Caninul din partea stanga nu mai este vertical, cum ar trebui sa fie, este oblic

04-05-2009
sebao
Nu este medic/terapeut
sebao
Buna ziua!

Din cauza molarilor de minte care au crescut aproape orizontal, caninii mei de jos au fost impinsi foarte in fata.
Caninul din partea stanga nu mai este vertical, cum ar trebui sa fie, este oblic pentru ca incisivul de sus il apasa cand tin gura inchisa si in ultimul timp ma doare...


Acum un an am fost la un medic dentist si mi-a zis ca trebuie sa scot molarii de minte si ca in timp din cauza mestecatului toti dintii vor avea tendinta sa migreze spre fata. Am scos molarii de minte
Am fost si la ortodont si m-a lasat pe mine sa aleg daca vreau sa port aparat ortodontic. Am preferat sa nu port, dar acum simt ca incisivul apasa tot mai tere caninul.

Credeti ca s-ar putea rezolva situatia in vre-un fel. Eu ma gandesc la doua variante:
1. Sa port aparat ortodontic
In situatia asta ma tem sa nu se rupa caninul care este oblic si de faptul ca dintii ar putea revenii in pozitia de acum. Am 26 de ani.
2. Sa scot caninii in vederea unui implant.
Este benefic un implant de canini? Stiu ca sunt cei mai importanti dinti si daca i-as scoate ma gandesc ca maselele ar migra mai usor in fata. Caninii implantati ar putea fi la fel de bine inradacinati ca cei naturali?

Care varianta credeti ca ar fi mai buna pe termen lung?
Credeti ca exista alte solutii?
4 comentarii
0
07-05-2009, ora 10:05
andreea33
Identitate neconfirmată
andreea33
Ideal ar fi un tratament ortodontic.Contentia rezultatului este pe viata.
Pentru implante spatiul caninului este micsorat deci si spatiul implantului ar fi prea mic.Nu este sigur ca exista suficient spatiu ptr. implant
0
08-05-2009, ora 12:35
sebao
Nu este medic/terapeut
sebao
multumes pentru raspuns...
0
11-05-2009, ora 11:56
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
cel mai bun implant este dintele natural. apeleaza la un medic ortodont si poarta un aparat fix si asculta indicatiile medicului.si daca acest tratament nu da rezultate abia atunci poti sa apelezi la un tratament chirurgica/implante. si pe langa aparatul ortodontic, dp cate povestesti tu ai avea nevoie si de o echilibrare a muscaturii ca sa ai cat mai multe contacte sustinute simultane si bilaterare intre dintii maxilari si mandibulari
0
21-05-2009, ora 17:06
sebao
Nu este medic/terapeut
sebao
k... am programare la ortodont saptamana viitoare...
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul