Cantitatea de alimente necesare unui bebelus de 8 luni.

04-01-2011
Nikoleta A
Nu este medic/terapeut
Nikoleta A
Buna ziua,
Am o fetita de aproape 8 luni care cantareste 9.000 gr. Mesele ei constau in: trei mese de lapte (180 gr.) dimineata, la ora 17 si seara, o masa de fructe, coapte, fierte, crude (in jurul orei 10.00), masa de pranz compusa din carne de pui, legume, galbenus de ou.
Intrebarea mea este legata de cantitatea pe care ar trebui sa o manance fetita, atat de fructe cat si de legume/carne, respectiv un minim si un maxim. Fetita mananca, cu aproximatie, 150 gr. piure de fructe si in jur de 150-180 gr. supa/piure de legume/carne, insa ea ar vrea mai mult, si, nu stiu cat sa ii dau si daca este bine sa ii maresc cantitatea avand in vedere greutatea ei.

Va multumesc.
2 comentarii
0
04-01-2011, ora 21:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cu greutatea sta foarte bine.Am sa-ti dau cateva date, dar sfatul meu este sa nu tii chiar litera cartii si cifrele pe peretele de langa farfuria copilului.dupa greutatea pe care o are se vede ca te descurci cu bebelusul. De la 8 luni copilul primeste 4 mese de cca 250 g la o masa sau chiar 5 mese de maxim 200 g. ; masa de pranz reprezinta cam 40-50% din totalul ratiei, masa de seara cca. 20-30%, micul dejun cca. 15 %. iar gustarile dintre mese, pe la ora 10 si pe la ora 17, cca 10-15%. Ii poti suplimenta daca ea doreste, nu te ingrijora caci nu ai motive...
0
05-01-2011, ora 14:04
Nikoleta A
Nu este medic/terapeut
Nikoleta A
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi.

Cu bine,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul