carcinom scuamos necheratinizat

29-03-2012
kingutzi22@rocketmail.com
Nu este medic/terapeut
kingutzi22@rocketmail.com
tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom scuamos si nu stiu cum sa interpretez rezultatele buletinului histopatologic.O SA SCRIU AICI TOATE DETALIILE SI VA ROG DIN INIMA SA MA LAMURITI:
Diagnosticul histopatologic:carcinom scuamos al pavilionului auricular necheratinizat, slab diferentiat, infiltrativ, care infiltreaza cartilajul.Marginile de excizie chirurgicala sunt libere. Simai scrie ceva ce nu inteleg:pT2NxMx cod:8070/3.
Grosimea maxima a tumorii este de 11mm.
Descrierea macroscopica: fragment de pavilion auricular 60x20x35mm, ce prezinta pe suprafata o formatiune tumorala de culoare cenusie-maronie, elevata din planul pielii, ulcerata de 42x20mm, de consistenta crescuta. ASTEPT PARERI SI RASPUNSURI, VA MULTUMESC DIN SUFLET
9 comentarii
0
29-03-2012, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este OK.
formatiune a a fost scoasa in totalitate.. fara riscuri de complicatii
0
29-03-2012, ora 21:34
kingutzi22@rocketmail.com
Nu este medic/terapeut
kingutzi22@rocketmail.com
multimesc din suflet doctorului Flueraru Valeriu, sincer din suflet multumesc pt raspuns
0
30-03-2012, ora 11:12
kingutzi22@rocketmail.com
Nu este medic/terapeut
kingutzi22@rocketmail.com
D-le dr.Flueraru as mai avea o intrebare, , aceea tumoare era maligna sau benigna?Ar trebui sa consulte si un medic oncolog?
0
30-03-2012, ora 11:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este nevoie de consult la oncolog
0
30-03-2012, ora 14:37
kingutzi22@rocketmail.com
Nu este medic/terapeut
kingutzi22@rocketmail.com
multumesc mult de raspuns
0
13-03-2013, ora 20:20
ikelotus04
Nu este medic/terapeut
ikelotus04
Sotul meu a fost diagnosticat pe baza ex histopatologic din 2 ganglioni extrasi in decembrie cu Metastaze severe Carcinom scuamos slab diferentiat dar fara punct de plecare. Cum se poate afla unde este tumora ?Si daca nu se gaseste punctul de plecare, atunci la ce se va face radioterapie ?A facut pana acum 2 operatii si doua biopsii pentru recoltare de probe si ar mai urma una f mare luni18.03.2013 de care am aflat in 12.03, daca suntem de acord, toate cu anestezie generala. Cum sa procedam ? A facut si 2 ture de cate 120 ore chimioterapie...in ianuarie si februarie
Va rog din suflet sa-mi raspundeti.
0
13-03-2013, ora 20:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
examen CT sau rmn... pe zona organului pe care sa banuieste ca ar fi punctul de plecare.
0
13-03-2013, ora 20:55
ikelotus04
Nu este medic/terapeut
ikelotus04
a facut ct, rmn si pet, doar la pet ar fi atras substanta de contrast un singur ganglion si o ingrosare pe zona anterolaterala stanga a faringelui din care s-a luat biopsie, probabil nu suficient de adanca dar nu s-a gasit nimic cu caracter de malignitate. unde se va face radioterapie daca nu se gaseste tumora ?
0
13-03-2013, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai medicii care cunosc pacientul...pot sa raspunda la aceadta intrebare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: