Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 505152 ..... 116 117 Înainte ›
1
24-08-2016, ora 13:37
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Ecaterina stai linistita si trateaza cu calm starea ta pentru ca este ceva normal dupa.operatie si va dura ceva vreme pana se obisnuieste organismul cu tratament de substitutie. Raguseala cu timpul va disparea daca nu cumva chirurgul a atins mai rau vreo coarda vocala. De obicei nu sunt urmari grave dupa o operatie. Doar ca fiecare organism reactioneaza in felul lui. Eu spre exemplu am 6 luni de la operatie si de vreo doua saptamani am inceput sa ma simt rau. Probabil e doza prea mare de euthyrox dar analize abia peste 2 sapt pot sa imi fac. Eu abia acum.simt sufocare stare generala de rau si transpir foarte tare. Multuta sanatate tuturor!
0
24-08-2016, ora 15:21
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
De cand esti pe doza asta nico? Eu de cate ori schimbam doza in max o sapt simteam diferenta. Acum am o saptamana si ceva de când mi s-a micsorat puţin doza si ma simt mult mai ok. Sper sa nu o fi luat si tsh-ul in sus de nebun.
Ecaterina, eu la 6 sapt de la operatie, tin minte ca inca vorbeam ragusit. Si sigur nu puteam sa vb tare. Stiu ca am întrebat-o pe Dna doc cand o sa revina la normal. Si a revenit incet, incet, nici nu mi-am dat seama cand. Eram mult mai panicata cu gatul, sa nu-l misc brusc sau pe spate. Paranoia cum sunt, am fost la un consult ORL si mi-a dat sa folosesc o apa de gura (citrolin parca se numea) cu care am facut gargara seara si dimineata vreo 2 saptamani.
1
24-08-2016, ora 15:39
marielenna
Nu este medic/terapeut
marielenna
Am rez de la biopsie...ADENOM!! Poate mai tarziu voi scrie mai detaliat.Multa sanatate tuturor!!
0
24-08-2016, ora 15:42
menelau
Nu este medic/terapeut
menelau
Nico...de ce abia peste 2 saptamani poti sa iti faci analize ? Acum ce are ?
0
24-08-2016, ora 15:55
ecaterinadiaconu
Nu este medic/terapeut
ecaterinadiaconu
Multumesc Nico si Ana-Maria de raspuns, poate ca ar trebui intr-adevar sa ma inarmez cu rabdare.Voi lua euthyrox50 in continuare si voi astepta sa fie bine.Succese si sanatate tuturor!!!
0
24-08-2016, ora 16:51
miki_80
Nu este medic/terapeut
miki_80
Buna ziua mi a ajuns si mie rezultatul de la biopsie am fost operata in urma cu o luna si doua saptamani problema este ca nu sunt in tara medicul care ma operat a spus ca nu este nimic grav dar ca trebuie sa al duc la endoctrinolog intentionez sa fac asta dar medicul endocrinolog este in concediu pentru doua saptamani o sa l postez aici in speranta ca cineva se pricepe si imi spune ce inseamna




Examen Macroscopic;
517188-517191-lobstang-4/2/1cm -pe sectiune multinodular, culoare albicioasa
517192-517195-lob drept-3, 5/3cu nodul albicos de 2/1, 2cm

Examen microscopic
Gusa tiroidiana anizofoliculara cu leziuni de tiroidita Hashimoto cu bogatinfiltrat inflamator limfoplasmocitar cu hiperplazie de foliculilimfoizi cuformare de centriigerinali reactivi



daca cineva stie sa l interpreteze nu inteleg ce inseamna reactivi acum ma simt bine dupa operatie am avut ceva probleme ma simteam rau nu aveam chef de nimic amluat calciu 3 saptamani acum iau doar eutirox si vitamina D3 in schimb am probleme cu tensiunea este foarte mare din cand in cand asta nu mi sa intamlat pana sa ma operez nu mi explic de la ce este multumesc frumos sanatate
1
24-08-2016, ora 19:37
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
A fost o gusa benigna pe fondul unei tiroidite Hashimoto (boala autoimuna inflamatoare).
Acum nu mai e nimic. Endocrinologul va regla in continuare doza de levotiroxina.
0
24-08-2016, ora 20:14
miki_80
Nu este medic/terapeut
miki_80
Multumesc pentru raspuns
0
24-08-2016, ora 21:19
claudia m
Nu este medic/terapeut
claudia m
buna seara dragii mei...eu inca nu reusesc sa ma reabilitez psihic.am o asa frica in mine incat cred ca pot face infarc in orice secunda..am citit peste 2000 de cazuri dar nimeni nu mi-a spus sa aiva acelasi diagnostic k al meu...nu stiu nimik iar lucrul asta ma omoara putin cate putin...am inteles ca iodul poate da reactii la alte organe...stie cineva daca se i-a ceva aparatoare pentru organism? si astazi tin sa va anunt ca toata ziua am avut vocea schimbata...ma ustura putin in gat...mai am senzatia de nuca in gat care ma jeneaza...mai transpir mai mi-se racesc mainile si picioarele...oftez incontinuu sau mai nou de vreo cateva zile casc mai mereu...ceva simt ca nu este in regula va rog inca odata daca cineva a avut sau are diagnostic k al meu sa imi spuna..astept cu nerabdare..ajutorul si raspunsurile voastre...sanatate va doresc la toti..
0
24-08-2016, ora 21:40
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Eu am ajuns la 175 euthyrox si il.iau din 15 iulie. Ultima data tsh 3.49 cu 150 euthyrox. Dl dr Goldstein de la medicina nucleara a zis sa stau pana in septembrie cu doza asta apoi sa fac analize si vedem cum ies. Din punctul lui de vedere un tsh pe o anumita doza da un rezultat concludent la 1 luna jumate 2 luni de aceea trebuie sa mai astept. Mie cel putin analize mi s- au recomandat la inceput la 1 luna apoi la 2 luni. Fac acum la inc lui septembrie tsh si apoi in noiembrie inainte sa il intrerup pt iod. Chiar daca iau doza marita din 15 iulie abia acum de curand am inceput cu stari naspa. Nu ma deranjeaza decat ca transpir foarte tare si ma strange ceva de gat dar nu tot timpul.
0
24-08-2016, ora 21:49
marielenna
Nu este medic/terapeut
marielenna
Macroscopic:
LTD de 4/2, 5/1, 5cm, capsula neteda;pe sectiune in etajul mijlociu cu extensie in polul inferior nodul degenerat chistic si hemoragic cu axul mare de 1, 8 cm.
LTS de 3, 5/2, 5/1, 2 cm, capsula integra, neteda, lucioasa ;pe sectiune nodul de 1, 2 cm situat in etajul mijlociu cu extensie in polul inferior cu degenerare chistica.Istm de 1, 8/1, 2 cm.


Microscopic:

Adenom tiroidian macrofolicular, delimitat de o capsula cu retractii si remanieri, prezinta edem interstitial si zone de hemoragie si siderofage.Nodulul de adenom este dezvoltat pe fond de gusa nodulara anizofoliculara, hipofunctionala.

Adenom tiroidian macrofolicular, cu arii hiperfunctionale, degenerat chistic si hemoragic, cu cicatrice sclero-hialina, arii de hemoragie cu siderofage, fibroza si edem interstitial. Tiroida adiacenta cu aspect de gusa adenomatoasa anizofoliculara, predominant macrofoliculara, hipofunctionala, cu izolate insule solide de tip embrionar.

Bluetux, ce parere ai? E de bine?? Am motive de ingrijorare??
1
24-08-2016, ora 22:09
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Ingrijorare in nici un caz, a fost o gusa polinodulara benigna pe fond de hipotiroidism, acum cazul e complet rezolvat, numai eutiroxul trebuie dozat corect de endocrinolog.
0
24-08-2016, ora 22:29
marielenna
Nu este medic/terapeut
marielenna
Ms mult!! In curand si consultul endocrinologic, multa sanatate!!
0
24-08-2016, ora 22:59
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Dna Marielena ma bucur foarte mult pt rezultat. Nu mai aveti pentru ce sa va faceti griji, ce a fost mai rău a trecut.
Nico, da sus sta tsh-ul pe 150 mcg eurhyrox. Dar cat ai avut tsh pe 100 eutjurox la primele analize? Si eu ma simteam perfect cu tsh=3 la 6 sapt de la operatie. Cand am ajuns la 150 mcg deja ma simteam horror. Stiu ca tsh este concludent la 6 sapt de la schimbarea dozei dar eu simt din prima saptamana. Ceea ce e ciudat e ca acum dupa iod, doza pe care o tolerez si e si tsh cum vrea endocrinologul (adica maxim 0.5) e mai mica decat cea de dinainte de iod. E ciudat...
Claudia, eu am avut cam acelasi diagnostic cu al tau. Nu cred ca exista 2 identice. Nu e grav, nu te mai panica. Si noi toti am simtit panica. Sunt persoane care au fost in stadii mult mai avasate si sunt foarte bine. Vorbeste cu endocrinologul pentru niste calmante. Pe mine m-a întrebat de prima data daca vreau. Sunt constienti ca un asemenea diagnostic te da complet peste cap. Ai mers la endocrinolog cu rezultatul? Te va indruma catre medicina nucleara pentru iod.
0
25-08-2016, ora 07:37
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
La primele analize dupa operatie facute cam la 2 luni jumate tsh era 33.71 cu doza de 100 eurhyrox. Treptat am crescut doza ultimul tsh a fost de 3.49. Sunt curioasa acum.cu 175 cat o sa fie tsh. Mie mi se pare doza mare in comparatie cu alte persoane.dar si tsh imi.iese mare. Este posibil.sa.fie o.problema la mine si cu glanda hipofiza...adica nici asta sa nu functioneze corect. Mai am de umblat prin medici...dar eu iau totul cu calm si ma montez singura ca altfel as lua- o razna si nu vreau. Refuz categoric sa gandesc negativ si ma gandesc ca este o incercare a vietii si am incredere in Bunul Dumnezeu ca totul va fi bine.
0
25-08-2016, ora 12:53
marielenna
Nu este medic/terapeut
marielenna
Ana.Maria, ms mult!! Va doresc multa sanatate tuturor!!
0
25-08-2016, ora 13:08
claudia m
Nu este medic/terapeut
claudia m
ana maria 12 si tuai trecut prin starileastea? eu m-am simtit bine fizic primele 2 saptamani doar ca nu puteam dormi...dupa inca 2 saptamani cand mi-au spus ca mi-au atins nervul de la coarda vocala am intrat intr-o depresie inimaginabila...si k cireasa de pe tort sa fie completa primesc dupa 5 saptamani bomba...si iarasi am intrat in depresie...acum ma mai trec naduseli, mai am palpitatii mai am nervii din burta..ma mai trec fiori etc etc adik toate starile rele.nu stiu daca am sa mai fiu cea din inainte vreodata...si imi doresc atat de mult...dar nu stiu...
0
25-08-2016, ora 13:11
claudia m
Nu este medic/terapeut
claudia m
am sa merg la dna dr goldstein.prin recomandare de la o pacienta a dansei...dar sper sa nu ajung la iod...ma cam sperie dureriletrecatoare din piept si nuca din gat care apare cand vrea ea...in general cand nu ma simt bine...
0
25-08-2016, ora 15:46
marielenna
Nu este medic/terapeut
marielenna
Claudia, inca am dureri in gat, o jena la inghitire, nu mi-e tocmai comod cu operatia care-mi limiteaza miscarile, transpir, am stari de panica dar incerc sa depasesc cu zambetul pe buze...nervi nu-ti mai spun...cred ca ar tb sa te ocupi putin si de partea genitala, avand in vedere cancerul mamei tale, nu neglija, s-ar putea sa fie bn in aceasta privinta dar s-ar putea sa nu...cand avem in fam. pe linia materna un caz de cancer tb sa fim precauti si sa ne cautam...sper ca nu te-am ingrijorat mai tare, mi-ar parea rau sa o fi facut!!
0
25-08-2016, ora 19:32
tmscmihai
Nu este medic/terapeut
tmscmihai
Buna seara, numele meu este Mihai sunt nou pe forum si va rog daca se poate o opinie m-ar ajuta mult.Acum o sapt. la o ecografie (initial abdominala)apoi la propunerea doct.mi-a facut si la tiroida unde a depistat mai multi noduli cel mai mare avand 1.65 cm, puternic vascularizat cu calcificari in interior.
A doua zi am facut si analizele de sange recomandate de un Dr. endocrinolog rezultatele fiind;
FT4 19, 61 pmol/L interv.de ref 12-22/pmol/L
T3 1, 42 nmol/L 1.30-3.10 /nmol/L
T4 117, 6nmol/L 66-181/nmol/L
TSH 2.80uUI/ml 0.27-4, 20/uUi/ml
Ac.antiTiroglobulina 414, 10 00.00-115.00 UI/ml
ATPO 45, 81 00.00-34.00 UI/ml
Calcitonina 13, 10 Barbati>14, 3 pg/ml
Aceste analize au fost facute la un laborator din Ploiesti, Marti am fost si am repetat la Cantacuzino antitiroglobulina rezultatul fiind;
70.23Ul/ml val de referinta <4.11
Astazi am fost la Parhon unde am facut iarasi analize de sange si mi s-a administrat o pastila de iod pentru scintigrafie care urmeaza sa o fac maine dim.impreuna cu alta ecografie, ma sperie val antitiroglobulinei, ar putea fi ceva grav??
0
25-08-2016, ora 20:04
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Mihai, stiu ca valoarea anti tg crescuta in conditiile in care tsh, FT4 sunt in limite este nesemnificativa. Sora mea este in situatia asta, dar nu are noduli. Insa nodulii prezinta semne de suspiciune (calcificarile, vascularizatia). Acestia sunt de luat in seama. Din cauza acestor semne de suspiciune ti s-a recomandat scintigrafia. Si eu aveam absolut toate analizele in limita inainte de a face ecografia si de a descoperi nodulii. Insa eu am sarit peste partea cu scintigrafia, punctia etc.m-am operat cat mai repede. Deci, daca as fi in locul tau i-as scoate. Poti scrie exact ce scrie pe interpretarea ecografiei?
0
25-08-2016, ora 20:16
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Ar putea fi dupa analize (AntiTG, ATPO) un inceput, o tendinta spre o tiroidita Hashimoto care e o boala de tiroida autoimuna inflamatoare ce poate fi tinuta sub control cu tratament.
Problema nu e aici, e la nodulul suspect de malignitate, daca are vascularizare puternica interioara si e hipoecogen plus calcificari. Calcitonina e cam ciudata si ea. Analizele si imagistica de la Parhon vor stabili ce urmeaza in continuare.
0
25-08-2016, ora 20:43
tmscmihai
Nu este medic/terapeut
tmscmihai
Multumesc mult ptr raspuns, am sa revin cu rezultatele de la Parhon maine, sa sper ca nu sunt ghionist cu nodulul suspect, pana pe 13 sept.nu se fac punctii fiind in concediu domnul Dr Ioachim daca am retinut bine.

Tiroida cu dimensiuni normale, neomogena, polinodulara vascularizatie crescuta; LDT - mic nodul cu dimensiuni de 3.5/5.2 mm, cu semnal vascular prezent la periferie; medial conglomerat nodular imprecis delimitat, discret hipoecogen, cu fine calcificari in interior, cu dimensiuni de 7.4/11.7/13.3 mm; vascularizat la periferie si in interior inferior de acesta, conglomerat nodular imprecis delimita, cu fine calcificari in interior, vascularizat la periferie si in interior, cu dimensiuni de 15.4/10.7/16.8 mm./
0
25-08-2016, ora 22:37
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Toti 3 au cam aceleasi semnalmente. Insa nu e obligatoriu sa fie maligni. Doc mea a vazut ecografic noduli mult mai urati decat ai mei si s-au dovedit a fi benigni. Deci nu se stie niciodata. Sa auzim de bine!
0
26-08-2016, ora 08:02
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
N-a zis nimeni ca e obligatoriu sa fie maligni, dar tb suspectati pana la proba contrarie.
Oricum, benigni sau maligni, ar fi bine sa fie operati pentru evitarea unor "surprize" in viitor.
Daca se poate pastra un lob ar fi perfect.
0
26-08-2016, ora 09:17
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Asa este, din cauza asta scintigrafia si punctia mi se par inutile. Asta e parerea mea. Nu or sa spuna niciodata cu exactitate de ce natura sunt. Si eu cred ca ar trebui scosi.
0
26-08-2016, ora 11:13
septembrie
Nu este medic/terapeut
septembrie
Buna! Am 30 de ani si vreau sa ma operez la mijlocul lunii octombrie. Diagnosticul este hipertiroidie si boala Basedow. Oftalmopatia inca nu a aparut si sper sa nu apara. Eu as vrea sa raman insarcinata si doctorul endocrinolog la care merg mi-a zis ca este complicat sa duc o sarcina fara thyrozol, ca boala poate recidiva in sarcina si ca este mai bine sa ma operez, avand in vedere ca in primavara asta tiroida mea a luat-o razna desi sunt pe tratament din 2011.
As vrea sa stiu la cat tiimp dupa operatie v-ati intors la serviciu. Mergeti pe jos sau mergeti cu masina / mijloacele de transport in comun. Eu stau in Bucuresti si acum merg cu metroul.
Multa sanatate!
0
26-08-2016, ora 12:21
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Trei saptamani de concediu medical sunt de ajuns.
Se poate merge cum vrei, inclusiv pe bicicleta :))
Atentie: operatia tb facuta numai in starea de eutiroidie - adica cu analize normale de tiroida, altfel e foarte posibil ca starile anterior operatiei sa persiste.
0
26-08-2016, ora 13:40
menelau
Nu este medic/terapeut
menelau
Buna ! Eu m-am simtit f vine după operatie dar am stat 2 luni in CM ca nu tb deloc sa fac efort, sa ridic greutăți sau sa lucrez in mediu toxic ( praf, noxe, curent). Acum parca nici nu am trecut vreodata prin operatie. Am preferat sa stau sa ma refac fizic si psihic complet decat sa trag apoi de mine toata viața. Iti recomand sa stai pana simti ca poti face fata oboselii de peste zi. Fiecare se reface in ritmul lui. Multa sănătate!
0
26-08-2016, ora 15:00
tmscmihai
Nu este medic/terapeut
tmscmihai
Salutare, revin cu rezultatele de la inst.dar sunt total bulversat
Rezultat scintigrafie; Tiroida normal pozitionata, relativ simetrica, cu distributie neomogena si captare in limite normale 131-I, care evidentieaza la nivel LDT medial spre istm un nodul rece ???
Rezultatele la analize sunt;FT4 - 14, 32 interval 9-19
TSH- 2.18 interval 0.5-4.5,
VSH 13 interval 1-10 si colesterolul marit 266, 30 fata de 0-200 in rest cele de hematologie sunt in parametri.
Buletin Ecografic;
Lob drept A-P=1.5cm
diam.transvers=2.5cm
diam.Cranio-caudal=5.1cm
Istm tiroidian;5mm
Lob stang; A-P=1.7cm
diam.transvers=1.8cm
diam.cranio-caudal=5cm

Glanda tiroida cu dimensiuni la limita suerioara a normalului, contur net.
Ecogenitate -global scazuta
Ecostructura-difuz neomogena prin prezenta de multiple elemente nodulare hipoecogene de pana la
2-3mm caracteristice tiroidei autoimune, care par sa conflueze in lobul drept.Aici formeaza o plaja pseudonodulara aproape izoecogena cu parenchimul din jur, de aprox.1.5cm.8cm, mai neregulat delimitatasi neomogena, cu semnal vascular predominant periferric9este situata la jonctiunea cu istmul tiroidian)
In regiunea craniala a LD doi mici noduli spongiformi infracentimetrici, cu aspect benign si vascularizati periferic
Densitatea vasculara -normala, relativ simetrica, in ambii lobi
Adenopatii latero-cervicale -nu se evidentiaza adenopatii suspecte in compartimentul central sau lateral.
Concluzii; elemente nodulare hipoecogene infracentrrimetrice cu pattern de noduli de tiroida autoimuna, in ambii lobi ;plaja nodulara/pseuudonodulara slab hipoecogena, periferic vascularizata, la jonct.LD-istm-aspect nespecific.

DIAGNOSTIC dupa toate investigatiile;
Tiroidita autoimuna Hashimoto cu noduli
tratament euthyrox 25 mcg /zi 5 zile pe sapt si calciu D3
NU se recomanda punctie sau operatie !!!

Eu sunt in concediu acum dar de sapt viitoare ar trebui sa merg la serv, jobul meu fiind in GB, m-ar ajuta si opiniile voastre, va multumec anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 505152 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •