Canini strambi - aparat dentar sau extractie?

01-04-2010
lavi86
Nu este medic/terapeut
lavi86
Buna seara!
Am 24 de ani si am 2 canini crescuti f strambi, oarecum peste incisivi. pt caninul din dreapta nu exista spatiu(in sensul ca premolarul si incisivul sunt crescuti unul langa altul, iar caninul central peste ei). pt caninul din stanga spatiul este de jumatate de dinte.
Ce mi recomandati sa fac? extractie dentara? nu as vrea sa port aparat intrucat mi s-a spus ca e necesar sa extrag cei 2 premolari, nu as putea sa stau cu spatii libere in gura si nici sa fiu sigura ca rezultatul va fi unul sigur. mi-este greu sa cred ca se pot indrepta caninii in forma in care sunt.
Cum se desfasoara extractia unui canin?
Va multumesc anticipat pt rasp!
43 comentarii 12 Înainte ›
0
02-04-2010, ora 00:25
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
caninii nu se extrag, ci se redreseaza cu un aparat ortodontic. daca pentru aceasta ortodontul v-a spus ca este necesara extractia premolarilor, atunci asta trebuie sa faceti.
rezultatul dupa tratamentul orotdontic va fi spectaculos, chiar daca acum va este greu sa credeti asta. nu faceti greseala sa va extrageti caninii care sunt cu mult mai importanti ca dinti decat premolarii.
0
02-04-2010, ora 00:32
lavi86
Nu este medic/terapeut
lavi86
Caninii mei sunt crescuti la 45 de grade,
Ati putea sa mi dati un exemplu in care s-a ajuns la un rezultat f bun? a fost cineva in situatia asta ?in cat timp se indreapta?mi s-a zis intr-un an, sincer nu cred ca se poate asa repede.
Caninii in cat timp ajung pe arcada?(e f insestetic cu spatiile libere de la premolarii extrasi)
Nu stiu ce decizie sa iau.
Multumesc din suflet pt raspuns!
0
02-04-2010, ora 10:00
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
exista pacienti ai caror canini nici macar nu sunt erupti, fiind complet inclusi in os!!!!! si tot se pot readuce pe arcada in pozitia corecta. faptul ca ai dvs sunt deja erupti usureaza foarte mult tratamentul.
in privinta faptului ca va deranjeaza lipsa premolarilor. vi se pare mai estetic cum aratati acum?!
in urma unui efort de numai un an, veti avea beneficii toata viata.
daca doriti exemple un ortodont va poate arata cazuri clinice similare.
0
02-04-2010, ora 13:15
lavi86
Nu este medic/terapeut
lavi86
Cred ca m-ati convins...am mai consultat 2 ortodonti si spun ca exista sanse de a-i indrepta intr-un an (celalalt a zis un an jumatate, nu stiu de unde diferenta asta, poate are materialul mai bun la aparate dentare?!)
O sa va urmez sfatul, pot spune ca a cantarit destul de greu parerea dvs in luarea deciziei.
As mai avea o intrebare, daca ma puteti ajuta..eu am 2 coronite la cei 2 incisivi care sunt uzate si mi s-a zis ca trebuie schimbate si puse separat, nu legate. Mi-a spus ca as putea sa mi pun coronita provizorie care costa 50 lei, mi se pare cam ieftin, oare rezista?
de asemenea, as vrea sa mi albesc si dintii si sa fatetez alti 2 incisivi. e recomandat sa fac asta inainte de tratament?sau e inutil?(am inteles ca aparatul poate ingalbeni dintii la nivelul braketurilor)
Va myltumesc din suflet si mult succes in continuare!
0
02-04-2010, ora 20:01
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
1. durata tratamentului 1 an sau 1 an si jumatate depinde intr-adevar de ce tip de aparat fix veti purta ( cel cu bracketi metalici, desi e mai putin fizionomic actioneaza mai rapid decat cel cu bracketi ceramici care este in schimb mai estetic. acestea sunt detalii pe care le veti stabili impreuna cu ortodontul), dar mai depinde si de osul tau maxilar. daca osul este mai bine mineralizat, mai dur sa zic, dintii se deplaseaza ceva mai lent decat in cazul unui os mai poros. aceasta este o caracteristica specifica fiecarui pacient, fiind dificil sa se dea o durata exacta a tratamentului.

2 coronitele de pe incisivi e bine sa fie separate si provizorii in timp ce veti avea aparatul. cand se termina tratamentul ortodontic veti face unele definitive foarte estetice si rezistente. momentan este indicat sa aveti niste provizorii pe care sa se lipeasca bracketii aparatului

3 albirea este de asemenea indicata la finalul tratamentului ortodontic ( pentru ca nu are rost sa va albiti dintii si apoi sa-i acoperiti cu aparatul) si inaintea realizarii coroanelor definitive si fatetelor ( pentru ca acestea nu se albesc. culoarea lor trebuie stabilita in functie de culoarea finala a dintilor dvs dupa albire)
0
13-04-2010, ora 11:40
iepurasflo
Nu este medic/terapeut
iepurasflo
Buna ziua! Am 22 de ani si am o problema similara. Eu am purtat un aparat dentar pentru indreptarea barbiei 5 ani, intre 10 si 15 ani, deoarece aceasta era iesita in fata cu aproximativ 2 cm fara de mandibula. Am reusit sa micsorez aceasta diferenta insa nu e suficient. Acum nu pot sa mestec in partea stanga deoarece nu calc masea pe masea, mandibula fiind mai mica decat maxilarul. Intrebarea mea ar fi daca mai pot sa mai fac ceva in privinta asta fara sa recurg la chirurgie.
Spuneam ca am un caz similar deoarece am purtat in acceasi perioada aparate de largire a spatiului pentru canini. Atunci nu am reusit nimic insa acum caninul drept s-a pozitionat exact pe locul lui iar cel stang mananca radacina dintelui deoarece este pozitionat aproape perpendicular cu arcada. Nu am ajuns inca la un ortodont, am fost doar la un stomatolog. Va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa fac si care este varianta cea mai buna. Aparare dentare mobile nu mai pot sa port din cauza varstei, nu?
Va multumesc!
0
13-04-2010, ora 13:42
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
din cate descrieti cazul dvs este mai complex, nu presupune doar incluzie sau ectopie de canin ci si o anomalie osoasa de dezvoltare a maxilarelor. fara un consult ortodontic este dificil de spus ce e de facut, daca un tratament ortodontic este suficient fara chirurgie ortognata. ce va pot spune sigur este ca la varsta dvs puteti purta numai aparat fix, nu mobil.
0
13-04-2010, ora 15:14
iepurasflo
Nu este medic/terapeut
iepurasflo
Multumesc pentru raspuns!:)
0
21-04-2010, ora 12:00
stavrinos
Nu este medic/terapeut
stavrinos
Buna ziua..Numele meu este Mihaela si am 20 de ani...De curand a inceput sa imi cresca pe partea stanga sus maseaua de minte...mi-au dat cateva "picioruse"(asa le zic eu).numai ca de trei zile...am gingia inflamata.peretele obrazului si partea accea de unde se termina dantura.in spate de tot.este un pic unflata si rosie si ma doare foarte tare din cauza ei toata partea stanga inclusiv gatul.este o durere ca de oreon.nici nu stiu pana la urma daca ma doare maseaua care imi creste.este mai mult toata gingia si gura de pe acea parte.de asemenea nu pot deschide gura prea mult si nu pot manca nimic.am inceput sa iau amoxacilina 500 mg.si beau si ceaiuri...dar nu da nici un semn sa ma lase.ma ustura locul ca atunci cand ai avea o rana in gura cauzata de o muscatura.va rog frumos sa imi spuneti ce as putea face ca sa se amelioreze cat mai repede...nu pot manca nimic si de obicei mi se face rau daca nu mananc atunci cand trebuie.
0
21-04-2010, ora 12:18
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Trebuie sa mergeti la medic, care va face niste spalaturi cu sol dezinfectante in acea zona si daca este cazul si o decapusonare(o incizie a gingiei care acopera molarul). Trebuie sa faceti si o radiografie pentru a vedea in ce pozitie este molarul si daca are spatiu, iar daca se vade ca nu poate erupe, dupa ce trece acest puseu acut trebuie extras. Luati in continuare antibiotic si antiinflamatorii (pe baza de ibubrofen)
0
21-04-2010, ora 12:49
stavrinos
Nu este medic/terapeut
stavrinos
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.:)
0
21-04-2010, ora 18:56
didis
Nu este medic/terapeut
didis
buna ziua, am aflat de curan k am prognatism mandibular.Stiti cumva ce ar trebui sa fac mai exact sunt cam speriata.Daca stiti va rog frumos sa mi spuneti si mie
0
21-04-2010, ora 19:05
didis
Nu este medic/terapeut
didis
Ar trebui sa port cumva aparat dentar si dak da cat timp??
0
21-06-2010, ora 01:39
john_2001
Nu este medic/terapeut
john_2001
Poate cineva sa imi spuna cam cat ar costa in total procedeul de readucere a caninului inclus in pozitie naturala ? (m-ar interesa cam tot pretul adica si pretul aparatului, pretul pentru procedura chirurgical de scoatere a caninelui la suprafata etc.)
0
30-06-2010, ora 02:59
deeeaaah
Nu este medic/terapeut
deeeaaah
Buna ziua, Ma numesc Andreea si am o prolema si anume: ectopia de canin. Caninul mi-a iesit in bolta palatina acum aproximativ jumatate de an. Caninul de lapte inca exista si este la locul lui. As vrea sa stiu de ce fel de aparat am nevoie si cat timp va dura rectificarea, sau daca se poate apela la o anumita metoda chirurgicala prin care sa se scurteze durata utilizarii aparatului. Va multumesc.
0
06-07-2010, ora 22:28
aliona22
Nu este medic/terapeut
aliona22
Buna ziua,
Am 16 ani si dupa o vizita recenta la dentist am aflat ca am doi canini inclusi care mi-au cauzat si niste deviatii ale incisivilor. Doctorul mi-a spus ca se poate rezolva printr-o operatie de extractie si ancorare si ca totul va dura in jur de un an doi. Am uitat insa sa intreb cam cat m-ar consta totul si mi-ar fi de mare ajutor daca m-ati putea informa.
0
15-07-2010, ora 00:01
ewa
Nu este medic/terapeut
ewa
Buna ziua.
Am 18 ani si de cand am scapat de dantura " de lapte" care a fost ok m-am ales cu o dantura nu prea reusita.
Din cauza maxilarului mic(dupa aprecierea unui doctor) dintii nu au avut loc sa creasca armonios si la locul lor, astfel incisivii sunt putin orientati in fata( fara a creea un aspect foarte neplacut) si sunt putin cam mari(in lungime), incisivul lateral din stanga este orientat putin spre spate si cel din dreapta mult in spate sesizandu'se o diferenta mare de pozitie intre primii incisivi si ce laterali.In plus caninii sunt crescuti nu chiar la baza gingiei ci putin mai sus de nivelul celorlalti dinti.
Solutia cu aparatul dentar nu prea ma incanta am inercat unul ce nu era fix si nu am putut deloc sa ma acomodez cu el(nu din cauze estetice).As mai avea alta solutie?Incisivii mari din fata se pot miscora intr-un fel?
V'as foarte recunoscatoare daca mi-ati da un sfat, daca nu chiar o posibila solutie.
0
20-01-2011, ora 14:30
liana83
Nu este medic/terapeut
liana83
buna ziua!
am 27 ani si ma confrunt cu o problema.pe arcada de sus am un incisiv care se misca foarte tare deoarece in spatele lui a erupt un canin care deja a terminat de crescut si mi-*a impins incisicvul in fata. am urmat un tratament de 5 saptamani pentru a fixa incisivul (un aparat mobil care incerca sa imi tina fix incisivul sa vada daca se stabilizeaza), dar din pacate nu a dat rezultate desi l-am purtat tot timpul atat ziua cat si noaptea.
problema este k am fost la foarte multi medici si toti mi-au zis acelasi lucru..scos incisivul si adus caninul in fata cu ajutorul unui aparat fix.sau mai este o varianta se scoate un premolar r6 de exemplu se muta ceilalti doi premolari mai in spate, caninul la locul lui si in loc de incisiv sa fac un implant.
daca m-ati putea ajuta in luarea unei decizii corecte pt ca vreau sa imi rezolv problema cat mai urgent. care ar fi durata de tratament cu aparatul fix pentru prima optiune si care ar fi cea pt a doua.
s-ar putea cosmeticianiza caninul astfel incat sa arate ca un incisiv normal? mentionez faptul ca pe incisiv nu prea mai am os asa mi-a zis un medic chirurg si chiar daca ar pune os nu se va stabiliza pt foarte mult timp
va multumesc si astept un raspuns.
0
20-01-2011, ora 15:29
laurabratu95
Nu este medic/terapeut
laurabratu95
buna ziua!

urmeaza sa-mi pun aparat dentar si m-am programat la Dentomar..in ploiesti.stie cineva ceva despre ortodontul de aici??

astept raspunsurile voastre.

Multumesc!;)
0
21-01-2011, ora 16:57
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pentru liana83: din cat pot sa imi dau seama, toti medicii care v-au vazut au ajuns la concluzia ca incisivul este compromis. daca veti ajunge sa il extrageti, parerea mea este sa incercati sa aduceti caninul pe pozitia lui fiziologica, normala. rolul caninului in ghidarea miscarilor mandibulei din timpul masticatiei este foarte important, si greu poate fi inlocuit de un alt dinte ( adica de un premolar care ar fi adus pe pozitia caninului, sau de un implant in locul caninului). problema estetica, adica lipsa incisivului lateral poate fi rezolvata cu un implant plus coroana pe implant
0
04-02-2011, ora 02:38
ralu89
Nu este medic/terapeut
ralu89
Buna! Am 21 de ani si caninul din stanga a crescut cam cu un cm mai sus decat restul dintilor dar este si stramb, trece oarecum peste incisivul lateral, iar intre acesta si molar este suficient loc, dar nu as vrea sa port aparat dentar, s-ar putea extrage caninul si sa se realizeze un implant? Va multumesc
0
04-02-2011, ora 10:37
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
aparatul dentar este si va fi intotdeauna solutia cea mai corecta si fiziologica pentru redresarea dintilor in pozitie corecta. indicatiile implatului dentar sunt cu totul altele.
dintii sanatosi dar " strambi" nu se extrag, ci se reaseaza in pozitia corecta cu aparate dentare. discuta cu un ortodont situatia ta, exista si aparate mai putin vizibile, daca estetica e o problema.
0
25-03-2011, ora 18:30
Nicu Sorin
Nu este medic/terapeut
Nicu Sorin
Buna ziua.

Am urmatoarea problema. Am 26 de ani. Detin un incisiv lateral in plus (sus).

Am fost la consultatie la doi medici (unul ortodont iar celalalt medic stomatolog care se ocupa si cu probleme de ortodontie la copii).

Unul dintre ei mi-a recomandat extragarea unuia dintre incisivii laterali care in plus si montarea unui aparatul fix (pentru a umple golul ramas in urma extractiei precum si tragerea celorlalti in pozitie normala, dupa extractie, iar celalalt medic dentist, aparatul mobil pentru a-mi dilata maxilarul, fara sa mai fiu nevoit sa extrag acel incisiv si rasucirea lui sub anestezie cu patentul dupa ce se largeste maxilarul (deoarece in momentul de fata imi este putin incalecat) pentru alinierea lui cu ceilalti dinti. Mentionez ca in momentul de fata sunt foarte inghesuiti.

Sunt confuz, nu stiu ce sa fac. Care varianta oare ar fi mai buna ?
Stiu ca aparatele fixe sunt mai scumpe dar am inteles ca sunt si mai eficiente.
Pe de alta parte, avantajul celora mobile, ca le poti scoate la un eveniment si sunt mai ieftine.

Oricum pe mine ma intereseaza rezultatul final (dupa cei 2 ani de purtare al aparatului) chiar si cu riscul de a fi stirb o perioada in cazul extractiei.


Multumesc anticipat
0
27-03-2011, ora 12:48
Ilie20
Nu este medic/terapeut
Ilie20
Buna ziua.
Am 20 de ani. Si am o problema cu canini, ambii sunt crescuti foarte tare, si foarte strimbi. Am aproximativ 3 ani de cind au inceput deformatiunile. Am fost la consultatie si mi sa spus ca nui posibil de inlaturat ca sunt foarte puternici, si exista posibilitatea de a mi se luat vederea. As vrea sa stiu o parere, ce este posibil de facut. Deoarece ma deranjeaza foarte tare, se cunosc prea tare.
Multumes anticipat.
0
13-04-2011, ora 10:05
Martajoy
Nu este medic/terapeut
Martajoy
Buna ziua doamna doctor :) Eu am o intrebare. La varsta de 17 ani am descoperit ca am caninii de lapte. Amandoi. La 19 ani mi-am dus, mi-am pus aparat, si apoi am facut operatie ca sa imi descopar caninii ceilalti. (tunelizare din cate tin eu minte ca se numeste operatia). Si dupa operatie doamna doctor mi-a pus brecheti pe canini, si mi-i trage in jos. Numai ca nu am reusit sa aflu un raspuns: In cat timp pot creste caninii mei, daca sunt si ajutati sa creasca mai repede?
Sper ca am fost inteleasa. Multumesc frumos
0
13-04-2011, ora 10:14
Martajoy
Nu este medic/terapeut
Martajoy
Inca o intrebare. Anul acesta am nunta, si din cate mi-a spus doamna doctor, caninii mei nu cresc pana atunci. Nu se poate cu nici un chip sa mi se dea jos aparatul? macar 2-3 zile? Atat de neindicat este? Si as mai fi vrut sa imi pun ceva provizouriu, orice acolo, sa imi lipesc ceva, nu sa imi fac implant. Niste dinti, orice. Pentru nunta...
0
11-05-2011, ora 11:11
Delia Morar
Identitate neconfirmată
Delia Morar
Pt Nicu Sorin:

Aparatele mobile la varsta de 26 de ani nu au un efect prea bun; pe de alta parte, in cazul unei inghesuiri dentare la varsta adulta, mai ales daca este foarte mare, se merge in general pe varianta de extractie( desigur daca nu exista alte contraindicatii cum ar fi lipsa unor alti dinti in zona laterala, etc.).
Din ce spuneti d-voastra ar trebui extras incisivul supranumerar si purtat aparat fix, deoarece rezultatele sunt mult mai rapide si mai stabile.

Din punct de vedere al costurilor, aparatele fixe nu sunt chiar atat de costisitoare, si unele cabinete ofera sistemul de plata in rate, dce pe parcursul a 1-2 ani nu este un efort financiar chiar atat de mare.
0
11-05-2011, ora 15:50
Delia Morar
Identitate neconfirmată
Delia Morar
Pt Ilie 20:
-caninii nu se extrag din principiu; in schimb se pot indrepta cu un aparat fix in conditiile in care li se face loc pe arcada ( de obicei se axtrag premolarii 1, dar nu esteexclusa nici extractia altor dinti in functie de problemele pe care le au)
- Nu am inteles ce este cu "luat vederea", deoarece extractia nici unui dinte nu creeaza probleme de vedere.
- Aparatele de indreptat dintii se pot aplica la orice varsta si va rezolva probleme fizionomice daca diagnosticul este de canin ectopic; daca sunt cuspizii(varfurile) prea accentuate se poate rezolva cu o reconturare.
0
13-05-2011, ora 18:35
Nicu Sorin
Nu este medic/terapeut
Nicu Sorin
D-ra/d-na Delia Morar, multumesc pentru raspuns!

Am optat deja pentru varianta cu aparatul fix, urmeaza sa-mi fac extractia si sa mi se monteze aparatul pe arcada de sus.
Daca lucrurile evolueaza bine poate imi voi pune si jos. (jos nu am nimic in plus doar imi sunt inghesuiti foarte tare si acolo).
Sper sa fie bine.

Toate bune!
0
16-06-2011, ora 00:12
bulinutzalov
Nu este medic/terapeut
bulinutzalov
Buna ziua,
Am 16 ani si ceva probleme serioase cu dintii. Caninii superiori sunt iesiti destul de rau in afara arcadei, sunt inclinati la o pozitie de aproximativ 45 de grade fata de ceilalti. Spatiile dintre incisivii laterali si primii molari difera, unul dintre ele fiind aproape nesemnivicativ. Intrebarea mea este urmatoarea: as putea, in cel mai bun caz, sa se faca o extractie la caninul ce nu prea are spatiu si apoi sa port aparat mobil? (Am auzit de persoane care si-au indreptat dintii cu aparate dentare mobile si la varsta de 30 +). Sunt constienta ca tratamentul va dura mult mai mult-sunt dispusa sa astept- si ca rezultatul nu va fi la fel de bun ca in cazul purtarii unui aparat fix, dar sunt sanse sa se remedieze cat de cat? Ar putea cei 4 incisivi sa se deplaseze cu aprox 1 mm pentru a astupa golul ramas in urma extractiei? Sau nici macar nu va fi posibila extractie unui canin? Si daca nu, de ce?
Va multumesc mult!
Astept raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum îngrijesc aparatul dentar fix?
  • Copilul meu are nevoie de aparat dentar?
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Aparatele dentare favorizează apariția cariilor?
  • De ce doare locul extracției?
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •