Care este pretul unui avort?

01-02-2012
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
Care este pretul unui avort la 15 ani intr-o clinica particulara. Sarcina avand 1 luna ?
30 comentarii
0
01-02-2012, ora 18:30
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Ti s-a mai spus ca este ilegal si ca ar trebui sa vb cu familia ei sau a ta. Cu cat vei astepta mai mult va fi mai greu, daca nu cumva imposibil.
0
01-02-2012, ora 20:15
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
Am inteles ca este ilegal. Dar eu ma gandeam si la alta varianta. Avortul medicamentos. Cat de sigur este ?
0
01-02-2012, ora 21:53
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Indiferent de metoda care s-ar folosi AVORTUL este ILEGAL la o persoana sub 16 ani fara acceptul unui parinte/tutore.
In plus, mifepristona nu cred ca este omologata in Romania si nu ai voie sa o folosesti pt avort. Deseori se intampla sa apara un avort incomplet si sa fie nevoie sa mearga la spital pt curetaj. Cred ca ti-ar fi mai greu sa explici parintilor ei/tai situatia respectiva.
0
01-02-2012, ora 21:56
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
of doamne :( sunt in cea mai proasta situatie posibila. Deja a trecut o luna. pana cand trebuie facut avortul? spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac ? ce sa le spun parintilor ei ?
0
02-02-2012, ora 20:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Un test de sarcina a facut ?
0
02-02-2012, ora 20:28
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
Da. 3 chiar. unu pozitiv, al doilea si al treilea prima liniuta colorata, iar a doua stearsa
0
03-02-2012, ora 18:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu intra in panica si abordeaza problema barbateste, chiar daca esti foarte tanar.Tu trebuie sa stii ca din moment ce o fata are menstruatie, indiferent la ce varsta vine aceasta, fata respectiva poate ramane gravida daca contactul sexual nu e protejat. Tu fa in felul urmator ; mergi singur la un cabinet privat ginecologic si vorbeste acolo cu asistenta si fa o programare pentru consultatie ; vei sti si pretul. Ea poate merge singura la medicul de familie si sa solicite un bilet de trimitere [ va avea reducere la cabinetul privat ], poate spune ca are dureri foarte mari la ciclu, sau ca o doare in zona ovarelor si vrea sa faca un control, daca doriti ca medicul de familie sa nu stie adevarul. Poti vorbi cu prietena ta sa-ti spuna care membru al familiei este mai abordabil, mai bun, mai intelegator, mai intelept [ poate fi o bunica, un bunic, mama, un frate, o sora, o verisoara etc. ] ; vorbiti cu acesta, e imposibil sa nu inteleaga ceea ce s-a intamplat si sa nu va ajute. In nici un caz o minora nu trebuie sa faca un avort fara ca cineva din familia ei sa stie ; nu-ti asuma acest risc.Nu amana controlul ginecologic caci timpul trece.
0
03-02-2012, ora 20:14
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
Da aveti foarte mare dreptate. Doar ca este si o problema la mijloc. Ar trebui sa mergem saptamana viitoare pana nu e prea tarziu. Deja s-au facut 5 saptamani. Doar ca saptamana viitoare prietena mea este cu tatal ei acasa in fiecare zi, ea invata dupamasa, iar dimineata tatal ei nu o lasa deloc sa iasa din casa. :- La mine totul merge spre rau :(.
Chiar nu stiu ce sa mai fac. Nu stiu cat dureaza un control. Ca asa as putea sa ii spun sa se invoiasca de la o ora, mergem si se intoarce la urmatoarea ora.
0
05-02-2012, ora 07:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Stabileste cu ea cand poate lipsi ultimele doua ore apoi mergi doar tu si o programezi chiar pentru atunci.Dupa cum spui ca au iesit testele de sarcina e posibil sa nu fie insarcinata, dar trebuie vazuta de un medic.
0
06-02-2012, ora 18:50
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
Doamna doctora, si cat timp trebuie sa stea acasa dupa avort.? Si pana la ce perioada se face avortul ? (de preferat prin aspiratie)
0
09-02-2012, ora 18:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca va fi cazul sa faca avort, stabiliti intr-o zi de vineri, pentru ca sambata si duminica sa stea acasa si sa se odihneasca ; se face in primele doua luni de sarcina. Pentru consultatie era bine daca mergeai in aceste zile libere pentru voi ;
0
11-02-2012, ora 07:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Vezi, asa se intampla in majoritatea cazurilor ; ca si tine, sunt multi barbati care au un caracter slab. De ce-ti pui tocmai acum intrebarea daca este copilul tau sau nu ?Pana acum totul a fost bine, ati fost prieteni pana ai aflat ca nu-i mai vine menstruatia.Sa presupunem ca nu tu esti tatal, si ce-i cu asta ? Nu se pune problema pastrarii copilului si ea acum iti cere ajutorul, are nevoie ca cineva sa o sprijine si sa o sfatuiasca ce si cum sa faca.Ai timp sa rupi relatia, dar acum nu e momentul. Poti adopta si politica strutului, n-ai vazut, n-ai auzit, dar dupa parerea mea nu faci bine, vei atrage pe viitor langa tine doar oameni ca si tine care iti vor servi aceeasi atitudine.Mai gandeste-te, dar tine cont ca timpul trece.
0
12-02-2012, ora 11:16
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
Saptamana asta o sa merg, pentru ca intram in a 7-a saptamana. Si se face tarziu. Multumesc frumos doamna doctora! Dumneavoastra m-ati ajutat foarte mult!
0
13-05-2012, ora 16:26
ovy2153
Nu este medic/terapeut
ovy2153
vreau sa va mai intreb ceva. Am scapat si de sarcina si de tot! Dar am patit o mare belea! S-a spart prezervativul si nu stiu sigur daca s-a intamplat iar! Se poate lua asa numita Pilula de a doua zi dupa avort?
0
06-06-2012, ora 09:33
Mariana 12
Nu este medic/terapeut
Mariana 12
Buna ziua,

Sunt intr-o mare dilema. Din pacate am ramas insarcinata si nu vreau sa il pastrez, nu sunt pregatita pentru asa ceva si nici nu imi doresc, a fost o greseala. NU stiu ce sa fac, pentru ca oricat de mult mi-ar displace copiii in general si ideea in sine de a fi mama, sunt constienta ca va trebui sa traiesc toata viata cu acest chin daca fac avort, ca sa nu mai spun si de posibilele reprosuri ce vor urma din partea sotului (el si l doreste foarte mult). Imi este foarte greu sa iau o decizie si cu cat trece timpul cu atat mai mult mi se face frica. Credeti ca ma puteti indruma macar cu un sfat? MA simt foarte vinovata dar in acelasi timp nu sunt sigura ca ar trebui pentru ca pur si simplu nu este pe lista si am sa vad acest lucru in continuare ca pe o povara si o greseala care nu ar fi trebuit sa se intample.Multumesc...
0
07-06-2012, ora 01:26
Ana-Maria20
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria20
Eu te sfatuiesc sa il opresti mai ales daca sotul isi doreste. Eu am facut un avort si numai eu stiu prin ce chinuri psihice am trecut...regrete.si multe altele, si acum din pacate am o mare problema. Este alegerea ta...dar daca ai posibilitatatea sa il pastrezi, esti casatorita nu mai sta pe ganduri pastreaza-l.
0
07-06-2012, ora 01:39
Ana-Maria20
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria20
Am si eu o intrebare care ma macina tot timpul. Astazi se fac 40 de zile de la avort si inca nu mi-a venit menstruatia...primul contact sexual l-am avut la 2 saptamani si a fost neprotejat, dar nu stiu daca il pot numi cu adevarat contact sexual pentru ca a durat foarte putin si eu m-am oprit ca mi-a fost frica, deci ejacularea nu s-a produs si in rest au fost protejate. Ma tem foarte tare de o eventuala sarcina, nu am niciun simptom nu ma dor sani ( in conditile in care la prima sarcina ma dureau foarte tare si se umflasera, atunci incepusem sa mananc foarte mult iar acum din contra chiar am slabit. Mentionez ca timp de 3 ani am folosit cu prietenul meu numai metoda coitului intrerupt si nu am avut probleme, o singura data s-a intamplat ca finalizarea sa aibe loc in vagin si atunci s-a intamplat sa raman. Cand s-au facut 33-34 de zile de la avor am avut vreo 2-3 zile o scurgere maronie dar nu in cantitate mare. E posibil sa fi fost menstruatia? Test de sarcina as vrea sa fac sa scap de povara asta pe care o am...dar imi este prea teama, pentru ca a fost o experienta ingrozitoare pentru mine atunci cand am vazut ca testul a iesit pozitiv.Regret enorm ca am facut acel avort si n-as mai vrea sa fac niciodata. Va rog am nevoie de pareri. Este cazul sa imi fac atat de multe griji?
0
07-06-2012, ora 09:06
Mariana 12
Nu este medic/terapeut
Mariana 12
Din cate am auzit si eu de la alte persoane exista un risc foarte mare de a ramane insarcinata in prima luna dupa avort dar in cazul descris de tine nu cred ca e cazul sa iti faci prea multe griji. Fa totusi un test, mai ales daca nu ai simptome si incearca sa te calmezi, eu cred ca slabesti din cauza stresului si a moralului pe care il ai la pamant... O sa vezi ca totul va fi bine.
0
07-06-2012, ora 09:08
Mariana 12
Nu este medic/terapeut
Mariana 12
Multumesc Ana-Maria20 pentru sfat, desi nicio varianta nu e buna pentru mine pentru ca tot voi avea de suferit cred ca mai bine l-as pastra (chiar daca am abia 23 ani) decat sa traiesc toata viata cu acest chin, problema este ca acum va trebui sa imi anunt si parintii, lucru deloc usor pentru ca nu stiu daca mama ar fi de acord cu asa ceva. Stiu ca poate nu ar trebui sa conteze prea mult dar ea este cel mai aproape de mine si cred ca m-ar linisti foarte mult psihic si emotional daca as avea parte de putina sustinere din partea ei :(. problema este ca nu stiu cum sa ii spun sa nu imi sara in cap :(
0
07-06-2012, ora 16:10
Ana-Maria20
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria20
Totusi o sa fac un test astazi sa fiu sigura chiar daca imi este foarte greu sa mai trec prin experienta aia.nu are rost sa mai astept.trebuie sa fiu responsabila pentru faptele mele si sa nu ma mai feresc. Cat despre tine ti-am zis raman la parerea ca ar trebui sa il pastrezi. Daca sotul tau este de acord, te iubeste si presupun ca si tu pe el care este problema? ai deja o varsta esti pe picioarele tale iti iei singura deciziile nu conteaza ce zic parintii tai.un adevarat parinte iti va fi alaturi tot timpul, deci nu iti face griji.iti spun sincer dupa un avort suferinta nu este fizica ca nu sunt dureri mari, dar este psihica. O sa iti pui mereu intrebarea daca e bine ce ai facut, daca nu e bine.Acum tu stii mai bine ce ai de facut. Mult succes!
0
07-06-2012, ora 16:14
Mariana 12
Nu este medic/terapeut
Mariana 12
Multumesc pentru incurajare. Am discutat si cu sora mea si pana la urma am ramas la decizia ca il voi pastra indiferent de reactia parintilor mei. ACum sper doar sa fie bine pentru ca in ultimele zile m a tot durut burtica si imi amorteau picioarele. poate o fi din cauza stresului si a faptului ca am plans non stop aproape si n am dormit vreo 2 3 nopti la rand... Ai grija de tine si iti doresc din tot sufletul sa fie negativ rezultatul dar cu ocazia asta sa ai mai multa grija de tine. Mult succes.
0
07-06-2012, ora 16:55
Ana-Maria20
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria20
Gata l-am facut a iesit negativ...nu pot sa spun cat de fericita sunt, nu cred ca as mai fi putut sa mai trec vreodata prin asta. De la urmatoarea menstruatie ma apuc sa iau si anticonceptionale sa nu mai am de ce sa imi fac griji si urmatoarea sarcina pe viitor cu siguranta o voi pastra si va fi atunci cand o sa imi doresc si o sa am posibilitatea sa il cresc, iar pana atunci nu imi ramane decat sa am grija. Gata linisteste-te ii faci rau bebelusului si e pacat.sa te duci la control. Mult succes si ai grija de bebe. Si sa fii linistita ca toti te vor sustine pana la urma!
0
07-06-2012, ora 17:01
Mariana 12
Nu este medic/terapeut
Mariana 12
Ma bucur tare mult ca a iesit negativ. Ti ai luat o piatra de pe inima. Ai grija de tine si fii mai precauta pana in momentul in care ai posibilitatea de a il pastra. Multa sanatate si fericire. Multumesc pentru sfat, o sa incerc sa ma calmez si sper sa iasa controlul bine si sa fie in continuare bine.
0
07-06-2012, ora 17:26
Ana-Maria20
Nu este medic/terapeut
Ana-Maria20
Ma bucur ca ti-am putut da un sfat bun, si ma bucur ca ai facut alegerea asta. Multa sanatate si tie si sper ca totul sa fie bine si sa ai parte de sustinerea tuturor. Ai grija de tine si de bebe.Te pup.
0
07-06-2012, ora 17:29
Mariana 12
Nu este medic/terapeut
Mariana 12
Multumesc la fel pentru urare. Si tu sa ai grija de tine. Pupici :*
0
30-08-2012, ora 09:03
geoxiy
Nu este medic/terapeut
geoxiy
buna. nu stiu daca aici e bine sa spun ce ma macina sau trebuia in alta parte. la mine sta treaba cam asa. martie nu am avut ciclu...aprilie 3 zile, mai 4 zile, iunie de 2 ori. o data pe la inceputul lunii 3 zile...scurgeri foarte putine si apoi pe la sfarsitul lunii as putea spune ca normal, a doua oara mi-a venit dupa o cearta serioasa si mult plans...ca sa ma calmez, iulie 3 zile, august 3 zile (17/20 sau 21) iar astazi..30 august...m-am trezit iar cu sangerari. as merge la medic dar peste 2 saptamani am nunta si stau prost tare cu banii. e adevarat ca m-am gandit ca daca e ciclu acum...astept sa imi treaca si merg la un control si vad eu cum fac cu banii. dar astepr si de la voi un sfat. si mai adevarat e ca in ultimul timp am fost stresata. iar sangerarea de luna asta a aparut dupa un pic de efort (ridicat si asezat galeti mari de var). luna trecuta am avut si 2 contacte sexuale neprotejate pt ca ne dorim bebe dar au cam fost in primele 7-8 zile dupa ciclu si nu cred ca am ramas insarcinata plus ca am avut si ciclu...e adevarat foarte putin.hmmm...deci pana ajung eu la ginecolog astept si de la voi o parere. pupici
0
16-09-2012, ora 12:28
amnezia9131
Nu este medic/terapeut
amnezia9131
Buna ziua.As vrea un sfat va rog.Am facut sex neprotejat cu prietena in a 5-a zi dupa ciclu si tare sunt ingrijorat sa nu avem vreo surpriza neplacuta.Credeti ca ar putea sa ramana insarcinata?Daca da..cum ar trebui sa procedam pentru a inlatura fatul?Medicamentos sau direct la spital/clinica.Mentionez ca amandoi suntem majori.Nu vreau sa mi se faca morala, nu ma ajuta cu nimic, vreau o solutie/un sfat.
0
25-09-2012, ora 16:59
geoxiy
Nu este medic/terapeut
geoxiy
E posibil sa ramana insarcinata. Daca cumva aveti vreo surpriza si nu va doriti copilul...sa mergeti la un cabinet medical.sau la spital. metoda intreruperii de sarcina cu pastile e mai riscanta din cate am mai citit si eu. In schimb...daca sunteti majori...ati terminat cu scoala...eu zic sa va ganditi de 2 ori...sau chiar de mai multe inainte de a lua decizia asta. va ajuta mult si sfatul unui prieten apropiat. sunt extraordinar de multe cupluri care isi doresc un copil si nu il pit avea. te rog sa nu iei asta ca pe o morala...ci ca pe un sfat. daca va iubiti si va vedeti si in viitor impreuna...ganditi-va bine inainte de a lua deciziile de genul asta pt ca desi nu le dam importanta sunt unele foarte importante.
aveti grija de voi si sa ma tii la curent
0
17-10-2012, ora 04:11
amnezia9131
Nu este medic/terapeut
amnezia9131
Se pare ca totul s-a rezolvat.Adica i-a venit ciclul la timp, chiar mai devreme cu o zi.Ii multumesc lui Dumnezeu ca n-am avut vreo surpriza neplacuta.De acum ne vom proteja mereu, nu vreau sa mai avem emotii.Ms mult de ajutor geoxiy.
0
13-11-2017, ora 10:01
Bety2002
Nu este medic/terapeut
Bety2002
Buna am o prietena are 15 face 16 in scurt timp este gravida in 2 săptămâni și vrea să faca avort fara știrea părinților este din Buzău
Va rog unde poate face avort și cât costă? Aproape că a înnebunit va rog dațimi un răspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •