carcinom scaumos

26-07-2008
savu ileana
Nu este medic/terapeut
savu ileana
Acum 3 saptamani in urma unei biobsii ginecologice am fost depistata cu, , carcinom scaumos slab diferentiat tip 2B". Daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine ce inseamna acest lucru. Va multumesc.
4 comentarii
0
13-08-2008, ora 00:00
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Cred ca pana la aceasta data ati inceput tratamentul si ati aflat mai multe despre boala dvs.Cred ca vorbim despre colul uterin.Carcinom scuamos este forma histopatologica, adica tipul de celula;slab diferentiat arata potentialul de evolutie daca nu este tratat, iar 2B semnifica dezvoltarea in jurul colului in parametre. Va doresc toate cele bune si invingerea bolii!
0
13-08-2008, ora 00:00
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Cred ca pana la aceasta data ati inceput tratamentul si ati aflat mai multe despre boala dvs.Cred ca vorbim despre colul uterin.Carcinom scuamos este forma histopatologica, adica tipul de celula;slab diferentiat arata potentialul de evolutie daca nu este tratat, iar 2B semnifica dezvoltarea in jurul colului in parametre. Va doresc toate cele bune si invingerea bolii!
0
10-07-2009, ora 16:42
tarja
Nu este medic/terapeut
tarja
VA ROG URGENT, AM UN CAZ ASEMANATOR DE DIAGNOSTIC, DUPA OPERATIE MAMA A FACUT DOAR 2 SAPT RADIOTERAPIE PT CA NU A MAI SUPORTAT DIN CAUZA UNEI COLITE.CE SA FACA IN CONTINUARE?SCHEME DE TRATAMENT FOLOSITE DE ALTII?
E BINE DE STIUT, DESI NE-AM INTERESAT LA MULTI TERAPEUTI.
0
10-07-2009, ora 17:08
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Colita se trateaza si se incearca terminarea radioterapiei, chiar dupa o pauza de 3-10 zile. Radioterapia este foarte importanta.In rest depinde de stadiul de boala, extensie adica si de maiestria chirurgului care a operat-o.Chimioterapie se face in cazul persistentei bolii dupa operatie si radioterapie

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: