care este durata gentamicinei 2 pic. de 3 ori pe zi in nas pentru o rinita?

20-01-2012
Liviu36
Nu este medic/terapeut
Liviu36
Buna seara, Care este durata maxima de folosire a gentamicinei 2 pic de 3 ori pe zi in nas pentru o rinita?
5 comentarii
0
21-01-2012, ora 08:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
5 zile
gentamicina are efect ototoxic uneori
0
21-01-2012, ora 10:52
Liviu36
Nu este medic/terapeut
Liviu36
Trebuie sa fiu sincer sa spun corect totul pt ca Dtra sa trageti concluziile si sa ma sfatuiti asa cum faceti pentru toti cei aflati in suferinta.Am fost la un medic ORL pensionar demult, urechea a fost cu multi ani in urma cu probleme are timpan perforat care nu sa mai inchis de ani buni dar nu ma supara cu exceptia unui auz mai diminuat si am scapat apa.Ma vazut, nu curgea doar se infunda auzul e cam acelasi din todeauna diminuat, ma mai inteapa prin ea, mi-a spus ca e o rinita cronica care sa acutizat, mi-a afectat si urechea, desi eu cred ca e de la apa cu toate ca, cu putin ul timp in urma ma mai deranja, infunda ma durea usor si inainte sa scap apa in ea si mi-a prescris 2 sapt in nas o solutie pentru ochi 3 la suta 2 pic de 3 ori pe zi in fiecare nara gentamicina spunindu-mi sa ma feresc de raceli pt ca de cite ori voi raci va afecta si urechea sau cxhiar va curge.Dupa doua sapt ma revazut a spus ca nu arata nici bine nici rau, nu e de tratament cu antibiotic sa o tin acoperita cu vata mereu cind ies afara, si sa continui sa pun seara acea solutie cu gentamicina in nas.Va cer parerea avind in vedere bogata Dtra activitate in domeniu si mai ales ca fiind tinar, activ intr-o clinica sunteti in contact cu noutatile in domeniul medical.De cind am scapat apa au trecut aproape 20 zile, mai e vre-un pericol?Sa fie de la apa o infectie sau de la nas?Sa continui acest tratament cu gentamicina sau ce as putea lua sa ameliorez sau sa nu scap situatia de sub control.
0
22-01-2012, ora 18:44
Liviu36
Nu este medic/terapeut
Liviu36
Ma ajutati si pe mine cu un sfat?
0
22-01-2012, ora 19:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pentru rinita cronica.. ajuta mai mult Colargolul.. cate 3 pic la 8 ore. 10 zile.. in pozitie culcat pe spate. sa ajunga picaturile in gat
2 pentru ureche.. daca NU curge si nu doare.. e sufiicient sa o ingijesti corect
- pui vata cu crema in ureche cand faci baie
- o usuci in interior cu uscatorul de par dup abaie si la cateva zile ( in mediul uscat microbii NU se dezvolta)
-- cand simti discomfort in ureche se poate pune o bucata de vata imbibata in bitter suedez.. care prin evaporare.. sterilizeaza aerul din ureche
0
22-01-2012, ora 20:05
Liviu36
Nu este medic/terapeut
Liviu36
Domn Dr, nu curge, iese doar putin ceara, am usoare intepaturi mai mult spre git si uneori mincarime, e putin uneori infundata probabil de la timpanul spart, auzul mai redus.Vata pun doar cind ies afara sa nu intre aer rece.Voi urma indicatiile dtra.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.