Carcinom scuamos necheratinizant

30-03-2011
Alina F
Nu este medic/terapeut
Alina F
Ce puteti sa-mi spuneti despre diagnosticul "carcinom scuamos necheratinizant"? Va rog sa imi dati cateva detalii despre metode de tratare si ce inseamna mai exact!

Va multumesc!
81 comentarii 12 3 Înainte ›
0
31-03-2011, ora 06:37
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Buna dimineata, AlinaF acelasi diagnostic am avut si eu in urma cu un an.. Eu am facut radioterapie, 5 saptamani 2 aplicati intravaginale, chimioterapie 3 sedinte una pe saptamana, pauza 6 saptamani, dupa aceea operatia. Rezultatul dupa operatie a fost stadiul 2A nu a mai fost necesar sa fac nici un fel de tratament, multa pe 5 aprilie fac 9 luni de la operatie.
0
31-03-2011, ora 06:39
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
scuze pentru greseli(multa) m-am grabit.
0
31-03-2011, ora 06:58
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Eu am avut carcinom scaumos necheratinizant col uterin.
0
01-04-2011, ora 23:44
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Buna seara,

Maria, ce varsta ai? Cum a decurs operatia? Si eu sunt in aceeasi situatie si inca nu stiu in ce stadiu sunt, urmeaza tomografia...Rog cateva detalii..unde te-ai operat? La ce spital? In ce stadiu ai fost cand ti s-a depistat boala? Cu ce ai facut chimio? ? Multumesc si sanatate!
0
02-04-2011, ora 07:20
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Buna diminieata, Laura am 44 ani, operatia a decurs bine, tot tratamentul la-m facut la spitalul militar CAROL DAVILA, inclusiv operatia, stadiul a fost 2A, chimioterapiea am facut cu cisplatin doar 3 sedinte ca nu am mai suportat trebuia sa fac 5 si vomitam incontinu. Tu unde mergi sa faci tratamentul ? Sanatate multa iti doresc si daca mai vrei sa afli ceva cu placere iti spun.
0
02-04-2011, ora 16:18
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Multumesc din suflet Maria, eu am numai 22 ani si am depistat boala asta nenorocita...
NU am hotarat unde voi face operatia, deocamdata astept sa fac joi tomografia, pentru a afla in ce stadiu este, apoi sa decida medicii care va fi protocolul de urmat. Dna dr zicea ceva de IOB, ca ar vrea sa ma trimita acolo, eu toate controalele pana acum le-am facut la maternitatea Giulesti, iar dna dr vrea sa beneficiez de cel mai bun tratament, poate reuseste sa ma ajute sa si raman cu posibilitatea de a procrea...

NU s-a pus inca problema de chimio, ci doar de radio, dar nu stim inca daca vor fi sedinte pre-operatorii sau post-operatorii..situatia este inca neclara...
Ma tem asa de tare de operatie..de nici nu am cuvinte sa spun, pana la 22 ani nu am fost nici macar cu o lovitura la spital, nici o fractura, nimic, iar acum...sunt foarte stresata de cum vor decurge lucurile, dupa ce anul trecut am trecut cu tatal meu printr-o situatie asemanatoare. Mi-ai putea recomanda unde sa fac o tomografie mai ieftina? ( nu sunt nici asigurat CAS )...

Multumesc tare mult si muuulta sanatate si sa auzim de bine!
0
03-04-2011, ora 14:09
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Buna Laura. din pacate nu stiu unde se face tomografie mai ieftina, eu am facut in spital fara bani, cu internare, Imi vine sa plang cand mi-ai spus ce tanara esti, dar din pacate boala nu alege trebuie sa fi curajoasa, luptatoare, sa ai incredera in tine ca o sa depasesti si o sa invingi aceasta boala. Tot esti din Bucuresti, poate ajungi la Manastirea Radu Voda unde se afla moastele sfantului Nectarie tamaduitorul de cancer, eu am fost acolo si am stat de vorba cu preotii de acolo le-am spus despre boala mea, si mi-au spus sa am credinta in Dumnezeu ca ma v-a ajuta sa depasesc momentul asta si asa afost am luptat sa inving boala pentra ca aveam 2 copii de crescut cel mic avea numai 7 ani. Sanatate multa si sa auzim de bine.
0
03-04-2011, ora 15:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
LauraStoenescu: ce trebuie sa faci foarte rapid este sa iti faci asigurare! asta e primul lucru si cel mai important, din moement ce vad ca iti pui problema de unde sa faci CT cat mai rpd... adica nu esti o persoana intretinuta cu o familie foarte bogata.
daca esti inscrisa la o facultate la zi esti asigurat CAS totusi. daca nu, nu esti si trebuie sa ti-o faci. este extrem de important!
dupa asta, trebuie sa te prezinti cat mai repede sa urmezi indicatiile medicale. nu iti pot da mai multe sfaturi pentru ca nu ne-ai dat nici o informatie despre ce boala ai, ce stadiu de extensie, anatomopatologic, cum ai fost diagnosticata si ce indicatii si recomandari ti-au dat medicii... posteaza-le aici sau da-mi un mesaj privat si iti voi putea spune mai multe!
mult succes !
0
04-04-2011, ora 12:08
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
@ Maria : Sa iti fie sanatosi copiii, si toata familia...am sa incerc sa merg si la Biserica, nu prea am mers asa de des, si ma gandesc ca daca ma duc numai cand am necaz si nu ma duc si in timpul anului pentru rugaciuni de multumire...nu prea are efect..dar poate am sa imi iau inima-n dinti si am sa merg.

Am vorbit azi la sp. Militar si abia miercuri, pe 13 pot face tomografie, ca este in concediu medicul..si este foarte tarziu, eu am nevoie saptamana sta, am sa incerc oricum si pe la alte spitale. Veste buna e ca mi-am rezolvat cu asigurarea...

Cam atat am de spus..multumesc frumos pentru toate incurajarile si urarile, asemenea si tie, sa ai parte numai de lucruri bune!
0
04-04-2011, ora 12:22
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
@ Raul : Multumesc pentru raspuns! Din pacate mai multe informatii nu am scris pentru ca nu am, la examenul histopatologic am aflat diagnosticul descris in 6 cuvinte : "FRAGMENTE TUMORALE DE CARCINOM SCUAMOS NEKERATINIZAT " -este tot ce scrie, nici stadiul nu il stiu, de aceea mi s-a spus sa fac CT, pentru a afla stadiul si pentru a sti protocolul de urmat...
Tumora mi-a fost descoperita la colposcopie, biopsia recoltata tot prin colposcopie...iar rezultatul este cel scris mai sus...
Cu asigurarea din fericire am rezolvat, este singura veste buna...ca la tomograf abia miercurea viitoare sunt programata, dar am sa caut in alta parte, sa o fac satamana asta. Problema este ca iau si tratament cu antibiotice, si dr. mi-a recomandat sa fac CT-ul dupa ce termin antibioticele, nu stiu motivul.as putea sa fac totusi CT-ul chiar daca sunt sub tratament cu antibiotice?Ma afecteaza cu ceva??
Multumesc si toate cele bune.
0
04-04-2011, ora 13:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
urmeaza recomandarea care ti s-a dat, laura ! unde ti-e graba ? nu e musai sa te afecteze cu ceva ci e posibil sa influenteze rezultatele examenului CT.
0
05-04-2011, ora 14:17
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Multumesc pt raspuns, am sa respect indrumarile.

sanatate.
0
06-04-2011, ora 11:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere! oricand !
0
08-04-2011, ora 19:00
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
laura

ce ai mai facut? iti tin pumnii sa fie bine... ai avantajul ca esti tanara si organismul poate sa lupte

daca te ajuta, poti sa mai scrii aici

sanatate
0
08-04-2011, ora 19:49
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Multumesc pentru intrebare, chiar sunt acum putin bucuroasa, sa spun asa, am facut astazi tomografia si tumora este stadiul I, ( este confirmat CARCINOMUL ).urmeaza ca luni sa merg la medicul meu, care probabil fie se va consulta cu un oncolog, fie ma va trimite la IOB, asa cum mi-a spus.Nu am avut reactii adverse dupa administrarea substantei de contrast si sunt acum increzatoare ca va fi curabila boala. Deja sunt mult mai optimista si voi urma tot ce mi se va spune.

Multumesc inca odata pentru interes si va urez toate cele bune. Am sa revin cu noutati luni.

Sanatate!
0
08-04-2011, ora 20:27
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Buna seara Laura
Ma bucur mult pentru tine, ca ai reusit sa faci tomografia, acum urmeaza tot ce -ti spune medicul, fi increzatoare ca la s
tadiul I poate nici nu este nevoie de chimioterapie, numai medicul oncolog hotaraste, tu esti foarte tanara si organismul o sa lupte, sa nu te lasi doborata cat de greu ti-ar fi lupta, ca totul o sa treaca o sa raman din acest cosmar doar o amintire urata,
Bafta multa in continuare si sa ai credinta in dumnezeu, sa ne ti la curent cu tot ce se intampla cu tine
Sanatate si sa auzim de bine.
0
11-04-2011, ora 19:38
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Multumesc din suflet pt incurajari, deja sunt mult mai ncrezatoare decat la inceput cand am aflat...stiu ca operatia va fi probabil conizatie, nu histerectomie, asa cum ma gandeam ca va fi, daca stadiul este unul avansat...Multumesc lui Dzeu ca este doar stadiul I ( T1N0M0 ) si ca poate voi avea sanse sa se vindece total.

Sper din suflet sa ramana doar o amintire si sa trec cu bine, asa cum urez tuturor suferinzilor...!!!

Revin cu vesti maine, azi am ajuns prea tarziu la medic si plecase, dar maine sper sa aflu decizia medicului...

Sanatate multa tuturor!
0
11-04-2011, ora 19:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
s-ar indica operatie si apoi radioterapie. trebuie sa te vada si un incolog, nu lasa totul la mintea chirurgului, caci chirurgii nu pot sa stie absolut tot!
0
12-04-2011, ora 10:42
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Pentru Dnul Raul
Buna ziua, am observat ca raspundeti si da-ti sfaturi tuturor persoanelor care au nevoie de ajutor, de aceea indraznesc si eu.
Sunt operata, carcinom col uterin in luna iulie 2010, mi-am facut de curand papanicolau, pana ajung la medic as dori daca puteti sa -mi interpretati rezultatul.
Frotiu citologic prelevat de la nivelul fundului de sac vaginal la pacienta cu tratament radiochirugical pentru carcinom col uterin.
Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare.
Frotiul comporta celule malpighiene parabazale si intermediare normale.
Notam prezenta de scaume keratinizate cu nucleu picnotic.
CONCLUZIE
Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau malinga.
Aspect citologic de menopauza de tip preatrofic.
Modificari celulare reactive non-neoplazice de tip parakeratozic.
Tinand cont de antecedente, recomandam continuarea dispensarizarii medicale de specialitate.Multumesc
0
12-04-2011, ora 12:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imi permit o analiza: buletinul arata complet favorabil pentru tine! pe el nu apare vreo problema, in nici un caz recidiva sau reimbolnavire de cancer. ce trebuie sa faci acuma este sa continui dispensarizarea, adica reevaluarea periodica, pentru ca testul babes-papanicolau este folosit ca screening, dar trebuie completat si cu examen periodic la medic, fie el oncolog, chirurgul care te-a operat sau chiar medicul de familie.
0
12-04-2011, ora 13:00
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Multumesc pentru raspuns deja sunt programata la medic.
0
14-04-2011, ora 16:29
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Buna ziua, am revenit cu noutati..nu prea bune...

Am consultat un medic oncolog...si mi-a dat foarte scurt trimitere catre medic radiolog, sa incep sa fac radioterapie preoperatorie...5 saptamani, 5 zile pe saptamana, deci 25 sedinte...si cateva ( nu stiu cate ) sedinte de chiomio care sa ajute efectul radioterapiei...apoi am inteles ca operatia va avea loc peste inca 6 luni..asta ramane de discutat cand mai am cateva sedinte probabil...ma streseaza enorm, ca ma asteptam sa imi spuna sa ma pregatesc de conizatie peste cateva zile..nu ca se intinde tratamentul pe atatea saptamani...
Ma duc din nou pe 26 apr. sa imi faca analize si sa imi faca schema de tratament, poate se mai consulta cu un alt medic si va lua alte decizii...

Sunt dezamagita, eram bucuroasa ca este stadiul I si ca poate nu mai e nevoie de raze si chimio..dar vad ca medicii insista...asta e.
Bafta voua si sanatate!
0
14-04-2011, ora 18:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
partea cu "peste 6 luni" nu o prea inteleg... nu stiu toate dedesubturile, evident, si nici nu sunt chirurg, dar poate e cazul sa mai ceri si o a doua opinie cu privire la momentul optim al operatiei, pentru linistea ta. insa ca varianta de tratament, partea asta cu iradiere + chimio concomitenta este perfect valabila chiar si in anumite cazuri de stadiu FIGO I, pentru ca si stadiul I are cateva substadii, A1, A2, B1, B2... fiecare cu indicatiile lui. medicul lucreaza dupa niste standarde si imi vine greu sa cred ca in cazul tau s-ar fi abatut de la ele, pentru ca suna valid. pentru un oncolog, avand toate datele in fata, nu e o mare dificultate alegerea regimului de tratament in cazul unui cancer de col uterin.
ai putina incredere totusi si fii optimista!
mult succes!
0
14-04-2011, ora 19:18
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Multumesc de raspuns, m-am mai linistit putin.si am sa revin cu info ma clare cand le voi avea.
Mult succes.
0
14-04-2011, ora 23:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
si tie!
0
18-04-2011, ora 19:53
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Buna seara,

Laura, ai inceput radioterapia?
0
18-04-2011, ora 21:28
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Buna seara, Maria,

Nu, inca nu am inceput nimic, abia pe 26 aprilie, a treia zi de Pasti ma duc la radiolog sa imi faca schema de tratament, asta dupa niste analize, sa vada cum stau cu ele.(.eu slabind anul trecut mult, din cauza decesului tatalui meu, probabil toate analizele imi vor iesi la limita minima )...apoi poate dupa rezultatele analizelor, va vedea medicul ce va decide, dar in principiu, urmatoarea vizita la radiolog este pe 26 aprilie.

Ce imi poti spune despre sedinte? Stiu ca vor fi scurte...dar cam atat.
Multumesc frumos pentru interes.

Sanatate si o seara buna!
0
18-04-2011, ora 21:30
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Revin cu o intrebare mai indiscreta..ce operatie ai facut? Conizatie sau histerectomie? Totala sau subtotala? Te-a anesteziat general..sau local? Imi fac niste ganduri.dar stiu ca va fi bine :)

Scuze si multumesc.
0
19-04-2011, ora 06:17
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Buna dimineata Laura
Eu am facut histerectomie radicala cu limfadenectomie pelvina, era totusi stadiul2A mi s-a facut anestezie generala, nu am simtit nimic am dorimit tot timpul, dupa aceea iti fac calmante.
Sedintele de radioterapie dureaza cateva minute nu doare absolut deloc, la mine fiecare sedinta dura 12 minute, la sfarsitul fiecarei saptamani mi se facea analizele findca lunea faceam chimioterapie o sedinta pe saptamana.
Dupa operatie eu nu am mai facut nici un tratament rezultatul histopatologic a iesit foarte bun.
Tot ce vrei sa afli, nu ezita intreaba si-ti raspund
Iti urez succes, fii increzatoare ca reusesti esti foarte tanara, si eu am slabit 13 kg dar acum am pus 4kg inapoi in 9 luni
La 3luni dupa histerectomie m-am operat si la san pentru ca aveam un nodul din fericire a fost doar un chist bening.
Acum sunt foarte bine, ma mai doare foarte putin burtica cand fac treaba, in schimb apar bufeurile care pentru mine au fost groaznice la inceput, acum sau mai diminuat.
Merg la control din 3 in trei luni
Sanatate multa iti doresc.
0
19-04-2011, ora 14:48
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Buna ziua, Maria,

Multumesc mult pentru raspuns si pentru detalii. Ma bucur sa aflu ca esti bine si ca nu ai dureri mari, sau insuportabile. Sincer si eu am dureri mici, suportabile, cand ma intorc de pe o parte sau alta sau cand fac efort mai mare, si ma doare in stanga, probabil unde este colul afectat...dar fiind suportabile durerile, nu ma pot vaita sau sa iau calmante.

Legat de san...sa incerc sa imi fac o mamografie? Este o legatura ? Nu stiu ce sa zic, m-am mai gandit la asta saptamana trecuta si am vazut ca majoritatea femeilor ( care stateau la rand sa consulte oncologul ) care erau operate, aveau si mamografii facute si se consultau si la sani.dureri nu am, nu am semne ca as avea probleme cu sanii.

Multumesc pentru urari, voi fi increzatoare si totul va fi bine, o stiu !
Toate cele bune !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
81 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: