capsula de slabit si anticonceptionale

15-09-2009
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
buna ziua...am o intrebare si va rog mult sa ma ajutati.as dori sa incep sa iau capsula pt slabit de la arpfarm si as vrea sa stiu daca as putea incepe maine chiar daca sunt in perioadan menstruatiei...sau trebuie ast sa-mi treaca???si inca ceva...sper ca aceste capsule nu interactioneaza cu anticonceptionalele...nu???ms mult..si ast mesaj...o seara frumoasa...
7 comentarii
0
15-09-2009, ora 20:40
Dr. Cristian Panaite
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Cristian Panaite
Buna seara Raluca!
Nu e o problema sa incepi pastilele de care zici chiar de maine dimineata. Menstruatia nu joaca un rol important aici.
Cu anticonceptionalele, nici aici nu e o problema in 90% din cazuri. Nu in totalitate insa. Riscul de a lua o pastila atat de controversata prin faptul ca daca ar contine ce spune pe prospect ar fi bine, numai ca daca urmaresti discutiile aprinse de pe toate forumurile, cat si reactia ministerului Sanatatii care le-a interzis, nu e chiar asa.
Pe scurt, bineinteles ca poti sa continui si sa le iei. Ce iti spun este ca s-ar gasi fara indoiala si variante mai sigure pentru sanatatea ta, si care sa-ti garateze si mentinerea kilogramelor date jos. O vizita la un medic nutritionist, sau chiar la medicul tau de familie ar fi poate mai indicata, inainte sa decizi varianta pe care vrei sa o urmezi.
Sper ca sfatul meul iti este de folos.
Spor la slabit inteligent!
Cristian Panaite
0
16-09-2009, ora 09:45
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
multumes mult pt raspuns d-le doctor.cum sa va zic...am 1.73 si 59kg..la mn probl e alta..arat fb...insa cand eram prin cls 12...acum in anul 3 de fac...eram mai plinuta si slabind rapid am ramas cu celulita..e cam mukta multe pers au zis.si am incercat la sala...cu creme inmsa nu pot scpa de ea...pastilele astea am inteles ca elimina celulita...in cazul meu..as vrea cam 3 kg sa dau jos...dar mai ales celulita.ca sincer inebunesc...daca as da jos de pe picioare celulita(ca numai pe picioare am numa partea de sus)...multi au zis ca as arata a fotomodel.o zi placuta va doresc.
0
16-09-2009, ora 15:47
14091986
Nu este medic/terapeut
14091986
buna Raluca sunt Anca si te-as sfatui sa incerci alte pastile eu le-am testat pe propia mea piele si nu mi-a fost bine deloc.intr-adevar am slabit 14 kg in 3 saptamani nemancand aproape nimic, probabil si pastilele imi incetau pofta de mancare.mancam doar un bol de cereale cu lapte dimineata in rest nimic poate aici am si gresit.am inceput sa am tot felul de vedenii.aveam impresia ca ma urmareste cineva imi era tot timpul frica, la un moment dat am avut gura uscata vreo 3 zile nu mai aveam saliva asta era sigur de la pastile.si la ce bun daca nu ai un mod de viata sanatos degeaba ca pui la loc kg.prima data am luat reductil am slabit si de la ala.am incercat mai multe dar am aj la concluzia ca pastilele iti distug sanatatea.si apoi u nu ai multe kg.de fapt cam atatea tre sa ai.si daca u nu esti multumita de tn incearca in alt fel sa slabesti.si in nici-un caz nu elimina celulita aceasta, , capsula de slabit, , nu stiu cn ti-a zis dar tea-a informat gresit crede-ma daca era asa eu de ce am celulita?
0
17-09-2009, ora 10:19
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
buna anca..ms pt sfaturi...o colega de-a mamei mele le-a luat si a zis ca a scapat si de celulita..intr-adevar...ce plinuta era si cum arata acum..e super...la mn asta e probl celulita..cum am scris si mai sus...cam ai dreptate eu iau de ieri..vreau s ati zic ca am manact bine dim.si pe urma nu am mai mancat nimik..ba mai mult am incercat o salata in sila...nu=-mi mai este foame..poate asta e ideea...te pooop dulce...
0
17-09-2009, ora 22:41
14091986
Nu este medic/terapeut
14091986
buna Raluca !chiar eram curioasa sa vad daca ai mai intrat pe site.cremele de la ardes le-ai incercat?sunt cam scumpe dar cred ca sunt bune.eu am ceva o crema cu camfor am dat cam 2 mil pe ea oricum nu prea am folosit-o are 500 g.si cred ca de celulita scapi cam greu depinde in ce stadiu e, cu masaj si creme sau geluri din astea mai bune nu stiu.poate i se pare ei ca a scapat sincer sa spun si eu cand eram mai slaba nu se cunostea asa de tare celulita dar acum ca m-am mai ingrasat se vede f tare.si alimentatia conteaza.nu vezi ca si copii de 11, 12 ani au celulita.am vaz eu.
0
18-09-2009, ora 10:27
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
buna...nu stiu ce sa zic...dar ai si u dreptate aici..voi incerca sa merg sa fac niste masaje..sincer decat sa dau 2 mil pe crema si sa ma masez sing mai bn iau un pachet de 10 sedinte de masaj la un salon...da sa stii ca voi incerca si asa...ms pt sfat.pooop si o zi frumoasa
0
18-09-2009, ora 11:29
14091986
Nu este medic/terapeut
14091986
da ai dreptate in privinta cremei.ca eu de asta nici nu prea am folosit-o mi-a fost lene.mai bn mergi la un salon sunt total de acord cu tn.in rest iti doresc toate cele bune si sa ai grija de tn.pa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Medicamentele pe bază de plante nu sunt o soluție împotriva obezității
  •