Care este starea dupa operatie de tiroida?

01-04-2010
eldine
Nu este medic/terapeut
eldine
Buna tuturor,
As dori sa stiu, care a fost parcursul starii voastre de sanatate, dupa operatie de extirpare a tiroidei?
Poate ca ar trebui sa impartasim unele, altora, din experientele de dupa operatie,. Ne ajutam, ne incurajam, invatam unele de la altele ce trebuie sa facem sau de ce sa ne ferim. Eu, m/am chinuit tare mult sa/mi revin cat de cat., dupa operatie. Poate anestezia si metabolismul dat peste cap de tiroida bolnava, au fost de vina. Sunt nedumerita, pentru ca in hipotiroidie de regula te ingrasi, iar eu am fost si sunt mereu slaba (51 kg.) si nu prea am pofta de mncare.
- ati fost depresive dupa operatie?
- trebuie sa luati si voi calciu, cat timp si cat de des?
- nu va simtiti ametite ?
- ce mai luati in afara de euthyrox?
Astept detalii de la voi si va doresc multa sanatate. Pupici.
3508 comentarii 12 ..... 116 117 Înainte ›
2
03-04-2010, ora 23:13
alexandru.silvia
Nu este medic/terapeut
alexandru.silvia
eldine, sant operata de 1an si 8 luni, nu am fost depresiva dupa operatie ci inainte, am luat calciu 1 luna ametita si chiar amortita (maini sau gura, pielea de pe cap)am fost cam 6 luni iau doar eutyrox ma simt mai tanara cu 20 de ani doar ca necesit momente de respiro dupa cateva ore de efort ma simt excelent.multa sanatate.
0
06-04-2010, ora 10:07
evelyne
Nu este medic/terapeut
evelyne
Silvia, eu sunt operata de tiroida de 4 luni si jumatate si cicatricea este in continuare urita.Am o dunga lata de cca 3 mm, usor in relief, rosiatica.Am mancarimi, citeodata usturimi.Am folosit crema de galbenele sau lapte Nivea citeodata.Nu mai am rabdare, ma gindesc ca vine vara si nu mai pot purta esarfe, pe care oricum nu le mai suport.Tie dupa cit timp ti s-a trecut cicatricea.Am vazut la alte persoane operate de mai mult timp ca aveau doar o dunga usor alba, care nu se observa decit daca priveai mai atent.
0
06-04-2010, ora 12:52
eldine
Nu este medic/terapeut
eldine
Evelyne,
Eu sunt operata de 6 lunim, cicatricea este vindecata, se vede doar o dunga, se confunda cu un rid obisnuit dfe pe gat, dar, este cam intr/o parte cicatricea mea. Ce ma supara sunt starile pe care le simt, deoarece inca nu mi s/a stabilizat TSH- ul in limitele normale.
Crema de galbenele este buna, probabil esti mai sensibila.
Nici eu nu prea mai suport bluze cu guler strans, sau esarfe. decat ceva lejer. Multa sanatate.
Sa mai ne tii la curent cu starea ta. Pupici.
0
10-04-2010, ora 18:28
evelyne
Nu este medic/terapeut
evelyne
Eldine, ma bucur pentru tine.Inainte de operatie toate rudele incercau sa ma incurajeze spunindu-mi sa nu-mi fac probleme in privinta cicatricei, voi ramane doar cu un firicel usor albicios.La momentul respectiv le-am spus ca cicatricea este ultimul lucru care ma intereseaza si chiar nu-mi pasa cum va fi, important pentru mine era sa trec de operatie(mi-a fost foarte frica).Mi s-au parut chiar deplasati.Nu m-am gindit nici o clipa ca voi avea complexe atit de mari acum.Nu stiu daca sunt mai sensibila eu, ma tot gindesc ca depinde si in ce fel s-au facut cusaturile atunci, oricum va trebui sa ma obisnuiesc cu " mica rima" pe care o am pe pe git.
0
13-04-2010, ora 12:22
corason_23
Nu este medic/terapeut
corason_23
Buna tuturor.Eu m am operat de tiroida acum 2 saptamani si ma simt excelent.Am 28 ani, iau euthyrox de 125mg, pot manca orice, dar sa am grija sa nu ma ingras prea mult si fara efort fizic cateva luni(cel putin 3 luni); sa nu ridicati nici un litru de apa 2 luni, sa nu faceti activitati care sa va faca sa dati capul pe spate.Operatia se vindeca foarte bine, se vede foarte putin o dunga mica.Daca va ajuta exista un plasture care se pune pe operatie dimineata si se da jos seara, mepiform(se taie fasie mica si se aplica exact cat este operatia).El se aplica cel putin o luna, ajuta la cicatrizarea tesutului. Sau mai exista o crema cu acelasi efect, contratubex..Vocea o am putin ragusita, dar o sa traca in max.2 luni.
Va doresc multa sanatate.
1
09-05-2010, ora 11:00
Liuba TURTA
Nu este medic/terapeut
Liuba TURTA
Buna tuturor.
M-am operat acum 4 ani. Aveam de ales intre iod radioactiv si operatie si am ales solutia cea mai radicala, operatia.
Nu stiam ce o sa urmeze. Mi-am dereglat tot organismul. De la 56 de Kg am ajuns in prezent la 85, greutate pe care o mentin de vreo 3 ani. Nu este chip sa slabesc. M-am ales si cu o gastrita deoarece m-am infometat. Am ajuns sa urasc mancarea. M-a operat dr Bogdan Stanescu, un chirurg foarte bun de la Parhon. La el m-a trimis dr Mona Gheorghiu, al carei paciente am fost. S la Bogdaunde sunt chirurgi foarte buni.
0
18-05-2010, ora 18:28
bombytza
Nu este medic/terapeut
bombytza
Buna

Ma numesc Cristiana, am 22 de ani. M-am operat exact acum o saptamana, tiroidectomie totala ; aveam o gusa enorma, nu noduli. Operatia am facut-o la Parhon, doctorul Ionescu Mihaela. Am o cicatrice enorma, zic eu ; am avut 18 copci. Nu stiu daca as incuraja pe cineva sa treaca prin ce am trecut eu, dar cred totusi ca merita.Sper. Am uitat sa mentionez ca operatia mea a durat 4 ORE ! Am facut o hemoragie destul de urata, citez : un lighean de sange ai pierdut ; acum sunt anemica, iau CAL D VITA, 6 pe zi, printre alte pastile. Deocamdata stau cocosata, nu imi pot tine spatele drept, am si gatul in fatza, nu stiu, e ciudat si deloc placut. Ma chinui cu pozitia de dormit, ma ia ameteala foarte repede, aproape sa cad din picioare, transpir noaptea, ma doare capul ( undeva la spate, din cauza pozitiei din timpul operatiei, am inteles ).
Mi s-a spus si mie de Mepiform, spuneti-mi si mie la ce farmacii ati gasit voi, din Bucuresti ma refer, daca nu, ma voi duce la cea de vizavi de Parhon, acolo sigur au. Nu inteleg de ce nu se gaseste peste tot, ca nu doar Parhonul e singurul spital in care se opereaza ! ma rog

In cat timp v-ati revenit ? Oare cat timp ma voi mai chinui ? o sa imi indrept gatul ? e foarte chinuitor !

va pup, sanatate !
0
01-06-2010, ora 12:38
andreea paun
Nu este medic/terapeut
andreea paun
Buna!
Am 26 de ani si sunt operata de 5 zile - tiroidectomie totala - dar ma simt aproape perfect. Daca nu as fi avut ditamai cicatricea, nici nu as fi zis ca am trecut printr-o operatie. Desi in primele doua zile m-am simtit extrem de slabita, am facut chiar si o cadere de calciu destul de urata, acum sunt bine.
Pe mine m-a operat domnul doctor Ghemigian, care, dupa parerea mea, este un inger! Nu am intalnit un doctor mai dedicat si am senzatia ca ii datorez tot ce simt in aceste clipe - parca am inceput o noua viata. Am curajul sa ma gandesc la o viitoare sarcina, fiindca asta imi doresc cel mai mult in momentul de fata, deja nu mai simt palpitatii (desi nu mai iau tratament pt tahicardie) si am o stare nesperat de buna.
Acum mai sper doar sa nu ramana asa urata cicatricea, fiindca taietura e mare (dl doctor a zis ca am avut o gusa enorma si foarte teapana). Am citit aici, in comentariile voastre, despre crema de galbenele. Pe aceasta o voi incerca si eu, fiindca am inteles de la unele paciente ca au facut iritatii de la crema contratubex, asa ca nu vreau sa risc.
Bombytza, eu am inteles de la asistente ca Mepiformul se gaseste doar la farmacia de vizavi de spital. Nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi, vei fi bine, cu siguranta! Cred ca starea noastra de spirit conteaza cel mai mult. Si eu stau cocosata si mi-e teama sa indrept gatul, dar asta va trece.
Multa sanatate si incercati sa fiti cat mai optimiste!
1
15-06-2010, ora 14:45
mihaela hd
Nu este medic/terapeut
mihaela hd
Buna ziua tuturor! Si eu am un nodul de cca 3 cm, trebuie sa urmez o operatie, rugamintea mea este daca a mai fost cineva operat(a) la Cluj si daca mi-ar putea recomanda un medic chirurg bun din Cluj, deoarece sunt din Hunedoara iar Clujul este cel mai aproape pentru mine. A mai fost cineva la dr Irimie de la Oncologie sau dr Muntean de la CFR Cluj ? As dori o parere.
Multumesc !
0
06-07-2010, ora 19:52
Youraunty
Nu este medic/terapeut
Youraunty
Buna ziua, tuturor! M-am operat si eu de curand, tot la Parhon, tot la Dr. Ghemigean. Aceeasi parerea buna despre oameni si loc, cu mici exceptii, natural. Oamenii fac tot ce le sta in putinta in conditiile date, conditii nu tocmai prielnice. Starea mea, dupa o saptamana de la operatie este urmatoarea:
- incapacitatea de a vorbi normal, data de afectarea nervilor recurenti (temporara, sper)
- greutate la inghitit, durere in gat.
- ma innec inca cu lichidele
- oboseala generala, care se reduce, treptat
- un edem deasupra taieturii si alte doua umflaturi in scobiturile claviculelor.
Intrebarea mea este daca s-a mai confruntat cineva cu astfel de probleme, pe cand sa sper ca vor trece?
0
07-08-2010, ora 22:57
ramona_28
Nu este medic/terapeut
ramona_28
Buna seara tuturor! Si eu am avut un nodul tiroidian de cca 3.9 cm si am fost operata acum 3 luni la Cluj de catre dr. Irimie de la Institutul Oncologic. Operatia a durat aproximativ o ora, nu au fost compicatii, doar ca dupa orice peratie te simti slabita. Probleme am avut cu inghititul, la inceput nu puteam sa beau bine nici apa, aveam senzatia ca ma inec cu orice, imi era iritat tare gatul, dar in schimb nu am avut deloc probleme cu raguseala. Acum ma simt foarte bine, mi-au scos partea stanga a tiroidei si nu trebuie sa iau nici un medicament. Cicatricea se vindeca destul de bine, se mai vede o dungulita rosiatica, iar medicul a zis ca in cateva luni nu o sa mai observe aproape deloc, dar am auzit si eu de crema de galbenele si am inceput de cateva zile sa o folosesc.
Deci, Mihaela HD nu stiu daca te-ai operat, dar daca inca nu ai facut acest lucru iti recomand dr. Irimie pt operatie, deoarece este un medic foarte bun si stiu ca o sa treci si tu, la fel ca si noi celelalte, cu bine peste aceasta operatie, cum zicea un medic endocrinolog " este o opertie simpla daca este facuta de cine trebuie". Bafta!
1
08-08-2010, ora 14:39
anymary
Nu este medic/terapeut
anymary
BUNA FETELOR numele meu este anamaria si am 28 de ani in aprilie am fost operata la spitalul ELIAS la domnul DR CONFERENTIAR MIRON ADRIAN.am fost diagnosticata cu gusa polinodulara unul din noduli 4 cm...inainte de operatie am avut o viata groaznicaaaaaaaaaa f groaznica am zis pur si simplu ca mor pana la urma am luat decizia de a ma opera pt ca nici bebelusi nu puteam face...am ajuns la elias credeti ma va rog m am simtit minunat acolo nici nu ma gandeam vreo secunda ca mai exista oameni cu inima pe acest pamant...mi au facut mii de analize le au repetat in randuri la operatie am stat o ora si ceva efectiv te pun pe masa de operatie si iti fac anestezie generala nu mai stii nimic te trezesti la reanimare..eu am intrat la ora 9 00 in operatie si la 16 00 m a trezit sotul meu:)nu imi venea sa cred ca traiesc am plans de fericire la gat m am trezit cu un pansament si un colier recunosc ca e putin greu dar il tii doar pana a 2 a zi ce sa mai zic ca am dormit rau...seara aveau doamnele asistente grija de noi cele 4 din reanimare sa facem.pipi eccc servetele umede am stat internata doar 4 zile dupa operatie colega mea dupa operatie era la cafea pe balcon asculta muzica stiu ca pare si suna greu dragele mele dar trebuie in primul si in primul rand sa aveti CREDINTA IN BUNUL DUMNEZEU!!!!!!!!!!!!acum i au euthirox de 100 mg calciu magneziu si st f bine mai ametesc uneori dar o fi si timpul de vina calduros...la mare nu pot merge:(ca nu ma lasa doctorita dar nu e nimic exista si alte metode de a te relaxa...am fost la conttrol de 2 ori si de acum merg numai la dr din bc endocrinolog pt bebelus si pt a mi se regla menstruatia i au a 3 luna duphaston e ultima luna si apoi iar merg la control o sa va tin la curent dragutzele...devi va amintesc NU STATI CU PROBLEME DE TIROIDAAAAA E JALNIC.VA PUP DULCE SI ASTEPT INTREBARI
0
13-08-2010, ora 16:31
maay
Nu este medic/terapeut
maay
Buna ziua, tuturor!Am fost si eu operata in urma cu 1 an si 2 luni tiroidectomie totala la spitalul CFR din Cluj de catre Dr.Munteanu Valentin. Am avut gusa interioara care ma sufoca.Dupa operatie examenul histopatologic a aratat ca glanda a fost cancerigena pt care am fost iradiata cu iod radioactiv imediat dupa operatie.Am fost la control oncologic dupa 6 luni iar analizele au iesit bune si merg de acum anual la control oncologic.Am ramas cu o depresie(de care inca nu am scapat), dereglari de menstruatie, ameteli fregvente, nu pot merge prin soare caci mi se face rau o stare de lesin, nu suport caldura si nici frigul, dureri in zona inimii.Analizele facute imi sunt toate bune dar eu nu ma simt bine.Este adevarat ca sistemul meu imunitar a fost dat complect peste cap.Nu-i usor sa-ti revi dupa o asemenea operatie.Am fost optimista dar mi-am pierdut speranta dupa ce a trecut un an de la operatie si inca nu ma simt bine.Eu iau euthyrox 150 pe zi. Sanatate multa!
0
15-08-2010, ora 23:33
lipovinciuc
Nu este medic/terapeut
lipovinciuc
buna am si eu probleme cu tiroida am fost diacnosticata in 2006 am fost in tratament pina anul trecut cu tirodril si eutirox am consultat vreo 4 medici endocrinologi si toti miau recomandat sa ma operez dar mi frica defapt tot timpul am un sentiment de frica si ma simt atit de obosita ma doare tot corpul si imi tremura toata carnea pe mine si ce ma deranjeaza mai mult sint ochii care ii am foarte umflati am avut o perioada ca mam simtit bine dar de anul trecut din toamna am inceput sa ma simt cam obosita si un trafic intestinal dereglat nu stiu daca sa confruntat cineva cu asa ceva cum sa simtit dupa operatie ocii sau desunflat?si oboseala mentionez stau in spania dar nu prea am incredere in medicii de aici mi se par mai buni in rominia in speranta ca imi raspunde cineva va multumesc si sanatate multa am uitat am hipertiroidism si gusa si noduli si ochii iesiti va pupic
0
16-08-2010, ora 21:15
ramona_28
Nu este medic/terapeut
ramona_28
Buna! Lipovinciuc, dupa cum am scris mai sus si eu am fost operata la glanda tiroida acum 4 luni si la fel ca tine sufeream de hipertiroidism. Te sfatuiesc sa cauti un medic bun si sa te operezi mai ales daca tratamentu cu medicamente nu are nici un efect. O cunostinta de-a mea sufera si ea de hipotiroidism si la fel ca si tine au inceput sa i se umfle ochii si sa ii iasa din orbite. La ea tratamentul medicamentos functioneaza, dar medicul toate simptomele: oboseala, stari de nervozitate, puls crescut, ochi umflati o sa dispara mai incet. Eu iti doresc sanatate si ai incredere ca operatia va reusi daca e facuta de un medic bun. Fii optimista si totuk se va rezolva. Sanatate va doresc!!!
0
16-08-2010, ora 21:33
lipovinciuc
Nu este medic/terapeut
lipovinciuc
iti multumesc ramona pentru raspuns si incurajari dar cum tiam relatat mai sus nu sint in rominia stau in spania si sistemul sanitar aici este diferit de rominia nu poti sa mergi la medic fara programare si aici programarile dureaza cam 2 luni deabia acuma ma programat sa fac un scaner si sa vedem ce imi iasa ca ma simt foarte nervoasa si la endocrino am numai pe 3 noiembrie nu stiu daca mai rezist pina atunci ca tiam zis zici ca am febra in tot corpul am fost la urgente de vreo 4 ori si miau zi ca am cu nervii si nu prea vreau sa iau medicamente de nervi ca sa nu devin denpendenta de ele tu ai luat?am vrut sa ma operez in ro dar trebuie sa platesc seguro pe 10 ani in urma si ma costa foarte mult si ce mai dai ca asai in ro imi iesea f mult sper sa ma bage aici mai repede sa ma opereze si ceo vrea d zeu sanatate multa va doresc
0
17-08-2010, ora 10:50
anymary
Nu este medic/terapeut
anymary
lipovinciuc parca oh am citit tot ce scrii...draga mea iti recomand din toata inima sa nu mai amani nimic importanta e sanatatea si apoi restul.ai sa vezi mai tarziu dupa ce te operezi ca o sa iti fie bine.sfatul meu e sa te operezi ori la bucuresti platesti asigurarea pe un an in urma 4 mil 800 plus inca 3 luni in avans 900 de mii de lei si la spital nu dai nimic mergi la elias acolo st medici f buni beneficiezi se toata atentia ii spui medicului tau de fam sau mergi la un particular sa iti dea trimitere la elias daca vrei iti dau eu nr de la spital sa iti faci programare...tu doar sa ai trimiterea si e valabil pt toate cele care vor sa se opereze.in spania nu stiu cat e de bine dar poti pleca in romania pt 3 luni
0
18-08-2010, ora 21:32
lipovinciuc
Nu este medic/terapeut
lipovinciuc
yennifer iti multumesc foarte mult pentru raspuns dar eu aproape pot sa spun ca sint stabilita aici am un servici si sint fixa nu am cum sa il las deci 3 luni nu am cum sa lipsesc maxim o luna dac plec pierd serviciul si in rominia eu nu ma vad fara bani sincer iti spun pentru ca vad cum se traieste in rominia si mam invatat cu traiul de aici sint plecata de 11 ani din tara si mi se pare ca e mult mai rau acuma ca si acum 11 ani saptamina asta am sa merg la medicul meu de fam de aici sa vad si el ce imi zice pt ca endocrina mea mea intrerupt tratamentul ca aproape ca eram hipo ce imi iasa rau sint anti corpi normal trebuie sa fie 34 si eu ii am 600 linfocitele 49.8 in loc de 19-48 si neutrofilos 36.6 si normale sint 40-74 in rest am toata biochimica imi ies bine analizele acuma sa vedem ca iam spus ca nu ma simt bine si o zis ca o sa ma opereze oricum pt ca am ochii f iesiti si iod nu poate sa imi dea ca risc sa ramin fara vedere si aum 5 ani am fost in ro si a vrut un medic sa imi dea iod si mea fost frica pt ca stiam de aici din spania ca risc sa nu mai vad si am renuntat oricum o sa va tin la curent sper sa fie totul bine va multumesc mult
defectul care il am fumez si nu le pot lasa
0
19-08-2010, ora 12:10
brun3tzik
Nu este medic/terapeut
brun3tzik
Buna ziua! Imi puteti recomanda si mie un medic chirurg bun din Iasi pentru operatia de tiroida? (e mult mai aproape de noi)...Pana acuma tata a facut investigatiile la Parhon in Bucuresti, insa nu am reusit sa gasim niciun chirurg liber (majoritatea sunt in concediu, iar restul foarte aglomerati) :(
Va multumesc mult pentru tot si va doresc multa sanatate!
0
11-12-2010, ora 11:11
lipovinciuc
Nu este medic/terapeut
lipovinciuc
buna fetelor ce mai faceti cum va simtiti? eu am fost la endocrina mia si sant fara tratament de 1 an in momentull de fata imi iasa analizele in limite normale numai anticorpii imi iasa rau ii am 600 in loc de 30 si ea mia zis ca nu ma simt rau de la tiroida si ca cauza e alta ceva digestiv va multumesc din suflet pt sfaturi si va doresc sarbatori fericite si multa sanatate ca ii mai buna decit toate alaturi de familiile voastre un pupic
0
13-12-2010, ora 09:41
anymary
Nu este medic/terapeut
anymary
buna lipovinciuc:)eu st bine sanatoasa toate buna cu operatia ma simt excelent...ma bucur ca si tu esti mai bine...va doresc la toate sarbatori fericite si multa sanatate cat mai multe realizari si multa incredere in Dumnezeu...daca aveti intrebari haideti sa redeschidem acest forum sa vorbim despre orice problema nu doar de tiroida orice problema de sanatate va pot ajuta indiferent moral psihic etccc va pup
0
18-01-2011, ora 15:37
monica0920
Nu este medic/terapeut
monica0920
buna. eldine. ma intereseaza si pe mine cum ti s-a manifestat cicatricea. eu sunt operata in octombrie. cicatricea mea se manifesta la fel ca a ta... din 7 cm, 2 cm sunt foarte frumos "lipiti", ceilalti 5 insa sunt o dunga groasa, dureroasa, cateodata ma ustura, ma strange deseori. vreau sa stiu daca ai folosit ceva creme, cum ti s-a cicatrizat pana la urma?
0
18-01-2011, ora 15:40
monica0920
Nu este medic/terapeut
monica0920
buna. EVELYNE. ma intereseaza si pe mine cum ti s-a manifestat cicatricea. eu sunt operata in octombrie. cicatricea mea se manifesta la fel ca a ta... din 7 cm, 2 cm sunt foarte frumos "lipiti", ceilalti 5 insa sunt o dunga groasa, dureroasa, rosiatica, in relief, cateodata ma ustura, ma strange deseori. vreau sa stiu daca ai folosit ceva creme, cum ti s-a cicatrizat pana la urma?

ma scuzati... eldine, evelyne... :)
0
16-03-2011, ora 13:18
egina29
Nu este medic/terapeut
egina29
buna, ma intereseaza si pe mine cateva informatii cu privire la operatia de tiroida. Am citi aici si ma cam sperie situatia. Eu am facut analizele, inclusiv punctie si mi- a zis ca nodulul e suspect malign si trebuie sa ma operez urgent. Parhonul mi-a lasat o impresie nu prea buna, ca de altfel toate spitalele din Romania. Acum sunt la ei pe o lista de asteptare si astept sa imi vina randul sa ma sune. Intre timp am fost sa mai cer o parere la clinica particulara din Bucuresti Munposan 94, unde la fel mi-au zis ca tre sa ma operez si ar urma sa merg la ei la sf. lunii martie sau cand sunt eu hotarata. Acum nici nu stiu ce sa fac, sa astept sa ma sune de la Paron sau sa merg la clinica asta particulara depre care am auzit ca are personal foarte bun. Diferenta de bani ar fi cam la dublu, desi cei de la Parhon au zis ca operatia nu costa pt ca lucrez, dar stiam ca nu are cum sa fie asa si m-am interesat. Intrebarea mea e daca s-a mai operat cineva la Munposan, la dr. Codrut Munteanu, as vrea sa stiu cum e, cum a fost dupa operatie. Am inteles ca la Parhon stai iternat cam 3 zile, la Munposan stai cel putin 5 zile. Nu stiu ce sa fac, voi ce ziceti, stiu ca nu banii conteaza ci sanatatea, dar as vrea sa iau cea mai buna decizie.
0
18-03-2011, ora 20:40
Youraunty
Nu este medic/terapeut
Youraunty
@egina29 Buna! Eu am fost operata la Parhon in iunie anul trecut. Mi s-a facut si mie punctie (cu aprox. 6 luni inainte) si certitudinea mea este ca punctia (necesara, fara nicio indoiala) mi-a accelerat evolutia bolii. Adevarat, spitalul nu este prea aratos, dar in afara de lipsa confortului, nu am avut de ce ma plange. Oamenii sunt normali, draguti, unii chiar amabili. La internare ti se poate cere sa aduci unele lucruri (pansamente, etc) de acasa, dar nu este o regula. Un argument in plus pt Parhon ar fi faptul ca este specializat pe asa ceva si au un anatomopatolog f. bun (asta pt suspiciunea de malignitate de care spuneai).
Intrebai cum a fost dupa operatie? Fiecare pacient raspunde altfel, clar! Unii mai bine, altii mai rau. Operatia in sine este relativ usoara, exista insa cateva riscuri, pe care ti le va prezenta chirurgul si vei semna pe proprie raspundere ca ti le asumi. In a 3-a zi poti pleca acasa (numai daca esti ok, altfel te mai tin) si trebuie sa mai treci pe-acolo la pansament, scos de fire, tratament, etc. Nu stiu ce sa-ti mai spun, daca ai ceva anume sa ma intrebi, iti stau la dispozitie. Sa fii sanatoasa si fa'r de frica!
0
19-03-2011, ora 14:00
torazah
Nu este medic/terapeut
torazah
Buna ziua, draga youraunty, dragi forumisti!
Deoarece sora mea va fi operata luni 21 martie la Parhon, am asteptat raspunsul la intrebarea pusa de egina29, si as mai avea unele intrebari:
-daca este nevoie de cineva care sa fie langa cea operata, dupa ce este adusa de la reanimare(ma refer la rude) ?
-daca are voie un insotitor sa stea in salon cu pacienta ?
-ce are voie sa manance (ceaiuri, supe ?)
Astept orice alte sfaturi utile pe care mi le puteti da, pentru perioada de dupa operatie, (din spital si de acasa ).
Va multumesc!
0
19-03-2011, ora 15:12
Youraunty
Nu este medic/terapeut
Youraunty
@egina29
Buna! Am sa incerc sa raspund punctual:
- prezenta unei persoane apropiate in reanimare nu este permisa, se poate insa "strecura" din cand in cand pentru a vedea ce face si a o ajuta la nevoie.
- posibil sa aiba stare de voma in primele ore, de aceea este bine sa aiba un sul mare de hartie (de bucatarie) si paine prajita (absoarbe hiperaciditatea din stomac si calmeaza senzatia de greata)
- e bine sa aiba o bluza de pijama cu nasturi si buzunare (va purta o punga de dren cam 2 zile)
- teoretic, nu e voie sa stea nimeni in spital neinternat, dar am vazut si exceptii; cum am spus mai sus, oamenii sunt foarte intelegatori acolo.
- va inghiti cu greutate in primele zile, mai ales din cauza pozitiei in care va fi nevoita sa tina capul (cu barbia in piept) deci supe, iaurturi de baut, piureuri, ceva de genul acesta; paie i-ar fi de folos ca sa inghita mai usor.
- pentru igiena personala (toalete sunt pe hol, in salon doar o mica sala de baie cu dus defect si chiuveta ) mai bine servetele umede, eventual un burete cu care s-o stergeti
- ca in orice alt spital din Romania, bani schimbati (pt reanimare mai ales, acolo e cea mai mare nevoie de atentie, dar si la pansat, schimbat de asternuturi, etc)
Tot ce ti-am spus si multe altele, le va afla - sunt convinsa - de la colegele de salon. Daca totusi mai ai ceva intrebari, cu placere! Multa sanatate surioarei si sa-i reuseasca operatia!
0
19-03-2011, ora 15:37
torazah
Nu este medic/terapeut
torazah
Youraunty,
Multumesc foarte mult pentru raspuns!
Sanatate si numai bine iti doresc!
0
19-03-2011, ora 15:54
Youraunty
Nu este medic/terapeut
Youraunty
Ma bucur sa fiu de ajutor! Sa auzim de bine, dupa operatie!
0
21-03-2011, ora 20:13
evelyne
Nu este medic/terapeut
evelyne
buna Monica0920 !

Cicatricea mea dupa 1 an si 4 luni este la fel de urata.In continuare am mancarimi este rosiatica, vizibila. Ma indoiesc ca se va mai intimpla ceva placut cu trecerea timpului..
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 12 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •