Carcinom mamar - gravitate si tratament

26-05-2014
aurora05
Nu este medic/terapeut
aurora05
Buna ziua,

Cu cateva luni in urma am detectat un nodul la sanul stang.
- Am facut mamografie si ecografie (formatiune intens hipoecogena, cu contur neregulat, spiculiform 4, 2/2, 8/3 cm, fara microcalcificari suspecte intra- sau perilezionale, adenopatii axilare cu caracter inflamator).
- Mi s-a facut punctie iar rezultatul biopsiei este urmatorul:

Histopatologic:
- mici fragmente din tesut mamar cu arhitecturi extins remaniate prin proliferare tumorala maligna de tip carcinom invaziv, complexe arhitecturale trabeculo-alveolare si microtrabeculare, alcatuite din celule neoplazice discoezive, avand nuclei adesea mari si nucleolati, frecvent excentrici, cu rare mitoze atipice (4/10HPF, ob.40x0.65) si citoplasme vacuolare, infiltrand haotic si in pattern vag targetoid o stroma fibrotica bine reprezentata, parcelar hialinizata, slab infiltrata inflamator; depozite hematoxilinofilice (microcalcificari) absente.

Imunohistochimic:
- Caderina E fara reactie membranara in celule tumorale invazive (control intern pozitiv)
- ER pozitiv nuclear, de intensitate variabila, in aprox. 85% din celule tumorale invazive (intensitate de imunocolorare: inalta-20%; medie-40%; slaba-25%)
- PR pozitiv nuclear, de intensitate variabila, in aprox. 15% din celule tumorale invazive (intensitate de imunocolorare: inalta-5%; medie-5%; slaba-5%)
- C-erbB2 f. slab pozitiv membranar discontinuu in aprox. 10% din celule tumorale invazive (scor IHC: 0/1+)
- Ki67 pozitiv nuclear in aprox. 25-30% din celule tumorale invazive

Concluzii:
- biopsie maligna (categorie B5b-EBSP/2006): carcinom invaziv mamar, tip lobular, varianta pleomorfa si alveolara, moderat diferentiat (G2), cu imunofenotip ER+ PR slab+ Her2-
- scor pt grading histologic tumora invaziva: 7 (Ft=3, P=3, M=1)

Mentionez ca am probleme cardiace (fibrilatie atriala in antecedente, hipertensiune), un diabet tip 2 (ultima valoare a glicemiei 131), mi s-a extirpat vezica biliara in urma cu 20 ani.

Din discutia cu medicul chirurg inaintea biopsiei am inteles ca ar trebui sa fac un tratament cu citostatice urmat de o operatie la san si apoi alt ciclu de citostatice, eventual radioterapie.

As dori daca e posibil raspunsuri in ceea ce priveste:
1. gravitatea cancerului meu mamar,
2. ce analize sau investigatii ar trebui sa mai fac,
3. care ar fi schema de tratament potrivita
4. ce citostatice ar fi mai indicate avand in vedere starea mea de sanatate
5. daca exista sanse de recidiva dupa toata schema de tratament
6. daca exista sanse de vindecare

Multumesc anticipat si doresc multa sanatate tuturor.
0 comentarii

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.