Care e durata de viata a unei plombe?

06-10-2009
Radulescu2022
Nu este medic/terapeut
Radulescu2022
am avut un 2 dinti sparti in fata (unul 50% si din celalalt 25%).mi iam plombat.si as dori sa stiu cam care e durata de viata a unei plombe...si daca pot freca energic dintii plombati cu periuta de dinti pt k mie teama sa nu se rupa plomba...
8 comentarii
0
07-10-2009, ora 23:17
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
durata de viata- nu o sa va pot raspunde ptr ca nu am cum, deoarece nu stiu cum arata plombele, cu toate ca daca unul a fost distrus in proportie de 50%.cu spalatul pe dinti.treb sa il faceti ca pe un dinte sanatos...nu energic...ci moderat se spala dintii.pai daca va este frica sa va spalati pe dinti...ce sa mai zic atunci cand vreti sa mancati un mar?
0
07-10-2009, ora 23:29
Radulescu2022
Nu este medic/terapeut
Radulescu2022
e plomba din ceva alb...imi cer scuze dar nu stiu exact ce sa folosit pentru plombat.de muscat mar nu se pune problema...nu musc din mar.ce solutie credeti ca ar fi potrivita daca o sa imi pice candva plomba?..care e metoda mai buna si totodata mai ieftina?..
0
28-10-2009, ora 13:51
integru4u
Nu este medic/terapeut
integru4u
ca sa ai grija de acele plombe trebuie sa ai mare grija ce bagi in gura, de preferinta sa nu mai musti cu cei plombati, in caz ca nu esti multumita de plombe sau mai ai probleme cu dintii iti pot recomanda un dentist la care am fost eu timp de multe saptamani si nu pot decat sa-l recomand tuturor la cat de profesionist este.
0
13-06-2011, ora 18:18
Mogaldeatza
Nu este medic/terapeut
Mogaldeatza
Buna ziua. Am si eu o problema. Acum aproximativ o luna am fost la un cabinet stomatologic pentru a mi se plomba un dinte ( din fata ), asta din cauza faptul ca plomba ce am avut o in acelasi loc, a cazut. De circa o saptamana cu aproximatie, cand beau orice lichid care are temperatura camerei, nu mai zic de rece, simt un oarecare disconfort la respectiva plomba. Ce'mi recomandati? Se poate remedia cu o pasta de dinti gen sensodyne sau trebuie sa fac cale-ntoarsa la stomatolog? Mentionez ca doar plomba care mi'a fost aplicata ma jeanaza cand beau. E primul meu post si as fi tare recunoscator daca m'ati putea ajuta. Sanatate !
0
14-06-2011, ora 09:24
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Merita sa incercati cu sensodyne doar daca durerea este de foarte scurta durata. Daca insa dintele este sensibil o perioada mai lunga dupa ce apa rece nu mai este in contact cu el sau doare din senin atunci va trebui sa mergeti din nou la medic.
0
20-03-2012, ora 23:42
alinamariaioana
Nu este medic/terapeut
alinamariaioana
am plombe 4 la dintii din fata, as putea sa i replombez in asa fel incat sa iasa ca niste dinti normali ca forma si ca aspect, nu ma refer la o estetica frumoasa ci obisnuita sau daca ma poate contacta un medic stomatolog pentru o lucrare accesibila ca pret, sau mesaj privat, multumesc
Va ROG SA RASPUNDETI
0
21-03-2012, ora 12:58
alinamariaioana
Nu este medic/terapeut
alinamariaioana
va rog sa raspundeti la mesajul de mai sus
0
05-08-2012, ora 15:54
Victoria C
Nu este medic/terapeut
Victoria C
Buna...miam facut si eu o plomba intre 2 dinti din fata shi dupa plombare, deja doua zile simt un discomfort cind beau apa rece???ce pot sa fac sa scap de acest discomfort :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anestezia dentară
  • Extracția dentară
  • Dinții îngălbeniți - cauze și tratamente
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  •