Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 474849 ..... 116 117 Înainte ›
0
27-07-2016, ora 09:46
darius2
Nu este medic/terapeut
darius2
Multumesc frumos Ana, sper ca si tu sa fii bine cit mai repede.
0
27-07-2016, ora 13:57
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
AntiTg se fac odata cu Tg, prezenta anticorpilor peste o limita pana la care sunt considerati negativi duce la valori masurate false pentru Tg.
Era bine sa-i fi facut, desi pare ca totul e in regula, o sa hotarasca prof. oricum.
0
27-07-2016, ora 14:53
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Ana iau calciu 10 zile pe luna iar vitamina d in fiecare zi.nu ar fi asta o problema doar ca nu știam dacă se întâmplă și așa ceva.Ma simt bine, am doar stări de somnolenta, iar cînd seara sa dorm, ciuciu, abia adorm.
0
27-07-2016, ora 15:47
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Pai si calciul cat e? Cat iei pe zi? Eu ultima data eram cu calciul la 9.8 adica la limita superioară si tot nu am renuntat de tot la el. Chestia asta cu 10 zile pe luna e clasica. La fel mi-a recomandat si Dna Zamfirescu la fundeni (" gata, calciul e bine, s-a reglat nu mai e nevoie sa iei. Mai ia luna asta 10 zile si gata"). Eu luam in mom ala 1g de calciu si 1mcg alfa d3. Bineînţeles ca endocrinologul nu a fost de acord, mi-a scazut la 500 mg de calciu, dar in nici un caz 10 zile/luna. Iau o luna asa si vedem cum iese.
Chestia cu somnolenta din timpul zilei e o oboseala data de uşorul hipertiroidism in care suntem iar somn foarte puţin. Dorm putin dar dimineata am impresia ca am dormit 10-12 ore. Sunt sigura ca daca ai incerca sa dormi ziua nu ai reusi. Si eu am avut simptomele astea dar si altele mai nasoale. Pentru mine ar fi perfect daca as sta cu tsh la 1. Daca scad sub 0.5 am toate simptomele de hipertiroidism.
0
27-07-2016, ora 16:51
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Ana calciu ionic seric îl am 1, 27 mmo1/L, TSH: 0, 0280.Câteodată am si eu stări mai nasoale.de ieri am si senzații de vomă, greață.
0
27-07-2016, ora 17:15
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Si calciul total? E mica valoarea calciului ionic. Ce intervale de masurare ai pe analize? Si eu am avut stari de greata, tranzit intestinal accelerat, totul din cauza dozei prea mari de euthyrox. E ca naiba... T4 imi iese mult peste limita si am toate simptomele astea dar si doc ii e teama sa scada doza prea mult pt ca ar putea sa sara tsh peste 1. Mi-a micşorat fffff puţin doza si simt o mica scimbare. Ft4 e in limite?
0
27-07-2016, ora 21:19
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Da FT4 îl am ok.in octombrie fac din nou analize
1
29-07-2016, ora 12:13
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Primul diagnostic, dupa reclasificarea CARCINOMULUI PAPILAR VARIANTA FOLICULARA INCAPSULATA SI FARA INVAZIE (EFVPTC) ca non-cancer, suna asa in Romania:

"Lob stang tiroidian: Neoplasm tiroidian folicular non-invaziv cu trasaturi nucleare de tip papilar (NIFTP), focar cu dimensiuni de..."

Deci EFVPTC non-invaziv (malign) devine NIFT (benign).
Sunt multi endocrinologi care nu au auzit de NIFT si nu stiu ce sa recomande pacientilor iar acestia nu stiu daca sa faca iod sau nu.
Ar fi cazul ca si cei diagnosticati anterior si aflati in observatie cu EFVPTC non-invaziv sa fie informati in scris de noile schimbari.
Ramane situatia destul de frustranta pentru cei care au facut iod fara sa fie nevoie...
0
03-08-2016, ora 09:18
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Super, dar cred ca tot or sa le recomande si or sa Faca iod. Vor sa fie siguri, si daca doc nu recomanda, pacientii tot or sa ceara. Vorba unei paciene de la fundeni : " daca e sa-mi para Rau, sa-mi para pentru ceva ce am facut, nu pentru ceva ce nu am facut".
Eu inca nu mi-am revenit complet. Vsh iese puţin crescut, acum o luna 32 si acum 29. Si doamna care a fost cu mine in salon are vsh crescut, numai ca mult mai mult-65. E posibil sa fie de la iod? Restul analizelor sunt in limite. Tsh a scazut cu toate ca am micsorat doza puţin. T4 tot mult peste limita de sus. Sa vedem ce recomanda endocrinologul mai departe.
0
03-08-2016, ora 09:51
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Da, multi endocrinologi considera iodul radioactiv un fel de apa plata si nu explica pacientilor riscurile.
Cand ajungi sa-ti para rau cred ca nu mai conteaza motivul.

VSH era normal inainte de iod?
E foarte posibil sa creasca dupa tratament pentru ca afara de micile resturi de tiroida mai sunt destule zone unde se capteaza iodul radioactiv- stomac, colon, tractul urinar, glandele salivare, etc.
Cu cat mai mici au fost resturile cu atat doza de 100 mci a fost captata in alte zone decat lojile tiroidiene.

Cred ca deja se poate scadea in continuare doza de levotiroxina - pentru pacientii de risc scazut ultimile ghiduri recomanda supresia TSH la maxim 2 (0.3 - 2).

, , For initial TSH suppression, for high-risk and intermediate-risk patients, the guidelines recommend initial TSH below 0.1 mU/L, and, for low-risk patients TSH at or slightly below the lower limit of normal (0.1–0.5 mU/L). (Recommendation 40).

For long-term management, the guidelines recommend (Recommendation 49):

In patients with persistent disease, the serum TSH should be maintained below 0.1mU=L indefinitely in the absence of specific contraindications.
In patients who are clinically and biochemically free of disease but who presented with high risk disease, consideration should be given to maintaining TSH suppressive therapy to achieve serum TSH levels of 0.1–0.5mU=L for 5–10 years.
In patients free of disease, especially those at low risk for recurrence, the serum TSH may be kept within the low normal range (0.3–2mU=L).
In patients who have not undergone remnant ablation who are clinically free of disease and have undetectable suppressed serum Tg and normal neck ultrasound, the serum TSH may be allowed to rise to the low normal range (0.3–2mU=L).

About 85% of postoperative patients are low-risk, according to the guidelines., ,
0
03-08-2016, ora 10:46
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Vsh era normal inainte de iod. Si la colega de salon eta normal, numai ca la dumneaei a crescut mult mai mult. Prima valoare crescuta a iesit la 6 sapt de la iod. In perioada aia a inceput sa ma doara un picior, am facut eco dopler si am luat tratament (unguent cu heparina si un vasodilatator). Acestea dau o creştere a vsh-ului, asa mi-a zis endo. Nu erau semne de tromboflebita, dar piciorul era inflamat. Si s-a evidentiat o usoara insuficienta venoasa. Sunt convinsa ca sunt urmari ale tratamentului excesiv cu iod. Plus ca au fost si dereglari ale tranzitului digestiv, greata, stari de voma, scaune dese si moi. Astea au disparut.
Sa vedem daca o sa-mi mai scada euthyroxul. Acum o luna era 0.5 iar acum cu doza puţin mai mica a scazut la 0.2. Si evident ca au aparut iarasi spasme musculare, dureri articulare, agitatie etc. Sunt greu de suportat, mai uşor a fost cu tsh la 70-80. Pur si simplu nu pot sa stau cu tsh asa jos.
In cat timp ar trebui sa se regleze lucrurile? Sa iasa tot iodul?
0
03-08-2016, ora 10:55
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Cat e doza de levotiroxina acum? Pentru ca esti deja in faza de hipertiroidism - sub 0.3 TSH.
Trebuie scazuta doza in continuare ca sa scada FT4, altfel nu, , scapi, ,. Plus ca esti de risc foarte scazut de recidiva, asa ca o valoare de 1 macar e recomandata.
0
03-08-2016, ora 11:38
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Acum o una luam alternativ 125/150 mcg si aveam tsh 0.5. Acum iau 125 L-V si 150 S-D si tsh a scazut la 0.2. FT4 acum o luna era 28 (12-22) iar acum a scazut la 26 dar tot e mult.
Cred ca la 1 as fi ok. Dar nu stiu daca o sa fie de acord endo sa-mi lase tsh sa urce la 1.
In septembrie merg si la Goldstein, abia astept sa vad ce zice.
0
03-08-2016, ora 13:29
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Zice sub 1 la low risk, dar la very low risk s-ar putea sa mai urce pentru ca nu mai ai ce sa recidiveze acolo.
Oricum, se pricepe la dozari.
0
03-08-2016, ora 21:52
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Buna seara, din păcate m-am ales cu o răceală urâtă.I n prima seară cînd am racit am avut o senzație tare urâtă în gît, parca îmi bătea inima acolo, simteam ca atunci cînd am luat iod radioactiv si capta acolo ca un burete.Sincer m-am speriat rău!.Nu stiu ce sa ma mai fac cu somnul, ziua mor de somn iar cînd mă pun în pat abia adorm.
0
03-08-2016, ora 22:53
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Mersi Blue pt lamuriri! Asa sper sa fie. :)
Ela, cum adica ai simtit cum capta iodul? Ai simtit ceva dupa ce ai luat pastila? Eu nu am simtit absolut nimic. Si eu m-am ales cu o raguseala si o jena in gat (aerul conditionat) dar nu cum spui tu. Chestia cu inima pe care o simti batand in gat o simt si eu cand sunt agitata sau fac efort. Sunt simptome ale hipertiroidismului. Inainte sa imi micsoreze doza aveam momente cand simteam ca imi bubuie inima.
Si eu adorm greu seara, dorm Putin si ma trezesc odihnita. Ziua ma ia o lene de-mi cade capul pe birou, dar e mai mult o oboseala fizica. Simt ca nu mai am forta deloc si imi simt corpul de parca as cantari o tona. Incearca sa te linistesti, cred ca te ingrijorezi prea mult. E normal, si eu am facut la fel. Bea seara un ceai calmant (tei, levantica). Ar trebui sa vorbesti cu endocrinologul despre starile astea anxioase.
0
04-08-2016, ora 13:55
marielenna
Nu este medic/terapeut
marielenna
Citind mesajele voastre ma ia cu rau...adica sa am stari naspa si dupa taiere??
0
04-08-2016, ora 14:39
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Marielenna nu este o regula sa ai stari de rau. Eu spre exemplu nici pana acum nu am tsh stabilizat si inca stau si fac in continuare analize desi sunt oprerata inca din februarie si mie nu mi- a fost rau deloc. Dupa operatie am avut o perioada in care am dormit mai mult si am o senzatie de flegma in gat atat. Asa ca nu putem spune ca este o regula starea de rau sau de bine. Depinde de fiecare organism in parte. Important este sa avem grija de noi sa lucram noi cu noi si cu psihicul nostru sa luam ca atare toata situatia si sa o tratam cu calm si sa avem incredere in Dumnezeu ca totul o sa fie bine. Multa sanatate tuturor!
0
04-08-2016, ora 15:30
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Marielena nu am spus că îmi este rău, am specificat că am racit, iar faza cu somnul să fie singura problema.Sincer mă simt bine acum, normal mai am stări de oboseală în timpul zilei dar să fim sinceri., avem dereglări hormonale foarte mari în corpul nostru.Si mai ales noi care am luat acel iod radioactiv.Va doresc numai bine si fiți tari dragilor.
0
04-08-2016, ora 15:38
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Doctoriță a spus să mă feresc de soare, dar oriunde mergi nu găsești doar umbra, anul asta cred că nu merg în concediu tocmai de teamă asta.Asa de periculos este soarele ptr.noi ?
0
04-08-2016, ora 18:09
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Ela02. Eu am fost saptamana trecuta la mare. Am stat 6 zile. Dr endocrinolog mi-a zis ca pot merge dar sa am grija sa feresc operatia de soare. Am dat cu crema de prorectie si sunt super ok. Si chiar daca a fost cald si soare m- am simtit super ok
0
04-08-2016, ora 18:34
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Nici mie nu mi-a zis sa nu stau la soare, doar operatia sa o feresc. 10 luni nu am expus-o la soare. Eu la 2 saptamani de la operatie ma plimbam pe munte. :)) Nico si eu am schimbat doza de multe ori pana m-am stabilizat si cand era totul perfect ( si tsh cat trebuie si eu ma simteam ok), a trebuit sa intrerup euthyrox pt iod. Acum iar o iau de la capat, numai ca de data asta e mult mai greu. Sa urci tsh-ul de la aproape 0 la 70-80 si apoi iar la 0 in cateva saptamani.te cam zdruncina. Si vad ca si el isi revine mai greu.
Dna Marielena, v-ati reprogramat pt operatie? Sper din tot sufletul sa scapati cat mai repede.
0
04-08-2016, ora 20:26
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Pai cam la fel o sa fie si la mine ca in noiembrie intrerup pt iod ca fac in decembrie si tot asa o iau de la capat, dar eu mi- am impus gandire pozitiva si rabdare multa pt ca altfel o iau razna:)))
0
04-08-2016, ora 20:48
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Fetelor si eu in noiembrie întrerup ptr.iod.Merg la Cluj.Deci operația să o feresc de soare, oare de ce nu specifică clar doctoriță?
0
04-08-2016, ora 21:13
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Nu spune nimeni clar ce si cum pentru ca depinde de fiecare organism in parte. Spre exemplu una din fetele cu care am fost in salon cand m- am operat la o luna dupa operatie nici nu se mai cunostea cicatricea. La mine inca se cunoaste si o parte din ea este mai proeminenta o parte nu. O alta fata din salon are o cicatrice destul de urata desi toate 3 am fost operate de acelasi medic.
0
04-08-2016, ora 23:08
miki_80
Nu este medic/terapeut
miki_80
Buna seara am fost operata de gusa polinodulara eutoridiana la spitalul militar in urma cu aproximativ doua saptamani si jumatate domnul doctor Dima Augustin un medic exceprional dupa operatie am plecat acasa in doua zile problema mea este ca ma simt rau am o stare de lesin in permanenta iau eutirox de 100 si calciu cu d3 la indicatia medicului endocrinolog mi sa mai prescris aspacardin de doua ori pe zi aseara am avut tensiune 15/9 dupa care a scazut la 10/6 recunos ca m am speriat ne mai avand probleme cu tensiunea am intrerupt aspacardinul nu stiu daca asta este cauza imi poate spune cineva care sa operat cat mai tine starea asta de rau mai am doua interventi chirurgicale dar dupa nici una nu m am simtit rau imi este un pic teama va multumesc o seara frumoasa
0
05-08-2016, ora 00:07
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Fetelor, nu vad de ce nu am avea voie la soare. Eu am avut si cadere de calciu si vitamina D mi-a iesit varza in primele luni dupa operatie. Asta mai lipsea, sa nu stau la soare.
Cicatricea mea se mai vede puţin, inca mai e foarte puţin rozalie. Eu am ascuns-o de soare pt ca am vazut la o cunoştinţă, operata la câteva luni dupa mine, care a expus-o la soare, cum devenea din ce in ce mai inchisa. A devenit cafenie chiar. Oricum depinde foarte mult de fiecare in parte. Dna care a fost cu mine in salon la iod o avea fooooooarte subtire, dar la fel era maronie.
Sper sa treceti usor peste regimul asta urat.si da, trebuie rabdare si multa gandire pozitiva. ;) Va pup!
0
05-08-2016, ora 11:06
lavteo
Nu este medic/terapeut
lavteo
Buna dimineata,
Puteti merge la mare in continuare DAR nu dupa ce ati facut cura cu iod...macar cateva luni amanati. De ce? Pt ca iodul actioneaza pana la eliminare completa din corp pe parcursul a mai multor luni si daca mergeti la mare imediat, aerul este "iodat" si incetiniti actiunea iodului.
DAca puteti sa stati in soare e ok.
Eu personal nu mai suport caldura deloc, transpir f mult si "imi bate inima" in gat cum ziceati voi mai sus daca stau in caldura prea mult timp. Dar nah, pun si pe seama premenopauzei...
1
05-08-2016, ora 12:38
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Eu am 2 luni Si jumatate de la iod. Adica actioneaza mai incet si este eliminat mai greu sau din contra se elimina mai repede? Numai bine daca iese mai repede.
Lavteo, treaba asta cu transpiratiile, inima care bate in gat si caldura de nesuportat o resimt acum ca sunt in hiper. In rest nu am avut probleme. Probabil tu stai cu tsh foarte jos. Eu la 0.2 simt ca lesin. Plus ca simt ca ma stange ceva de gat si nu pot respira.
Miki, nu cred ca aspacardinul e problema, dar poate ma insel. Organismul se acomodeaza acum cu euthyroxul, dureaza pana se stabilizeaza tsh. Ar trebui sa vb cu endocrinologul. Pe la 6 sapt de la operatie ar trebui refacut un tsh, dar poate a fost o intamplare ca a crescut tensiunea asa mult.
0
08-08-2016, ora 23:37
d.viorel
Nu este medic/terapeut
d.viorel
Salut,
ma numesc Viorel din Galați, am fost operat la Medlife (tiroidectomie totala) de dr. Bogdan Stănescu. Este un chirurg foarte bun și un om de calitate. Aștept rezultatul histopatologic (15.08) cu inima la gura, deoarece aveam șapte noduli, sase pe stânga și unul pe dreapta. Unul dintre ei avea 2cm, hipoecogen si calcifieri. In urma operației am o umflatura sub mărul lui Adam și vocea un pic răgușită.
Sunt trecătoare aceste probleme? Medicul chirurg a spus ca trec după maximum trei luni.

Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 474849 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •