TOC!Intrebari

13-02-2017
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
De ce apare aceasta boala?Care sunt cauzele, ce provoaca aceasta boala?E extrem de neplacuta si ''dureroasa'' psihic.
Cum pot fi anihilate gandurile de tip harm si compulsiile?Ce iti face psihoterapeutul asa de bine incat te ajuta sa scapi de TOC?Ca nu inteleg.
Si are legatura atacul de panica cu TOC?Eu am facut intai atacuri de panica apoi am dat in TOC.
Ce este cu boala asta, tulburarea obsesiv compulsiva?
Exista vreun naturist care sa se ia complementar bun pentru TOC?Ce se intampla in creierul celor cu TOC?
Poate fi TOC vindecat 100%?
Cine stie raspunsurile la aceste intrebari il rog sa imi raspunda.
Multumesc mult(anticipat)
2 comentarii
0
14-02-2017, ora 16:10
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Buna

nu sunt cunoscute cauzele acestei boli.
Exista o ameliorare majora in cazul in care tratamentul este corect administrat, in doze mari de antidepresive si/sau terapie cognitiv comportamentala.
Uneori o persoana cu TOC poate avea si atac de panica, dar nu este obligatoriu.
Nu exista tratament naturist, poate ceva tratament relaxant pentru anxietate-pasiflora, valeriana, etc, dar nu amelioreaza TOC, nici pe departe.

TOC nu poate fi vindecat 100%, poate doar ameliorat in proportie de peste 90%, a dica poti avea o viata normala, job, familie, copii samd,

Sunt putine cazuri in literatura de specialitate de remisie a bolii TOC.

Numai bine si mergeti la medic.
0
15-02-2017, ora 14:56
casyo
Nu este medic/terapeut
casyo
TOC sau OCD este o forma de anxietate manifestata prin existenta unor obsesii, frici si apoi a unor compulsii pentru a anihila anxietatea provocata de obsesii. Nu este o boala in sensul ca nu poate fi vindecata cu un tratament. Este o sensibilitate emotionala sporita si manifestata prin aparitia acestor obsesii. Spun ca nu poate fi vindecata prin tratament deoarece nu ai cum sa controlezi gandurile sau sentimentele. Ele sunt ca norii pe cer- vin si pleaca. Cu cat incerci sa le faci sa dispara, cu atat se incapataneaza sa ramana, pentru ca le intretii prin atentia ta.
Exista o legatura foarte mare intre TOC si atacurile de panica, deoarece, fondul este acelasi. Aparitia anxietatii, a fricii necontrolate si incercarea de a o suprima prin tot felul de mijloace. Diferenta este faptul ca TOC`ul este mai specific...este legat de anumite ganduri care vin tot mai intens. Poate fi considerat o forma mai severa de anxietate, pentru ca in TOC, gandurile si anxietatea te impresoara la propriu si te asalteaza permanent. Orice lucru neinsemnat poate fi un stimul pentru a declansa anxietatea.
NU POT FI ANIHILATE GANDURILE! Cu cat incerci sa scapi de ele, ele revin si mai puternic, chiar daca pe moment, resimti o relativa usurare. Compulsiile sunt problema- metodele de a scapa de ganduri si anxietate
(rationalizarea- "eu nu sunt o persoana rea; nu am cum sa fac asta"...verificarea:'oare am facut rau cuiva?; oare crede despre mine ca sunt rau?", etc.)
Solutia este sa accepti neconditionat ceea ce simti, sa lasi anxietatea sa te devoreze, chiar daca vei avea senzatia ca va fi ultimul lucru pe care il faci pe pamant. Pentru mine a fost cel mai dificil lucru pe care l-am facut vreodata. Pe termen scurt, te vei simti groaznic, dar pe termen lung, creierul va intelege ca nu are de ce sa ii fie teama si va inceta sa trimita acele obsesii.
Psihoterapeutul te ajuta sa accepti starile, gandurile si alte lucruri neplacute, sa le intelegi, sa inveti sa nu le mai reprimi si in schimb, sa te focusezi asupra a ceea ce important pentru tine. Nu face el nimic pentru tine, ci doar te ajuta cum sa le abordezi intr-o maniera benefica pentru tine.
Cauzele sunt de natura genetica (o vulnerabilitate innascuta), de mediu (mediu familial neplacut, relatii la scoala, in societate, etc care te-au afectat) si mai ales COMPORTAMENTALE (incercarea de a schimba, controla sau alunga ceea ce simti). Am scris cu majuscule deoarece sunt singurele asupra carora poti lucra 100%. Genetica nu o poti schimba; mediul- uneori da, alteori nu; in schimb, ai 100% control asupra actiunilor tale.
Exista persoane care au scapat 100% de TOC. Exista si un curent care afirma ca este posibila recuperarea, dar va ramane mereu un fond anxios, o vulnerabilitate. Eu nu stiu ce sa zic in privinta asta. In toamna trecuta am avut o recadere puternica si inca ma recuperez. Ce pot sa te asigur din proprie experienta este ca se poate trai foarte bine, chiar daca uneori mai am stari de anxietate, tristete, etc. Sunt lucruri pe care nu le pot controla si aleg sa ma focusez asupra a ceea ce am control- actiunile mele. Si asta imi ofera o stare de implinire si multumire.
Bafta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: