar banuiesc ca trebuie o alta interventie pt a lipi din nou bracketul. Am facut si o radiografie si am observat ca nu s-a miscat deloc in 2luni. caninul. Avand in vedere varsta si faptul ca sunt legata de maini si picioare (de Romania pana termin tratamentul) ar fi bine sa-l scot? in cazul in care renunt la el, singura solutie este implantul? am deja 2lipsuri (2molari extrasi in copilarie cand nu stiam cat de importanti sunt dintii mei medicul era prea comod) si 2 dinti falsi. CE ma sfatuiti? ;-((
MUltumesc
0
04-01-2011, ora 19:34
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Un bracket dezlipit trebuie lipit la loc.

Oarecum tot de Romania veti mai fi legata o vreme, pt ca:

- daca va hotariti sa scoateti caninul si vreti sa renuntati la tratamentul ortodontic, trebuie sa tineti cont de faptul ca aparatul necesita o perioada de contentie (fixare a dintilor dupa ce s-au asezat in pozitia normala) de minim 6 luni. Altfel, cei 2 ani trecuti vor fi trecut degeaba, pt ca exista riscul ca dintii sa fuga la loc in pozitia initiala si sa reapara strungareata.

- daca alegeti varianta cu implant dentar, si implantul presupunem ca se poate pune in aceeasi sedinta cu extractia, tot trebuie sa mai asteptati 5-6 luni pina la integrarea implantului si efectuarea coronitei pe el. Daca nu se poate implanta in aceeasi sedinta cu extractia, atunci la cele 5-6 luni de integrare se mai pot adauga inca 1-6 luni sau chiar mai mult intre momentul extractiei pina la inserarea implantului.

Daca ar fi vorba de dintii mei, eu as merge pe tratament ortodontic pina la finalizare.
0
07-02-2011, ora 13:37
MIhaela95
Nu este medic/terapeut
MIhaela95
Am revenit sa aduc vesti! Au trecut cateva luni de cand mi-am pus problema tratamentului... iar acum ma aflu in mijlocul lui. Port aparat dentar din octombrie si chiar acum cateva zile am fost operata pentru descoperirea caninului inclus. Doare, si arata destul de amuzant, dar nu regret deloc. Stiu ca la final dintii mei vor arata foarte bine. Totusi, va dura mult si pe langa ca e foarte costisitor nu e nici comod. Tot raul spre bine, totusi. Multumesc mult pentru sfaturile dumnevoastra! Ar fi fost o mare greseala sa nu aleg tratamentul ortodontic.
0
08-03-2012, ora 19:02
octi23
Nu este medic/terapeut
octi23
Buna, ma numesc Maria si am 15 ani. De trei ani port un aparat dentar. Am un canin crescut din gingie peste incisiv care nu prea are loc. In acesti ani, medicul ortodont a reusit sa realizeze un spatiu de 2, 3 mm si sa imi indrepte restul dintiilor deorece erau putin strambi. Timp de 8 luni medicul a incercat varianta cu gumitele din plastic, deorece am si pe dantura de jos aparat, pentru a muta molarii. A reusit acest lucru, dar totusi, in 8 luni. In momentul de fata am trei solutii, dat fiind faptul ca stau de trei ani cu aparatul si nu il mai suport.
1. astept inca 2-3 ani, pentru a face loc caninului, mutand dinte cu dinte, pentru a-l cobori, si a-l aseza la locul lui,
2. mi se scoate premolarul, si atunci procedura nu ar mai dura decat 1 an- 1 an si jumatate, dar dupa cum mi s-a spus voi avea probleme cu muscatura si va fi usor asimetric
3. mi se scoate caninul, spatiul de acolo fiind foarte mic, dar usor vizibil din pacate.
As vrea sa scap cat mai repede de aparat. Din acest motiv nu inclin spre prima varianta, ci spre ultima. Totusi, medicul ortodont a spus ca nu ar dori sa mi se scoata caninul, deoarece este considerat malpraxis.
Va rog frumos ajutati-ma in aceasta privinta. Am nevoie urgent de ajutor si de sfaturi.
0
09-03-2012, ora 11:53
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nu sint ortodont. Tot ce pot sa spun este ca alegerea caninului pt a fi extras este cea mai proasta dintre toate solutiile existente. Deci extractia caninului categoric NU.
0
22-04-2012, ora 16:20
aaa92
Nu este medic/terapeut
aaa92
Buna ziua, fetita mea de 10 ani are caninii superiori iesiti pe partea deasupra a gingiei si nu exista loc sa coboare, ni s-a recomandat extragerea a 2 premolari definitivi inainte de folosirea unui aparat dentar, Nu exista nicio alta solutie de marire a maxilarului pentru a evita extragerea dintilor buni?Multumesc
0
01-05-2012, ora 11:59
issra
Nu este medic/terapeut
issra
Am avut şi eu nişte canini înclinaţi, multă vreme incluşi.
Au trecut ani de suferinţă provocaţi de aceştia şi iată am ajuns şi fără ei.
Au fost foarte greu de extras.
Dar ultima extragere a rădăcinii caninului, căci atât a rămas din el, m-a uluit.
Deşi nu am fost de acord cu extracţia premolarului de lângă acesta, deşi mulţi au zis că ar fi vezi doamne, ar fi fracturat, medicul, deşi era introdus într-o lucrare ceramică a hotărât că nu are cum sa-l scoată pe canin şi a purces să detaşeze şi premolarul. Abia apoi am văzut pe viu, că premolarul era ok aşa cum bănuisem eu.
Când mai în glumă i-am zis că noroc că e fracturat premolarul, a recunoscut că putea sa scoată rădăcina de canin şi altfel.
În acest timp incisivul lateral a fost şi el foarte zgâlţâit. M-am trezit practic, cel puţin aşa m-am simţit...măcelărită.
Puteţi sa-mi spuneţi cum de nu a recurs la aceea metodă -chirurgicală...decât să ma mutileze? şi în partea cealaltă a fost extrem de greu...o doctoriţă a rămas cu coroana în cleşti după ce l-a zgâlţâit. După care a urmat inflamarea lui. Rădăcina mi-a extras-o alt doctor fără sa-mi facă şi alte pagube. Şi am spus că este foarte greu de extras..a spus că se rezolvă oricum.Vreau şi eu să aflu o părere...
0
06-05-2012, ora 20:10
issra
Nu este medic/terapeut
issra
Eu am avut aşa 2 canini...m-am chinuit ba cu aparate...dar oricum eu avem 20 de ani când au erupt pe arcadă. Nu aveau suficient spaţiu. Am purtat aparate pentru maxilarul superior, dar pentru cel inferior deşi am încercat era prea târziu. Maxilarul superior s-a deschis, dar cel de jos nu. asta pentru că era prea târziu. a trebuit să renunţ. Cu timpul. O doctoriţă s-a chinuit să mi-l extragă...şi nu a reuşit. Mi-a lăsat rădăcină chinuită care s-a inflamat. Am găsit un doctor bun şi mi-a scos rădăcină deşi era inflamată rău. Am făcut anestezii şi după o jumătate de oră cred că a reuşit sa-l scoată.
De curând la vârsta de 45 de ani, după ce am pilit celălalt canin şi am pus o lucrare deasupra cu sprijin la distantă pe canin.nu mai recomand. aşa ceva.
Poziţia înclinată a caninului şi scoaterea nervului a dezvoltat un granulom. a trebuit scoasă lucrarea de ceramică. Poziţia înclinată a caninului a favorizat erodarea incisivilor laterali care au fost fie introduşi într-o punte, fie spaţiul rămas liber lăsat aşa şi pilirea premolarilor.
Deşi nu sunt medic stomatolog Am trăit cu aceştia în gura peste 25 de ani. De aceea scriu şi părerea mea
Caninul pilit a fost scos practic cu sacrificarea premolarul şi chiar şi a lucrării ceramice de pe incisivul lateral.

Sincer, Dacă fetiţa e mică şi poate purta un aparat care sa-i modeleze încă simultan maxilarul superior cât şi cel inferior cred că este cel mai fericit caz. Dar cred pentru asta trebuie mers la cineva foarte bine pregătit şi extrem de grijuliu.
Dacă nu se mai poate modela inclusiv maxilarul inferior, deci vârsta nu-i permite, , eu nu aşi mai scoate canini, cel mult aşi face o lucrare cu ansă unghiulară fix pe canin, iar dacă nu dă rezultate aşi scoate rădăcina caninului şi aşi face un implant.
0
10-10-2013, ora 20:33
Ilee
Nu este medic/terapeut
Ilee
Buna..am 19 ani si acum o luna de zile am fost la dentist pentru un aparat ortodontic fix.Mi-am facut radiografie si am descoperit ca ca unul din canini este de lapte si ca celalalt este crescut in gingie pe lateral..ca sa imi pun aparatul trebuie sa scot caninul de lapte si celalalt crescut in lateral trebuie tras cu aparatul..imi puteti spune daca dupa aplicare aparatului caninul va fi la locul lui? Si cam cat timp ar trebui sa port aparatul ?
0
11-10-2013, ora 07:05
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna, Iliee! Din pacate nimeni nu-ti poate spune exact "un an-2-5ani" pana nu-ti vede situatia si radiografiile. Trebuie facut loc caninului definitiv, care este ceva mai "lat" decat cel de lapte si apoi tractionat caninul difinitiv. Depinde daca mai sunt si alte lucruri de corectat; cu aparatul se sta si pentru "aranjarea" muscaturii ( ocluziei ). Dupa ce porti aparatul va fi nevoie sa porti o contentie sa se mentina rezultatul ( cu asta de obicei te obisnuiesti foarte repede dupa ce ai purtat aparat ).
0
11-10-2013, ora 12:55
Ilee
Nu este medic/terapeut
Ilee
Intradevar..am si alte probleme...am un dinte si celalalt canin iesiti (strambi) de aceea m-am si interest de aparat..si am descoperit acel canin crescut lateral..de fapt am facut si operatile necesare pentru a face loc dintilor pe arcada(mi-am scos maselele de minte..) Deci loc este..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Componentele unui aparat dentar și rolul acestora
  • Invisalign vs. Incognito
  •