carcinom ductal in situ

24-01-2013
marga72
Nu este medic/terapeut
marga72
-s-a efectuat sector retroareolar, in urma unei secretii mamelonare sangvinolente, iar la examenul histopatologic s-a evidentiat carcinom ductal in situ (DIN 1c).
-s-a efectuat resectorectomie (sector +axila), iar la biopsie a fost : piesa fara relicvate de carcinom si fara adenopatii metastatice.
-nu s-a recomandat radioterapie si tratament hormonal
-dupa 6 luni, s-a determinat un nodul, de 9mm, s-a efectuat punctie-biopsie, rezultatul fiind neoplazie intraepiteliala ductala DIN 1c.
Mentionez ca am 41 ani, va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac in continuare. Va multumesc.
12 comentarii
0
25-01-2013, ora 09:03
ariciuc carmen
Nu este medic/terapeut
ariciuc carmen
Buna.Ma numesc Ariciuc Carmen sunt din hunedoara si am fost la un conrol de rutina si am facut testul papanicolau si nu mi-a iesit bine.Doctorul spune ca trebuie sa imi iei o biopsie din col pentru a vedea ca este acolo.Va rog sa imim spuneti daca rezultatul de la papanicolau c3 este suspect de cancer de col?Va rog din tot sufletul sa imi raspundeti ca sunt foarte speriata.-
0
28-01-2013, ora 12:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
marga72: trebuie sa faci un consult oncologic.

ariciuc carmen: nu stim ce clasificare este folosita, deci nici ce inseamna c3; totusi pare sa existe un mic risc, iar pentru orice siguranta s-a indicat biopsia, asa e cel mai sigur. sa asteptam rezultatul.
0
26-04-2013, ora 21:47
marga72
Nu este medic/terapeut
marga72
revin, cu prezentarea etapelor care au urmat de la postarea anterioara.
avand un nodul, care a aparut la 6 luni dupa operatie, s-a efectuat sector, iar la biopsie au aparut modificari fata de rezultatele anterioare(din 1c), astfel: Micro: Multiplele sectiuni examinate de la nivelul piesei sector contin fragmente de parenchim mamar cu ducte dilatate in care sunt prezente papiloame intraductale cu imagini de hiperplazie epiteliala tipica, atipica si carcinom intraductal de grad redus si focal grad intermediar cu arhitectura predominant cribriforma, sunt prezente si citeva ducte cu placarde de carcinom in situ la nivelul peretilor ductelor.
Leziunile sunt prezente in toate cadranele ( sectorului ), mai numeroase la nivelul cadranelor 2 si 3 ( orele 3-6-9 ), unde vin in contact cu marginile de rezectie chirurgicala lateral ( orele 6-9 ), marginea de rezectie profunda trece in tesut sanatos ( la o distanta de 0, 9 cm ), marginea de rezectie anterioara vine in contact focal cu leziunile. Nu sau identificat imagini de invazie stromala in sectiunile examinate.
Receptori hormonali:
(+) Expresie semnificativa a RH ( mai mare de 10% cellule tumorale marcate ).
Tumora ( componenta invaziva ): E=95% int.+;P=98%int.+
Martori interni ( glanda netumorala ): EP=pozitivi
va rog sa-mi spuneti daca este carcinom invaziv.Mi s-a recomandat mastectomia de catre dl.doctor(chirurg -oncolog)
Va multumesc.
0
27-04-2013, ora 23:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu, nu este invaziv, dar este multilocular si multifocal, iar una din marginile de rezectie este afectata de neoplazie (probabil conform descrierii), ca atare cred ca mastectomia totala poate fi luata in considerare.
0
29-04-2013, ora 15:31
marga72
Nu este medic/terapeut
marga72
va multumesc pt raspuns, as mai avea o intrebare.ultimul sector a fost in cadranul supero-extern al sanului, iar marginea rezectiei afectata de neoplazie cred ca e cea dinspre axila.Deoarece ganglionii au fost evidati anul trecut in iulie, putem sa avem un control pana unde se intinde zona cu probleme?Am facut f multe investigatii:ecografii sonoelastografie, mamografie, rmn san, dar aproape toate leziunile le-am descoperit la biopsie, mai putin acel nodul.Credeti ca e posibil dupa mastectomie sa mai primesc un tratament mai puternic(gen chimioterapie) sau e prea mult. pt acest stadiu al bolii?va multumesc.
0
02-05-2013, ora 12:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu am inteles prima intrebare. cancerul a fost "in situ", dar prima operatie nu a fost completa, lucru care indica mastectomia totala. totusi, cancerul fiind "in situ", nu cred ca se indica chimioterapie. ce v-a fost propus, care au fost discutiile cu medicii ?
0
07-05-2013, ora 09:53
marga72
Nu este medic/terapeut
marga72
Medicul chirurg-oncolog a recomandat mastectomia, fiind vorba de mai multe focare si marginea in contact cu leziunea. Nu s-au recomandat alte investigatii (rmn, ct... ).Nu am luat legatura cu medic oncolog in institutul in care m-am operat, neavand nevoie pana acum de alte tratamente(radioterapie, chimioterapie), credeti ca ar trebui sa o fac? sau imi recomanda medicul chirurg-oncolog atunci cand e necesar? va multumesc
0
07-05-2013, ora 20:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
evident ca responsabilitatea lui e si indrumarea pentru ce urmeaza, nu doar pentru interventia chirurgicala, asa cum le revine tuturor medicilor care te-au avut in grija. pacientului nu-i revine decat responsabilitatea de a urma recomandarile primite, verbal sau in scris.
0
13-07-2013, ora 20:39
marga72
Nu este medic/terapeut
marga72
revin cu completari la postare anterioara. am facut mastectomie, iar rezultatul HPe in felul urmator:
micro: mamelon liber
Tumora restanta e reprezentata de un carcinom ductal in situ de tip cribriform, cu minima necroza centrala, G1, pe o arie de 13/14mm, fara componenta invaziva, la 18mm de marginea inferioara de rezectie, ectazii ductale simple sau cu continut histocitar si granuloame de corp strain adiacent.Este prezenta o zona cicatriceala cu proliferare fibroblastica cu marcata staza vasculara, lipogranuloame si redus infiltrat limfocitar, stroma prezentand elastoza sau fibohialinizari.Nu se evidentiaza invazie angiolimfatica sau infiltrare perineurala. Margine profunda la 11 mm.

Nu s-a recomandat alt tip de tratament,
Avand in vedere faptul ca receptorii hormonali sint f mari, credeti ca indicat tratamentul cu tamoxifen?in cazul meu nu a fost recomandat.va multumesc
0
14-07-2013, ora 12:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
avand in vedere ca este un cancer in situ, teoretic NU se indica tratament cu tamoxifen. totusi, in vederea faptului ca este o recidiva, poate deveni o optiune, mai ales pentru acest cancer care cel mai probabil trebuia operat radical din prima. intrebare: cand ai facut mastectomia, s-a mai facut si un studiu al ganglionilor (au fost scosi alti ganglioni sau s-a facut ceea ce se cheama un "ganglion santinela") ? asta ar fi important de stiut.

in concluzie, nu te afli intro situatie foarte tipica. daca ai fi fost operata de la inceput si ai afi avut acelasi rezultat, ti-as recomanda sa nu faci tratament cu tamoxifen, ci doar urmarire. in cazul de fata insa, eu ti-as propune sa urmezi tratament cu tamoxifen. sa vedem ce iti zice si oncologul, totusi. cand ai programata consultatia ? el este cel care trebuie sa "recomande" sau nu tratamentul, nu chirurgul. treaba chirurgului e incheiata, practic.
0
16-07-2013, ora 08:21
marga72
Nu este medic/terapeut
marga72
Intr-adevar ma aflu intr-o situatie atipica, deoarece in cazul meu tratamentul chirurgical a fost pe perioada unui an(cu stresul aferent), acestea din cauza ca imagistic nu au fost detectate leziunile multifocale, descoperindu-le doar la biopsie.
Mastectomia a fost fara alta evidare ganglionara sau ganglion santinela, (de aici una din temerile mele ca nu putem stii exact daca s-a extins), stadiul stabilit de anatomo-patolod e TisNxMx.
Medicul chirurg -oncolog a recomandat control la 3 lunipostoperator, fara indrumare spre oncolog.Credeti ca, in situatia mea e indicat sa fac o programare la oncolog?Am intrebat in mod expres acest lucru si nu a fost recomandat, nici alte investigatii, gen RMN, CT scintigrafie.
va multumesc
0
16-07-2013, ora 11:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
alte investigatii nu cred ca sunt necesare, dar consultul oncologic DA! si totusi, cand l-ai intrebat pe chirurg "am nevoie sa ma consulte si un oncolog?", el ce ti-a raspuns, verbal ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.