Carcinomatoza pleuropulmonara...pleurezie neoplazica..

17-06-2011
emilia25
Nu este medic/terapeut
emilia25
Buna ziua, va scriu din disperarea de a gasi un raspuns la urmatorul diagnostic..care i-a fost pus chiar ieri mamei mele de doar 47 de ani..Mentionez ca a fost operata la sanul stang in anul 2009 si atunci biopsia a iesit negativa.Inca asteptam rezultatele biopsiilor pleurale dar imi este extrem de frica..va rog din suflet, ajutati-ne cu un sfat.Diagnostic la externare:CARCINOMATOZA PLEUROPULMONARA STANGA-OPERAT-BIOPSII PLEURALE PARIETALE MULTIPLE PRIN TORACOSCOPIE STANGA.TALCAJ PLEURAL. PLEUREZIE NEOPLAZICA STANGA..TUMORA BENIGNA SAN STANG-OPERATA 2009.Va rog daca ma poate ajuta un medic sau cineva care trece sau a trecut prin asa ceva..am inteles ca va urma chimioterapie imediat cum ajunge rezultatul la biopsii..nu tiu ce regim alimentar sa adopte...ce putem face?Starea ei de sanatate inca este buna..doar tuseste..A fost operata zilele trecute la spitalul Militar..Va multumesc din suflet celor ce imi puteti da un raspuns un sfat orice..
5 comentarii
0
17-06-2011, ora 13:26
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
da, este vorba de un cancer pleuropulmonar stang, fara metastaze in abdomen si creier.la san tumora a fost benigna nu este cancer.din ce oras sunteti, unde a fost operata la sp.militar din Bucuresti?regimul alimentar trebuie sa fie complet, fara excese si sa contina fructe, legume, carne la gratar...ar trebui sa inceapa chimioterapia.multa sanatate, putere sa luptati impreuna cu mama.
0
17-06-2011, ora 18:25
emilia25
Nu este medic/terapeut
emilia25
Multumesc mult pt raspuns.a fost operata la spitalul militar central dr carol davila de catre domnul doctor Nistor Claudiu.Imediat cum o sa avem rezultatul biopsiei si domnul doctor a zis ca va trebui sa faca chimioterapie.nu stiu daca ati reusit sa vedeti interpretarea la CT care am scris o ca fiind alt subiect..ma preocupa gravitatea situatiei cat este de grav la ce ar trebui sa ne asteptam cand vom primi rezultatul biopsiilor??Noi suntem din RAmnicu VAlcea.Dvs sunteti medic sau ati trecut prin asa ceva?Multumesc din suflet pt ajutor
0
17-06-2011, ora 22:24
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
v-am trimis un mesaj privat.
0
06-04-2013, ora 21:21
emilia25
Nu este medic/terapeut
emilia25
Sarumana, mi-as dori sa iau legatura cu dumneavoastra dar din pacate nu va mai pot scrie nici un mesaj privat, deoarece imi apare ca este confidential contul dumneavoastra.Daca vedeti acest mesaj, lasati mi va rog pe privat o alta modalitate de a va contacta.
Mama este foarte bine.multumim lui Dumnezeu si medicilor.Ma bucur mult si pentru rezultatul dvs.Va doresc sanatate multa si numai bine.
0
07-04-2013, ora 19:40
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Emilia...ce ma bucur sa aflu vesti de la tine...imi poti scrie pe privat..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Clarificare: ce este apa la plămâni (termen popular)
  •