carbamazepina la copil de 7ani si 6 luni

21-04-2009
gordunel
Nu este medic/terapeut
gordunel
Buna ziua,
Sunt mamica unui baietel de 7ani si 6 luni care are probleme de concentrare la scoala(nu poate sa fie atent la ore si nu poate tine ritmul cu ceilalti copii), iar la recomandarea invatatoarei si a doctoritei de la cabinet a fost mama mea cu el la neuropsihiatru si i sa dat tratament cu carbamazepina si encefabol( la cel din urma a facut alergie) si i-am dat o sapt. cate un sfert dimineata, dar este tot mai nervos si este mai rau ca la inceput. Intrebarea mea este. Daca ii opresc tratamentul fara sa mai scad treptat are efecte asupra lui?
5 comentarii
0
22-04-2009, ora 06:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Copilul face sau ti-a facut vreodata crize de epilepsie, cade brusc jos si face convulsii? Sau are doar un anume retard, intarziere in a se acomoda, in a invata, in a se concentra, memora etc.?
0
22-04-2009, ora 06:24
gordunel
Nu este medic/terapeut
gordunel
Copilul nu a facut nici o data crize de epilepsie si nici convulsii febrile. Are probleme de concentrare la scoala, de memorat memoreaza foarte bine, dar mai incurca literele si isi uita lucrurile la scoala.
0
22-04-2009, ora 14:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Opreste Carbamazepinul. nu-l mai da caci nu-i necesar.Encephabol era bun, dar daca nu-l suporta, ia o trimitere si mergi cu copilul la un pediatru.Du-te la un pediatru mai cu experienta, sa-ti recomande cineva unul, mai intreaba si tu rudele sau prietenii. Daca nu-i mai dai medicamentul ai sa vezi ca va fi mai bine, nu te teme ca nu are nici un efect asupra copilului faptul ca-l intrerupi.Cum poti sa mai scazi mai putin de un sfert?Deci parerea mea este ca tratamentul dat nu este potrivit pentru ce are copilul.Incearca sa mergi unde te-am sfatuit eu.Numai bine!
0
16-09-2009, ora 16:15
gordunel
Nu este medic/terapeut
gordunel
Buna ziua

As vrea sa imi spuneti si mie daca pot sa ii dau baietelului neuro maxx? Sau este prea mic pentru asa ceva? Acum baietelul meu are 8 ani

Multumesc si astept un raspuns
0
09-01-2012, ora 14:56
Claudiu12
Nu este medic/terapeut
Claudiu12
Buna ziua,
Sunt student si as vrea sa stiu daca o sa iau neuro maxx o sa ma ajute la ceva?ce effecte adverse pot aparea daca o sa iau?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: