Care este speranta de viata la un bolnav diagnosticat cu ateriopatie obliteranta ?

31-01-2013
MISTRETZUL
Nu este medic/terapeut
MISTRETZUL
- care este speranta de viata la un bolnav diagnosticat cu ateriopatie obliteranta ?
- cat este de incurabila ?
avand in vedere ca : 53 ani, are circulatie deficitara in laba picior stang (dar are), a fost investigat agiografic si nu poate fii operat ( bypass ) doctorul chirurg spune ca nu mai poate lega artera de sub genunchi de vasele din laba piciorului !?

va multumesc !
4 comentarii
0
31-01-2013, ora 18:33
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Speranta de viata nu este neaparat scurtata, dar calitatea vietii poate fi serios diminuata daca, feri doamne (bat in lemn), se ajunge la amputatie.
Problema nu poate fi rezolvata eventual prin dilatarea cu stenturi ?
Poate n-ar strica sa ceri si o a doua sau a treia parere - zic eu !!
Numai bine !
0
31-01-2013, ora 19:55
MISTRETZUL
Nu este medic/terapeut
MISTRETZUL
Multumesc pentru raspuns !
dar cum se ajunge la amputare ? iar de dilatare cu stenturi medicul zice ca nici nu poate fi vorba pt ca nu mai am artere de la genunchi in jos ! cu toate ca piciorul se vascularizeaza, este adevarat mai greu dar exista sange si nu prezint dureri musculare la mers si pot merge km fara pauza, de fapt ma doare spatele mai mult !acum fac tratament cu vasaprostan 2 / zi x 30 zile, ciprinol, pentoxiretard, aspenter, omega 3 !
stii cand eram tanar se agata viata de mine si acum ma agat eu de ea !

numai bine uliana !
0
31-01-2013, ora 21:07
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
La amputare se ajunge in conditiile in care irigarea labei piciorului se obstrueaza in totalitate, aceasta se innegreste si incepe procesul de cangrenare. Un fapt imbucurator este ca nu ai dureri si ca poti merge shnur intins fara probleme, inseamna ca vasele inca nu sint compromise in totalitate.
Ramin la parerea ca ar mai trebui sa ceri si o a doua parere, eventual in careva mare clinica universitara, sa te vada un chirurg vascular nu numai cu nume, ci si cu renume !!
La 53 de ani esti inca in floarea virstei, trebuie sa faci tot posibilul macar pentru conservarea starii actuale, ba cu un pic de noroc chiar imbunatatirea ei.
Spatele de ce te doare, ai probleme de coloana ?? Exista si pentru asta remedii, altele decit cele chirurgicale, traditionale !
Da o cautare pe Google, Clinica dr. Tiron, este un ortoped si traumatolog de exceptie, cu supraspecializari in mari centre europene, a scapat de la cutit multe persoane ce aveau aceasta indicatie. O face prin ozonoterapie si tocmai a inceput sa specializeze alti ortopezi din tara, doritori sa invete noua metoda !

Si din nou - numai bine !
0
01-02-2013, ora 07:28
MISTRETZUL
Nu este medic/terapeut
MISTRETZUL
buna dimineata,
multumesc pentru incurajare ! CHIAR aveam nevoie !
spatele ma doare in urma unei operatii de hernie de disc in urma cu 15 ani.
am sa ma informez despre clinica dr.Tiron si despre ozonoterapie !
inca o data multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: