Care e doza maxima recomandata de magneziu(Mg) intr-o zi?

15-01-2016
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Buna ziua.
Mi s-a recomandat de catre un farmacist sa iau ca supliment alimentar magneziu ca ar ajuta (ar fi un adjuvant bun)pentru starile de fobie sociala/anxietate sociala mai ales..Si nu stiu care e doza maxima recomandata, cineva mi-a zis sa ma suprasaturez cu magneziu..(adica sa iau doza maxima in fiecare zi) si vreau sa stiu care este aceasta..ce cantitate trebuie sa iau maxim intr-o si fara sa imi faca rau sau sa se ajunga la supradozaj..
Si..mai ia cineva magneziu?Vad peste tot ca se spune ca magneziul(si cu vitamina B6) este foarte laudata pentru ca ajuta la fobii sociale, anxietate sociala, emotivitate, tensiune emotionala, atacuri de panica etc..
Deja mi-am luat o cutie.
Deci spuneti-mi va rog care e doza maxima recomandata intr-o zi?As vrea sa ma ajute macar 34-40% ca sunt constient ca eu trebuie sa lupt nu numai pastilele.
Multumesc anticipat.
8 comentarii
0
15-01-2016, ora 18:07
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Cred ca felul in care abordati lucrurile este nepotrivit. Povestea cu magneziul este in mare parte publicitate. Exista alte produse (naturiste) mult mai potrivite situatiei. Dar atentie, indiferent ce veti lua veti trata doar simptomele, nu si cauzele "temerilor" Dumneavoastra. Ar fi recomandat sa faceti o evaluare psihologica si sa aflati care sunt cauzele. S-ar putea ca dupa ce, eventual, o perioada de timp va aveti simti mai bine, starile sa revina; nu ar fi potrivit sa mergeti direct sa sursa problemei?
Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
15-01-2016, ora 19:03
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Credeti-ma ca as vrea sa fac psihoterapie dar nu imi permit d.p.d.v financiar...sunt doar elev..Iar parintii nu au asa multi bani..:) Ma intelegeti?
De asta tot ma gandesc la pastile, suplimente si altele.
Psihoterapia momentan pentru mine e cititul cartilor de profil..din pacate.
:(
Oamenii ar merge la psiholog, credeti-ma, ar face psihoterapie dar pretul sedintelor si fondurile insuficiente sunt problema..nu ca nu ar vrea oamenii sa mearga la psiholog...In mare parte asta e motivul pentru care nu prea merg oamenii la psiholog..Nu toti dispun de bani pentru 15-20 de sedinte a cate 90-100 de lei pe sedinta..:(

Multumesc pentru raspuns insa.
Spuneti ca magneziul nu ajuta deloc?
0
15-01-2016, ora 19:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tu incearca daca tot ai dat banii pe el.
Scrie pe cutie care e doza maxima de Mg pe care poti sa o iei de la aceasta firma.
Iei tratament de la medicul psihiatru pentru fobie sociala/anxietate sociala si nu te ajuta ?
La liceul tau nu e psiholog ?
0
16-01-2016, ora 09:49
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Pe cutie scrie 1 drajeu/comprimat insa in alte locuri pe net, la farmacii la produsul asta scrie 1-2 pe zi si cineva mi-a zis sa ma suprasaturez cu magneziu ca face foarte bine la starile de anxietate sociala si fobie sociala, emotivitate crescuta etc
Iau tratament:Cipralex, Anafranil, olanzapina si putin anxiar..Iau doar de putin timp acest tratament(am luat altceva inainte) si iau pentru TOC (sunt greentiger dar mi-am schimbat numele)Ma enerveaza la culme anxietatea si fobia sociala, in spatii aglomerate, populate, in public ma simt cam tensionat (psihic, emotional), sunt cam aerian si am anxietate si o stare de incordare in public, de exemplu la scoala, la spital, in autobuz..
Nu imi plae.
Mi-am schimbat venlafaxina cu Cipralex si sper sa ma ajute cat de cat.Am auzit ca Cipralex e bun..

Clara, dar tu ce stii?Ar fi bine sa ma suprasaturez cu magneziu?E bun magneziul in stari din astea?

Si in legatura cu psihologul scolar, m-am transferat la un liceu nou si nu stiu daca are psiholog, e destul de mic liceul, o sa ma interesez.Stiu ca are un fel de pedagog, consilier nu stiu cum, psihopedagog sau ceva de genul, dar psiholog nu stiu daca are..
0
16-01-2016, ora 14:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Stiu cine esti dupa iconita. Esti un baiat bun si luptator.

2. Daca pe cutie scrie maxim 1-2 pastile Mg, inseamna ca a treia e in plus. Face rau. Ia 2 pe zi o saptamana, vezi cum te simti. Nu poti face nici exces.

3. A mai scris un baiat de varsta ta pe Forum. Zice ca are psiholog la el in liceu. Mergi la secretara liceului si intreaba daca aveti si voi.

4. Cipralex e foarte bun. Ai rabdare 3-4 saptamani sa isi faca efectul complet. Uneori sunt necesare 6 saptamani. Eu cred ca te va ajuta sa scapi de acele stari. Insa chiar si daca luam medicamente, nu ne simtim ca si cum nu am avea nimic 100 %. Tot mai sunt niste sechele. Incearca atunci cand poti sa eviti multimile si sa te adaptezi atunci cand nu poti sa le eviti.
Chiar daca ai stari din alea, dureaza o perioada scurta, apoi trec. Nu le lua in seama.
0
17-01-2016, ora 14:27
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Okey.Multumesc mult, Clara.
Sper sa aibe psiholog...
Dar ma intreb, oare psihologi online nu exista?Adica sa faca terapia virtual pe internet?(bineinteles exprimand sincer problemele si cooperand, colaborand..)Nu ma astept la psihologie cognitiv comportamentala pe intenet ci la cateva indicatii de lupta impotriva TOC..
0
17-01-2016, ora 14:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ba sunt. Dar trebuie sa platesti sedintele.
0
17-01-2016, ora 17:05
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
V-am trimis 2 mesaje pe privat.

:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul