canin inclus malformat, coroana dentara

15-01-2016
ccris25
Nu este medic/terapeut
ccris25
Am si eu o nelamurire, intr-un caz mai dificil(al meu din pacate).

Am 23 de ani. Pe la 16 am aflat ca am un canin inclus superior, in partea dreapta, insa nu am vrut sa imi pun aparat dentar(sa traga de el) sau mai rau, sa il scot de tot.
Pe la 20 de ani am hotarat sa imi pun aparat dentar, intrucat mi s-a explicat ca se redreseaza destul de repede si cam in 2 ani ar trebui sa fiu gata, ca nu se recomanda extragerea lui pt ca ramane defect osos si apoi trebuie implant, etc. Zis si facut, mi-am pus aparat dentar de safir(motive estetice), mi s-a extras caninul de lapte pe care il aveam si ulterior mi s-a facut operatie de descoperire canin. De aici a inceput nebunia, caninul nu mai vroia sa coboare. Mi s-a spus de la inceput ca are o pozitie foarte urata, nu stiu sa spun exact dar era cumva orizontal si destul de sus. Radiografii peste radiografii, dintele se misca, dar foarte incet. La 2 ani de la operatie(!!!) si cand aproape ca imi pierdusem speranta de tot, se vede pe radiografie ca s-a indreptat in pozitie verticala si este foarte aproape sa iasa.Cu sufletul la gura asteptam si dupa 2luni aproximativ incepe sa se umfle gingia si sa fie dureroasa la atingere, semne ca urmeaza sa iasa. Dupa inca 2-3 luni de entuziasm apare la orizont un colt ce parea a fi cuspidul dintelui. Bucurie mare, dintele parea ca in sfarsit incepe sa isi mareasca viteza de aparitie. Dupa ce a iesit putin mai mult, atat eu cat si dra.dr. a inceput sa priveasca cu suspiciune dintele, pt ca arata foarte ciudat, foarte ascutit si cu o forma cam anormala. Ea mi-a zis ca poate iese rotit, ca poate are vreun defect(ca se mai intampla), dar orice ar fi se rezolva, numai sa iasa. Ma trimite iar la radiografie, o fac. Pe radiografie evolutia parea buna, atata doar ca se vedea partea iesita neagra.Eu nu am inteles semnificatia, insa la control mi-a spus ca asta inseamna ca e 'gol'. Dintele asa si arata, ca si cum are o gaura in el, insa fiind iesit putin era greu sa iti dai seama(Sau cel putin pt mine). Mi-a zis ca nu a mai vazut asa ceva, ca dintele sa aiba coroana complet malformata si mai mult 'lipsa'. A vrut sa imi dezlipeasca bracketul de pe el, lipit la operatia de descoperire canin, prin care practic a tras tot acest timp de el sa vina pe arcada. Pac, dintele care defapt era mai mult ca o pojghita, se facu scrum. Evident ca pt mine a fost un soc, sa se intample asta, dupa cat am asteptat/sperat/indurat. Mi-a zis ca era doar o pojghita si ca again, nu a mai vazut asa ceva.In urma 'pojghitei' a ramas o 'carnita' ce atarna acolo.Nu ma durea absolut nimic.Mi-a zis ca e un polip dentar si ca din nou, e foarte ciudat ca eu nu simt nimic, ca ar trebui sa mor de durere. L-a impins pe acolo, nimic. Foarte confuza, mi-a spus ca nu are/nu stie ce sa imi faca si m-a programat asap la dna.dr. stomatolog, pt a doua zi. M-am dus acasa cu ambele falci in pamant ca sa zic asa, de suparare. A doua zi m-am prezentat la stomatologie. Din nou povestea cu 'Ce naiba e asta de nu te doare' si s-a ajuns la concluzia ca trebuie sa imi devitalizeze dintele adica sa imi omoare nervul, obturatie de canal si pivot+coroana pentru a ma pricopsi si eu cu un canin, in sfarsit. Mi-a spus ca radacina e ok. S-a apucat de treaba, a umblat pe acolo vreo 20 min si tot ma intreba daca ma doare, eu nimic. Intr-un final am simtit o durere ascutita in nas/creier si mi-a zis ca 'asta cauta', dupa care mi-a omorat nervul si mi-a pus acolo o 'pasta'. Am stat asa vreo 2 saptamani(perioada de sarbatori), apoi am revenit si mi-a schimbat pasta respectiva si am mai stat vreo 7 zile.A spus ca pt ca e foarte imprevizibil cazul si ciudatel, prefera sa stau mai mult cu 'pasta' aceea pt a se elimina orice risc de infectie, etc. Saptamana trecuta am fost la obturatie de canal, apoi radiografie, radiografia arata ok. Ieri mi s-a luat amprenta pt pivot. Mentionez ca nu m-a durut nimic nici in timpul nici intre aceste etape. Aici incepe dilema mea de acum: Mi-a spus ca o sa imi puna pivot metalic, pt ca inca trebuie sa imi traga de radacina respectiva, ea nefiind inca in pozitia corecta 100%(??), deci ca imi va pune initial coroana provizorie de acrilat, imi va lipi la orto bracket pe ea si vom trage de radacina, si printre altele si etapa de final a aparatului, corectarea muscaturii prin acele elastice intermaxilare sau cum se numesc, ce se ataseaza la dintii frontali sus-jos(deci iar presiune pe canin). A zis ca daca imi pune pivot de fibra de sticla, care e mai 'fizionomic', se teme ca nu va fi suficient de puternic pt ce am nevoie. Coroana definitiva va fi de ceramica, i-am zis ca vreau ce e mai bun mai ales cae si un dinte frontal si nici nu vreau probleme.Banii nu sunt problema. Dilema mea este daca faptul ca voi avea pivotul metalic nu va influenta aspectul dintelui. Am citit pe net ca se vede marginea neagra de la el, ca dintele pare foarte fals pt ca nu patrunde lumina, si ca din toate aceste motive se recomanda pivotul de fibra de sticla. Insa sunt constienta ca eu am nevoie si de rezistenta. Vinerea viitoare ar urma sa merg pt pivot. Ma intereseaza foarte mult partea estetica a dintelui, mai ales ca de 3 ani ma chinui cu tot felul de chestii prin gura- aparat, spatiu gol pt caninul ce urma sa coboare, extractii, etc- Mi-as dori ca in cateva luni cand se termina 'cosmarul', sa fie totul cat mai dragut

Pareri, sfaturi??

Multumesc!!!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul