Carcei la gambe

27-08-2009
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
Mama mea se trezeste in timpul noptii cu carcei la gambe. Durerile sunt insuportabile, nu se mai poate odihni dupa aceea.
Ce remediu imi puteti recomanda?
Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
27-08-2009, ora 11:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
In astzfel de cazuri se pot folosi cu mare eficacitate si fara efecte adverse anumite remedii homeopate pe care le gasiti la orice farmacie homeopata (HelpNet sau Dona). Un tub cu 80 de granule costa 6, 50 Lei.

Cel mai folosit la astfel de crampe este :
Magnesium phosphoricum CH15 sau CH30 (CH30 mai puternic sic u efect mai lung)
Se suge cate o singura granula la un interval de 10-15 minute in caz de atac (des una ajunge) si se ia si preventiv cat si pt. reglarea metabolismului de magnesiu cate 1 granula de 2 ori pe saptamana.

In cazul in care lipseste magneziul din sange lipseste automat si calciu (la 99, 999% din populatie), de aceea se recomanda in plus si Calcium carbonicum CH30 cate o granula la 7 zile timp de cateva luni.


La crampe muschiulare ar trebui evitat laptele care distruge metabolismul calciului si infunda multe canale
limfatice, mai ales laptele omogenizat care este un mare pericol pt. sanatate, atat pt. adulti cat si pt. copii.
Peste 90% din afectiunile copiilor mici vin de la infundarea canalelor din cauza excesului de lapte si mai ales a laptelui omogenizat (amigdalita, otita, etc). Cei mai multi copii necesita Calcium carbonicum ca remediu homeopat si acest lucru este necesar pt. a inlatura depunerile de calciu creeat de alimentatia (excesiva) cu lapte. Laptele nu este sanatos pt. om si calciul de care are nevoie corpul nu este livrat de calciu din lapte ci sintetizat de corp din siliciu organic din cereale integrale si legume si alte substante.

Multe crampe pot fi declansate si de intoxicatia cu cupru sau zinc din apa potabila si din alte surse.
In aceste cazuri ajuta Zincum metallicum CH30 sau Cuprum metallicum CH30, o singura granula la interval de 7-10 zile luata de 3-6 ori.

In general toti oamenii au o intoxicatie cu zinc, mai ales dupa folosirea de sumplimente care contin zinc si zincul homeopat poate duce la eliminarea acestui metal f. toxic din corp care creeaza multe afectiuni.

Exista si alte cauze cat si posibilitatea infundarii anumitor canale limfatice (din cauza alimentatie gresite, a excesului de produse lactate) care duc la astfel de crampe pt. care masajul adecvat si regulat impreuna cu ceva caldura in locul la care apar le poate dezbloca. Remediile homeopate de mai sus (Magn. sau Calc) cat si ceaiul de salvie ajuta in astfel de cazuri.

Remediile homeopate se topesc sub limba si la folosirea lor trebuie evitata cofeina in orice forma, museteletul, camfora si iutelile pt. ca sa-si faca efectul cat mai bine.
0
27-08-2009, ora 11:58
Beyoncé
Nu este medic/terapeut
Beyoncé
Va multumesc pentru sfaturi!
O zi buna!
0
13-10-2010, ora 19:22
olgabalan
Nu este medic/terapeut
olgabalan
d-le doctor, v-as ruga sa ma scuzati daca nu am postat corect!V-as ruga sa ma ajutati in gasirea unui raspuns in situatia in care efectiv nu stiu ce sa mai fac!Acum cateva luni am inceput sa fac contractii musculate in gambe care cuprind laba piciorului pana la torsionare!Asa m-am ales cu o bursita tratata cu diprofos 5 fiole in spatele gambei...nu m-au ajutat am facut 10 sedinte de ultrasunet si laser si a cedat!Apoi nu am mai facut crampe la piciorul respectiv ci la celalalt, acum 2 sapt m-a tinut crampa pe gamba cu laba piciorului timp de 4 ore(a cedat putin dupa ce mi-au facut de la salvare o injectie decontracturanta!Am luat calciu cu d3, magneziu, acum iau si minerale...dar noaptea am redoare pe ambele gambe si o agitatie ciudata in zona respectiva care nu ma lasa sa dorm..In conditiile in care toate analizele sunt bune...mi s-a recomandat acum sa fac si teste de imunologie sa nu am vre-o boala autoimuna!Intrebarea mea ar fidaca as putea sa fac asta si de la coloana...unde am avut o hernie din care am scapat neoperata...si de la care am ramas cu o durere slaba pe care o simt permanent si la vreme rea doare pana la varful piciorului!Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar cârceii?
  • Cum scapi de cârcei
  •