Card european de sanatate

20-06-2011
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
Buna ziua
Revin pe forum cu o alta intrebare (nu stiu daca s-a scris despre acest subiect pe aici)
stiti cumva daca este valabil cardul european de sanatate in Romania? si care este procedura de decontare, serviciile acoperite, se face decontarea de catre CNAS cu tara de emitere a cardului sau trebuie pacientul sa pastreze chitantele si se face decontarea in tara de origine (eu am si card de asigurare de sanatate normal si card european de sanatate).
Mentionez ca in Romania nu mai am asigurarea de sanatate--ci doar in tara in care locuiesc acum.
Pun aceasta intrebare deoarece la inceputul lunii iulie as dori sa vin acasa pentru investigatii medicale complete( ma astept la multe zero-uri in coada--asta fara spaga doctorilor--stiu ca suna urat dar asta e adevarul) si vreau sa stiu daca ma internez la urgenta(bineinteles prin pile si relatii-ca nah asa functioneaza sistemul medical romanesc)--daca pot folosi cardul european de sanatate.
Rog informatii precise de la cadre medicale in cunostinta de cauza sau de la persoane care au trecut prin aceeaiasi situatie.
Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
20-06-2011, ora 14:07
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Datorita serviciului sotului in strainatate si a faptului ca locuim doua saptamani acolo, doua in tara, am card european de sanatate dar spre deosebire de sot am noroc, am voie sa-mi platesc taxele aferente asigurarilor de sanatate si in tara si sa beneficiez de asigurare si aici. Din proprie experienta ( operatie sot) iti pot spune ca Nu toate spitalele accepta cardul ptr decontarea serviciilor, si nu cred ca din cauza legislatiei ci din cauza serviciilor de contabilitate, fiecare interpretand legea asa cum se pricepe. Oricum inainte de internare intereseaza-te daca spitalul accepta, daca nu iti va da factura pe care o vei deconta in strainatate. In cazul sotului a avut nevoie musai, atasata la factura, de trimitere data de un doctor ptr operatie si investigatii- a luat-o de la un medic din tara. Oricum in strainatate se deconteaza fara probleme, valoarea din tara fiind mult mai mica decat in afara.( ca sa-ti dau un ex. in tara o operatie la sinusuri- clasica, laborioasa, a costat echivalentul a 400 euro, iar in franta 1800- e drept trebuie sa adaugi atentiile pe care nu le poti deconta.)
sanatate.
0
20-06-2011, ora 15:27
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
multumesc pentru raspuns. am sa ma interesez inainte de internare.
cum este cu interpretarea legii? aveti vreun site oficial unde pot citi despre decontari prin cardul european --reguli pacienti/spitale?
o zi buna.
0
20-06-2011, ora 15:30
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
am uitat sa intreb: primele 3 zile de internare (urgente medicale) sunt gratuite?
0
20-06-2011, ora 18:11
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Daca ai o urgenta si mergi la camera de garda, in functie de simtome, ti se fac analize sau eco, consult etc - ce considera doctorul- ptr a putea fi stabilizata si in afara pericolului, si esti externata cu reteta si recomandarile necesare. Nimeni nu pleaca fara a fi stabilizat.
Daca insa te interneaza, ai nevoie de adev. de salariat care sa certifice plata asigurarilor si totul este gratis. Altfel totul se plateste. Intra pe www.cnas.ro
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.