carcinom scuamos in gat

296 comentarii 1 2 ..... 8910 Înainte ›
0
23-02-2012, ora 20:07
postelnicu
Nu este medic/terapeut
postelnicu
revin cu o completare la cele spuse, sa ma lamuresc si eu cumva.m-i s-a spus ca situatia tatalui meu este depasita chirurgical, ca trebuie sa ii puna un tub sa se alimenteze ca nu o sa mai poata manca nimic in curand insa astazi am fost la el si se simte mult mai bine, nu mai vorbeste ragusit si a mancat si paine(mentionez ca inainte sa se interneze nu putea sa bea nici apa). Doctorul mi-a spus zilele trecute ca are o fisura in gat si nu se duce mancarea unde trebuie dar ma gandesc atunci unde se duce mancarea? L-am intrebat cand ii pune acel tub si a spus ca dupa rezultatul la biopsie. Schimbarea asta ma face sa cred ca situatia nu este atat de grava cum spune el. Nu stiu ce sa mai cred. Daca puteti sa ma lamuriti cumva, va rog din suflet. Oricum dupa rezultatul la biopsie il ducem la alt spital. Va multumesc
0
24-02-2012, ora 07:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a vedea unde se duice mancare si in ce stare este esofagul.. se face TRANZIT BARIAT esofagian
pentru a sti cat de extinsa este tumoarea si ce structuri vcitale. poate afecta se face RMN
0
24-02-2012, ora 21:07
postelnicu
Nu este medic/terapeut
postelnicu
va multumesc din suflet ca va faceti timp sa ne raspundeti la problemele noastre. Mai rar oameni ca dumneavoastra. O seara buna
0
08-05-2012, ora 21:28
ema_2010
Nu este medic/terapeut
ema_2010
Buna seara,

Imi puteti spune va rog, ce inseamna urmatorul diagnostic : Neoplasm laringo-faringian, adenopatie laterocervicala bilaterala metastatica?
E vorba de un pacient de 60 de ani ( a fost si la dvs la cabinet), operat in 2011, avea atunci diagnosticul de neoplasm laringian.
Cat de mult s-a extins? Este vorba despre o faza terminala?


Va multumesc
0
08-05-2012, ora 21:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din ultimul diagnostic reese ca proicesul sa extins si la faringe
Gravitatea cazului depinde de faptul cat de mult ii este afectata deglutitia
un pacient care nu se alimenteaza corespunzator are putine sanse de supravetuire
0
09-05-2012, ora 09:48
ema_2010
Nu este medic/terapeut
ema_2010
Va multumesc pentru raspuns!
0
09-06-2012, ora 16:51
baronulems
Nu este medic/terapeut
baronulems
un sfat pt tatal meu in varsta de 63 de ani care a fost diagnosticat : carcinom pulmonar cu celule scuamoase, nekeratinizant, G3
Descriere microscopica:1.frotiu cu fond hemoragic si inflamator cronic cu celule epiteliale pavimentoase de tip superficial si rare celule bronsice, cu dispozitie preferential izolata. Agregate de macrofage, multe incarcate cu hemosiderina.Nu se observa prezenta de celule atipice.
2. Fragment de mucoasa bronsica cu arii de metaplazie scuamoasa in curs de maturare. In corion se observa infiltrare neoplazica cu caractere histopatologice de carcinom cu celule scuamoase nekeratinizant, G3.
Va ROG daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.
Multumesc frumos
0
13-06-2012, ora 12:59
postelnicu
Nu este medic/terapeut
postelnicu
Buna ziua, v-am scris in urma cu cateva luni despre cazul tatalui meu. Dupa analize a fost diagnosticat cu Neolipolaringe avansat, a facut radioterapie si chimioterapie si s-a simtit destul de bine in sensul ca manca bine si nu avea reactii adverse. La internare avea leococite 15200, iar dupa tratament a scazut la 8000. Totul a decurs bine, a stat cam 3 saptamani acasa, de paste, apoi a inceput iar tratamentul 2 saptamani dar de data asta s-a simtit mai rau, il durea tare gatul si nu putea manca bine. A fost externat si i s-a spus sa vina o data pe luna la control timp de un an, apoi la un an. La externare avea leucocite 1100. Dupa 2 saptamani de la externare, mai exact incepand cu acum doua zile a inceput sa manance din ce in ce mai rau.astazi nu mai poate sa bea nici apa si aproape toata ziua doarme. Medicul a spus ca nu poate fi operat ca este prea extinsa tumoarea. Va rog din suflet sa imi spuneti ce ar trebui sa facem. Maine vrem sa il internam iar. Va multumesc
0
13-06-2012, ora 13:08
postelnicu
Nu este medic/terapeut
postelnicu
...doresc sa mai adaug ca i-a dat tratament acasa: tramadol, vitamina A, ketonal, ACC
0
16-06-2012, ora 23:03
postelnicu
Nu este medic/terapeut
postelnicu
Va rog frumos sa imi spuneti ce parere aveti despre aceste analize, mai exact daca se poate interveni chirurgical. Neo hipofaringe avansat locoregional extins laringe-valecula dr, CV dr RTE +CMT concomitenta. Disfagie. Bronsita cronica. BHP: 1201/27.02.2012 -Fragmente de carcinom epidermoid mediu diferentiat G2, faringian infiltrat cu moderata reactie limfoida a strombei.
FO:20242
Probe biochimice:12.03.12 - Hb=13.1g/dl, L=11.400/mm, Tr-=310.000/mm, Ht=39.4%, Uree=44.9mg/dl, Creat=1.30mg/dl, Glic=149mg/dl
22.03.12- Hb=11.4g/dl, L=9.040/mm, Tr=313.000/mm, Ht=35.5%, Glic-83mg/dl
02.04.12- Hb=12g/dl, L-8000/mm, Tr=206.000/mm, Uree=26.3mg/dl, Creat=1.01mg/dl, Glic=76mg/dl
17.05.12- Hb=13.9g/dl, L=11.300/mm, Tr=249.000/mm, Uree=53.6mg/dl, Creat=1.06mg/dl, Glic=101mg/dl, TGP=14u/l, TGO=24u/l
18.05.12- Glic=70mg/dl
28.05.12- Hb=14.2g/dl, L=12.500/mm, Tr=342.000/mm, Ht=41.3%
30.05.12- Hb=13.4g/dl, L=11.650/mm, Tr=329.000/mm
Examen ORL:18.05.12-TM faringo larigiana in curs de RT si PCT. Nu se evidentiaza adenopatii superficiale laterocervicale bnilaterale. Edem la nivelul aritenoidului sinusului piriform. Coarda vocala dr hipomobila spatiului respirator prezent. Va multumesc!
0
18-06-2012, ora 13:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. analizele NU se interpreteaza separat de pacient
numai medicul care cunoaste pacientul inerpreteaza analizele
2 decizia daca poate fi operat tine de 2 medici
A.. de medicii ATI.. care raspund de anestezie si trebuie ca pacientul sa nu aiba probleme grave cardiace, pulmonare, renale.. care sa nu permita o anestezie corecta si fara risc, tot la ATI.. se indica anumite analize care ii ajuta sa ea acesta decizie
B. de medicul ORL..din clinica, care opereaza pacientul.., acel medic care isi asuma riscurile operatiei
dupa multe investigatii si conjtrol local..se decide daca acea formatiune.. nu infiltereaza si alte organe sau vase sangvine din jur si este operabila sau Nu
0
20-06-2012, ora 20:06
cristinabriciu
Nu este medic/terapeut
cristinabriciu
pt dl doctor FVALERIU cautand cu totul altceva pe acest forum am dat de raspunsurile oferite de dv celor in suferinta.
sa va dea Dumnezeu sanatate pt bunatatea, si rabdarea cu care-i omeniti pe toti!
0
16-07-2012, ora 11:53
Dya_allynutza
Nu este medic/terapeut
Dya_allynutza
buna ziua sotul meu in varsta de 44 de ani a fost diacnosticat k ;carcinom scuamocelular cu keratinizare moderat diferentiat [g2] invaziv labil inferior cat de grav e ?multumesc
0
25-07-2012, ora 16:29
postelnicu
Nu este medic/terapeut
postelnicu
Buna ziua, revin legat de cazul tatalui meu, daca va mai amintiti, care nu se poate opera. A fost internat lunea asta ca trebuia sa vina la control la o luna, iar astazi l-au externat. Am vorbit cu doamna doctor si mi-a spus ca nu ii mai poate face nimic decat ce ii face la controlul lunar si tratament acasa. Legat de cat mai are de trait nu a vrut sa imi spuna nimic, a spus ca atat cat o sa vrea dumnezeu. Va rog din suflet sa imi spuneti ce alimente trebuie sa evite si ce il ajuta. Precizez ca mananca destul de bine, dar are dureri foarte mari de cap. Am inteles ca este de la tratament. Va rog mult sa imi spuneti ce sanse de supravietuire pot fi pentru un astfel de caz si ce putem face sa ii usuram situatia. Am uitat sa va spun ca i-am cumparat un gel din plante cu aloe vera si ii da pofta de mancare. Va rog mult sa imi spuneti daca facem bine si daca stiti cumva si alte remedii naturale, avand in vedere ca medical nu se mai poate face nimic. Va multumesc!
0
26-07-2012, ora 11:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
http://www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru/articol/2894
0
04-08-2012, ora 21:37
postelnicu
Nu este medic/terapeut
postelnicu
Buna seara,
Va rog frumos sa imi spuneti ce analize se pot face pentru depistarea cancerului din timp, si la ce interval trebuiesc repetate? Sunt suficiente analizele de sange obisnuite sau trebuie alt tip de analize ori RMN? Va multumesc!
0
05-08-2012, ora 11:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
marcherii tumorali
0
07-08-2012, ora 22:39
AnisoaraC
Nu este medic/terapeut
AnisoaraC
Buna seara, tatalui meu i-a fost extirpata o coarda vocala fiindk a avut cancer la gat pe la mijlocul lui aprilie si de atunci are dureri tot mai mari de gat si mai ales noaptea, este normal sa aiba durerile astea si sa transpire abundent?Doctoritza lui ii spune sa i-a calmante dar calmantele isi fac efect cam o ora si nu mai stie ce sa faca.
0
13-03-2013, ora 15:52
Bogdi23
Nu este medic/terapeut
Bogdi23
buna ziua.
am o bunica care a fost operata in luna ianuarie dupa ce i s-a depistat o tumoare maligna pe caile respiratorii. aceasta a fost indepartata cu succes si doctorul a firmat dupa ce s-a uitat pe caile respiratorii ca "arata bine" locul unde era tumora si nu par afectate prea tare alte zone. a primit tratament cu raze, 45 de sedinte. acuma se afla la aprox. a 13a si a inceput sa aiba dureri destul de neplacute in zona superioara a gatului si are dificultati la inghitire. intrebarea mea este daca e normala aceasta durere avand in vedere tratamentul care il urmeaza? si daca exista ceva medicamente, solutii, pt a ameliora aceasta senzatie/durere neplacuta?
va multumesc. multa sanatate tuturor.
0
13-03-2013, ora 20:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
radioterapia...afecteaza mucoasa faringelui... o usuca si da pribleme la deglutitie..
e nevoie de tratament local cu vit A uleioasa, inhalatii, gargara, faringo-sprey..s.a
0
13-03-2013, ora 23:16
Bogdi23
Nu este medic/terapeut
Bogdi23
Va multumesc domnule Doctor Valeriu pentru raspunsul Dvs. prompt si pentru sfaturi. Multa sanatate.
0
13-03-2013, ora 23:34
ally82
Nu este medic/terapeut
ally82
Buna seara, dl doctor! Tatal meu a fost diagnosticat saptamana trecuta cu carcinom slab diferentiat, in urma biopsiei efectuate in luna februarie. Atat scrie pe foaia de la laborator. Atunci i s-a extras un nodul mai mic situat pe hipofaringe, dar mai are un alt nodul, mare cat un ou. Doctorul nu a vrut sa ne dea, in lipsa tatalui meu, rezultatul complet al biopsiei. A spus ca trebuie sa-l consulte din nou, ceea ce se va intampla saptamana viitoare. Am vrea sa nu stie tata rezultatul pentru ca are probleme cu inima si ne este teama de cum va reactiona. Inca nu stim ce grad are cancerul. Spuneti-ne, va rugam, ce este de facut? Nu are inca simptome, doar ca in ultimul an a slabit mult, iar probleme cu inghititul le are dupa biopsie. Acum mananca numai pasat si mai mult zeama. Tata are 58 ani si cam 50 kg. Daca va face radioterapie, care sunt efectele secundare? Ce spital din Bucuresti ne recomandati? Daca nu face operatia pt nodulul mare, ci doar radioterapie, ce sanse are? Multumim din suflet!
0
14-03-2013, ora 23:49
ally82
Nu este medic/terapeut
ally82
revin cu o completare. Am sunat la laborator si au spus ca asta e rezultatul final: carcinom slab diferentiat, deci dupa consultatie nu vom primi nimic detaliat privind biopsia. Nu mi-au spus nici macar gradul cancerului. Vom prelua proba de la biopsie si mergem la alt laborator, dar va rugam, spuneti-ne ce spital sau medic ne recomandati in Bucuresti. Va multumim!
0
15-03-2013, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul care a efectuat biopsia.. cunoaste mai bine situatia si potentialul spitalelor din Bucuresti
0
15-03-2013, ora 17:10
ally82
Nu este medic/terapeut
ally82
multumesc pentru promptitudine! dar va rog spuneti-mi in ce consta radioterapia si care sunt efectele secundare. Am inteles ca este inoperabil cazul tatului meu. ce sanse are daca face numai radioterapie? multumesc mult!
0
15-03-2013, ora 22:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna intrebare
radioterapua are menirea sa micsoreze tumoarea in volum si sa prelungeasca cu ceva timp viata pacientului..
restul este foarte individual
deinde de varsta pacientului, dorinta lui de a trai, localizarea tumorii.s.m.a
Cred ca e cazzul sa lasati medicii sa decida ce e de facut..
0
15-03-2013, ora 23:19
ally82
Nu este medic/terapeut
ally82
Aveti perfecta dreptate, dl doctor! Medicii sunt cei care decid. Multumesc mult pentru raspunsurile d-voastra. Eu si surorile mele voiam sa stim cat mai multe despre ce inseamna cancerul si cum il putem trata, inainte sa afle tata de ce boala sufera. Am inteles ca, carcinomul slab dezvoltat ar fi un cancer care se dezvolta rapid si nu prea raspunde la tratament. Asa este? Se pare ca tata ar avea gradul 3... Deci ce sanse mai are? Nu putem crede ca tata nu are sanse sa invinga cancerul, sau macar sa-si mai prelungeasca viata... Multumesc mult!
0
12-04-2013, ora 23:06
d3yutsa
Nu este medic/terapeut
d3yutsa
Buna seara...tatal meu are 62 de ani si tocmai a fost diagnosticat in urma unei biopsii la o tumora pe coarda vocala stanga cu, carcinom scuamos mediu diferentiat, cheratozic, infiltrant, fara invazie limfo-vasculara si perineurala. As dori sa stiu si eu ce inseamna asta si cat de grav este, deoarece doctorul care ne-a spus rezultatul biopsiei a zis doar ca este grav si ca trebuie operat urgent sapt viitoare. Multumesc anticipat!
0
13-04-2013, ora 08:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa intetnare, nvestigatii locale si interventie.. o sa se stie mai multe
0
14-04-2013, ora 17:56
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
dupa 30 sedinte de radioterapie sotul meu, operat de cancer laringian, are dureri in gat, nu poate inghiti dacat f. f greu, dureri de cap, dureri la nivelul maxilarului, stare generala proasta.Dupa albastru de metil il ustura gatul.Va rog sa-mi spuneti ce sa fac.Sfaturile Dvs ne-au fost de folos si alte dati.Multumesc mult si numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns
296 comentarii 1 2 ..... 8910 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.