Carcinom

23-05-2006
costi_b
Nu este medic/terapeut
costi_b
Va salut. Mama mea in virsta de 64 de ani avea pe bazin un neg, o mica carne care atirna. Niciodata nu a fost deranjat de acesta si nici nu i-a dat importanta desii avea o suprafata de cca 1 cm patrat. In ultimele luni din cauza folosirii buretelui de baie acesta s-a iritat si i-a dat singele. La inceput nu i-a dat mare importanta dar cu timpul a inceput sa o jeneze. Facea o crusta ca orice rana dar nu se vindeca. A mers la doctor si impreuna cu un medic chirurg a extirpat negul. Trimitind la analize tesutul a primit urmatorul diagnostic: tumora cutanata. Structura microscopica cu aspect de carcinom epidercuoid metatipic (mixt), infiltrat inflamator limfato dif...
Ultimul cuvint dif.. si metatipic nu sint sigur ca le-am citit bine, nu inteleg scrisul si nici termenii nu-i cunosc.
Va rog daca puteti sa-mi spuneti ce inseamna diagnosticul de mai sus. Este un cancer? Este grav? Ce ma sfatuiti sa fac? Cum sa ma comport fata de ea? Nici macar nu stiu ce sa fac...
Cu cca 18...20 de ani in urma s-a operat de fibrom uterin si de atunci nu a mai avut probleme. Ma gindesc ca poate ajuta si informatia asta la ceva.
Multumesc anticipat pentru raspuns si Sanatate multa!!!
2 comentarii
0
25-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
este vorba despre un cancer de piele.Se trateaza. Insistati sa se intoarca la medic cu diagnosticul histopatologic pentru a se putea stabili conduita de urmat
0
27-09-2013, ora 21:49
gina2424
Nu este medic/terapeut
gina2424
b buna seara! mama mea sufera de pietre la rinchi si de o luna si ceva a inceput sa urineze cu cheaguri de sange, a aj la medic si i a gasit un polip pe vezica urinara pe care l a extirpat si a trimis analiza la biopsie.Astazi am primit rezultatul ceva de ggenul carcirom epidermiod moderat diferentiat in stractul muscular dar nu scrie stadiul, nici ca e malign sau benign.Va rog sa imi spuneti cam in ce stadiul ar fi, cancer stiu ca este si cam ce ar fi de facut? pe 7 oct are programare la tomograf si pt a face analize la celulele sangelui sau ceva de genul.Va rog mult sa imi raspundeti.multumesc frymos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.