Carcinom nasofaringeal

16-04-2014
aleny ionela
Nu este medic/terapeut
aleny ionela
Buna ziua!Sunt intr-o dilema si caut un raspuns. In 2009 am fost diagnosticata cu carcinoame nasofaringeale, stadiul 3. Am urmat tratamentele de chimiterapie si radioterapie in Romania. In anii urmatori, 2011 respectiv 2012 boala a recidivat si am urmat de fiecare data tratament cu Gamma Knife la Londra, iar in 2013 a avut loc o alta recidiva de aceasta data in partea stanga a gatului, pentru care am fost operata. In 2011, mi s-au prelevat probe pentru biopsie, iar in urma interventiei chirurgicale m-am ales cu o infectie in spatele nasului pe care o am si in prezent. Am urmat tratament cu antibiotice si spalaturi nazale, insa infectia persista, aceasta constand in bucati de coaja (piele) uscata de culoare verde inchis imbibata cu lichid galben, usor gros, mucoasa si striatii de sange, rareori mici cheaguri de sange, care sunt aproape zilnice, uneori ingreunandu-mi respiratia. Dupa operatia avuta in 2013, incepand cu aproximativ doua luni in urma, am inceput sa am probleme cu urechea dreapta, sa aud zgomote si pocnituri, apoi dupa urmarea tratamentului cu picaturile prescrise de medic, acestea au disparut, aparand foarte rar, insa m-am ales cu scurgeri galbene, dureri si un miros foarte neplacut in ureche. Totodata, partea dreapta a fetei, mai exact obrazul, nara dreapta, buza posterioara si ochiul drept imi sunt partial amortite, amorteala ce persista mereu, iar in interior simt furnicaturi, dureri, mancarimi si usturimi. Mentionez ca am si dureri de cap, in special zona cefei partea dreapta si tamplele iar cand acestea cresc in intensitate, simt ca nici nu mai pot gandi, nu ma mai pot concentra la nimic, apar semne ingrijoratoare de oboseala si chiar depresie. Vreau sa stiu, pot fi aceste simptome, semnul unei alte tumori? Poate fi ceva grav?Ce ar trebui sa fac? As dori sa primesc un raspuns cat mai repede posibil, sunt foarte ingrijorata! Va multumesc anticipat pentru timpul acordat si raspuns...
1 comentarii
0
16-04-2014, ora 23:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa faci o reevaluare oncologica. nu ai un medic oncolog cu care esti in legatura ? foarte probabil este nevoie de un nou examen ORL cu endoscopie nazala si un RMN de cap si gat. daca boala a recidivat, momentan faci chimioterapie ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.