Carcinom renal cu celule clare

17-03-2014
speranta100
Nu este medic/terapeut
speranta100
Buna seara,
sotului meu (49 ani) I-a fost extirpat un rinichi anul trecut in februarie. Concluzia buletinului histopatologic a fost: carcinom renal cu celule clare (tumora Grawitz) grad 2 Fuhrman cu extensie capsulara. Cod OMS 8310/3. Stadializare pTNM:pT1bNx.
Desi a fost un cancer malign nu I-au fost prescrise citostatice. Acum, cand ne pregatim pentru controlul de 1 an am facut multiple investigatii CT, RMN, Scintigrafie. In urma scintigrafiei s-au identificat: situs punctiform hiperfixator la nivelul arcului ant. al coastei 6 dr, la nivelul arcului mediu al coastei 9 stg, hiperfixare la nivelul pubisului, bilateral, mai accentuat la nivelul ramului pubian drept. Domnul doctor oncolog la care este in evidenta ne-a spus ca sunt metastaze si a prescris cytostatic, SUTENT.
Va rog, o alta opinie despre acest lucru, efecte adverse, tot ce se poate sti sau face in contextul acestui diagnostic.
Suntem efectiv la pamant. Va rugam sa ne ajutati
Va multumesc
5 comentarii
0
17-03-2014, ora 22:43
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Speranta intra la VEZI TOATE SUBIECTELE tumori benigne si cancer, asa arata un pacient cu cancer si vei citi ca si eu am acelasi lucru ca si sotul tau din 2008 numai ca eu eram stadiul 3b, dupa care dai clik pe numele meu si imi trimiti o adresa de mail pt ati trimite informatii utile si un ghid util, si daca vrei un numar de telefon si te sun eu acum daca vrei si iti dau mai multe informatii atat despre boala cat si despre SUTENT.
0
17-03-2014, ora 22:52
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Speranta da clik pe MARTON si imi trimiti mesaj pe privat si te astept cu un mail sau numar de telefon.
0
16-05-2014, ora 16:38
floy_p
Nu este medic/terapeut
floy_p
Buna ziua, ma intereseaza despre reactiile adverse al sutentului, am citit in prospect dar as dori sa aud de la o persoana care a folosit (Sutent 50 mg.). Multumesc.
0
16-05-2014, ora 17:21
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Trimitemi o adresa de mail si iti voi da informatiile cerute si daca doresti te pun in legatura si cu pacientii si rudele cu care tin legatura si care urmeaza acest tratament ca si mine cu SUTENT, eu tin legatura si la telefon si pe yahoo cu ei este mai usor sa suni sa ceri o parere sau sa ma vad cu unii dintre ei cand avem timp.
Dasi clik pe numele meu si imi trimiti pe privat aceste date.
0
16-05-2014, ora 17:46
floy_p
Nu este medic/terapeut
floy_p
Marton, ti-am scris pe privat si adresa de mail.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cercetătorii au identificat mutațiile genetice care cauzează cancerul renal
  •