Care este starea dupa operatie de tiroida?

3508 comentarii 1 2 ..... 535455 ..... 116 117 Înainte ›
0
09-09-2016, ora 12:12
Dolydeea
Nu este medic/terapeut
Dolydeea
si nu ati intrebat medicul ce e de facut Cand ati fost operata marielenna?
0
10-09-2016, ora 20:02
marielenna
Nu este medic/terapeut
marielenna
Pe data de 10 august anul curent!
0
12-09-2016, ora 08:34
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Si pe mine m-au apucat durerile de stomac dupa operatie, la 1-2 luni. Eu stiam ca am reflux, asa ca am crezut ca a revenit. De obicei primavara si toamna mai am crize. Dar au devenit insuportabile. Am facut o endoscopie si mi s-a depistat helicobacter pozitiv si o gastrita noneroziva, care era data de minunatul helicobacter. Da niste dureri de stomac insuportabile, greata. Daca durerile nu se opresc si se accentueaza mergeti la un control la gastro.
Si in perioada cand luam medicamente cu pumnul ma durea stomacul.asa ca am luat si protectie gastrica + probiotice.
0
12-09-2016, ora 09:26
marielenna
Nu este medic/terapeut
marielenna
Buna dimineata, AnaMaria !! Consum zuzu iaurt de baut cu bifidus si durerile s-au rarit si tranzitul sa reglat.Nu stiu daca datorita probioticilor sau dozei de euthyrox, habar nu am...si eu am helicobacter pozitiv, cred ca jumatate din populatie are asa ceva dar putini stiu acest lucru. Bacteria se ia f usor din atmosfera, apa...am incercat un trat cu antibiotice dar nu l-am tolerat, l-am incercat si pe al doilea dar nu a fost eficient.Am programare la gastro-sunt programata abia in decembrie.
0
12-09-2016, ora 10:27
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Intradevar, cocktail-ul de antibiotice care se da pt helicobacter este crunt. Eu m-am speriat cand am vazut ce cantitati si cate feluri de antibiotic trebuie sa iau.Dar in acelasi timp trebuie luat si pansament gastric si probiotice de calitate. Zuzu e apa de ploaie. La mine a dat rezultate din prima tratamentul. Dar in ce sens nu ati suportat tratamentul?
0
13-09-2016, ora 13:02
marielenna
Nu este medic/terapeut
marielenna
La cat timp dupa operatie ati fost la control la chirurgul care va operat?
0
13-09-2016, ora 20:01
darius2
Nu este medic/terapeut
darius2
Buna seara tuturor interpretati-mi va rog urmatoarele analize pe care leam facut azi TSH 0, 219 in conditiile in care iau 137, 5 Eutyrox Blue te rog Multumesc.
1
13-09-2016, ora 20:37
darius2
Nu este medic/terapeut
darius2
Blue, ce crezi ca sa intinplat ca la 21 iunie aveam TSH 0, 07 cu 150 Eutyhirox la 21 iulie Tsh 0, 066 tot cu 150 Eutyhirox scad Eutyhiroxul la 137, 5 si am 0, 219 azi 13-09-2016
0
13-09-2016, ora 22:23
annaisluca
Nu este medic/terapeut
annaisluca
trebuie sa mergi la endocrinolog, sa ajusteze doza in sensul scaderii ei!
0
13-09-2016, ora 22:25
blutux
Nu este medic/terapeut
blutux
Nu s-a intamplat nimic, ai scazut euthyrox si in consecinta a crescut TSH, e foarte bine. Primii 2 ani in cazul tau ar trebui tinut TSH la maxim 0.5, apoi se poate urca pana la un nivel normal scazut (maxim 2).
0
16-09-2016, ora 09:13
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Buna dimineața!!!Toată noaptea mi-a fost rău, am vărsat si cînd stau în picioare am impresia ca pic jos.Este de la fiere, mîncat ce nu trebuie.Dar nici acum dimineața nu mi-am revenit.Spunetimi noi cei diagnosticați cu carcinom avem voie să luăm orice medicament???vreau să iau colebil si nu stiu daca am voie
0
16-09-2016, ora 09:19
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Am luat pastila de Novotyral, dar tot îmi vine să vărs, au trecut 2 ore de cînd am luato, dacă vărs mai iau sau este ok.dupa atât timp?
0
16-09-2016, ora 10:41
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Buna Ela. Nu stiu daca te ajuta colebilul. Ia un emetiral sau metoclopramid, astea iti iau senzatia de greata si voma. Bea si un ceai de sunatoare. Daca ai luat novotyralul acum 2 ore, deja s-a absorbit. Nu cred ca e ok sa iei 2 doze in aceeasi zi.
Bea multe lichide, esti deshidratata si din cauza asta ai impresia ca pici jos.
0
16-09-2016, ora 13:50
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Ela02. Si eu am probleme cu bila si destul de accentuate. La mine functioneaza foarte bine cu Colebil. Eu nu am primit nicio atentionare precum ca nu as avea voie sa iau alte medicamente numai ca am grija sa treaca cam 2 ore dupa ce iau eithyrox ca sa iai alte pastile. Eu am si 3 hernii de disc si cand ma apuca crizele nu pot sta fara antiinflamatoare
0
17-09-2016, ora 21:24
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Fetelor mulțumesc ptr.raspuns, abia acum am primit notificare s i am văzut răspunsurile voastre.Azi mă simt bine, dar am luat si colebil si metocloplamid la distanta de 1 h între ele.Si să vă mai zic am chemat salvarea ieri, cînd am văzut că tot nu îmi revin, mi-au făcut o injecție să nu mai vărs, dar mi-a spus ptr.scaun să iau pastile.Acum Doamne ajuta mă simt bine, deși și azi aveam un disconfort.
0
18-09-2016, ora 19:56
annaisluca
Nu este medic/terapeut
annaisluca
Buna seara tuturor,

Exista cineva pe forum care s-a confruntat cu hipertensiune si palpitatii la 1 luna dupa tiroidectomie(hipertiroidie cu noduli functionali). Toti cei 3 cardiologi la care am fost, m-au testat si m-au asigurat ca nu am probleme cu inima. Multumesc
0
19-09-2016, ora 08:56
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Annais, ce doza de euthyrox iei? S-ar putea sa fie tsh prea mic. In 2 sapt ar trebui sa-l refaci. Cam atunci se stabilizeaza. Cat de mare e tensiunea?
0
19-09-2016, ora 09:26
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Buna dimineața!!dragilor am emoții în 26 octombrie întrerup tratamentul si in mai trebuie să merg la Cluj.Sper să fie bine, abia aștept să văd analizele.sper sa nu mi se facă rău cînd sint fără tratament.Dar trec eu si peste asta...sintem oameni puternici toți cei de aici.Va doresc o zi minunata si sănătate maximă.
1
19-09-2016, ora 09:33
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Cum adica in octombrie intrerupi tratamentul si in mai mergi la Cluj? O sa fie greu dar trebuie sa ai ambitie sa tii regimul cat mai bine. O sa fie ok!
Din experienta va spun ca e mult mai greu cu tsh aproape 0 decat fara euthyrox, cu tsh de 70-80. Partea grea e regimul. E greu, dar trece!
0
19-09-2016, ora 11:38
marielenna
Nu este medic/terapeut
marielenna
De ce tb sa tineti regim?? E valabil pt toata lumea?
Annais, eu sunt hipertensiva de aprox. 15 ani, m-am obisnuit cu tensiune mare, pt care iau tratament.
0
19-09-2016, ora 13:17
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Marielenna regim fara iod tin cei care merg la medicina nucleara pt tratament cu iod. Se intrerupe o luna eurhyrox pentru a creste foarte mult tsh astfel incat celulele avide de iod la data administrarii iodului aceste celule sa capteze cat mai bine iod si sa se arda. Terapia cu iod se aplica cazurilor de cancer sau cum e in cazul meu carcinom incapsulat pt a arde cateva resturi mici de tiroida
0
19-09-2016, ora 15:17
Beny87
Nu este medic/terapeut
Beny87
Buna ziua,

Ma poate ajuta si pe mine careva cu o interpretare a unei analize histopatologice?
Mama a suferit o operatie de tiroida si i-a fost scoasa toata dar in urma biopsiei i s-a dar diagnosticul de Carcinom Papilar varianta foliculara, neincapsulata pT1bNx.

Daca a avut careva va rog frumos sa ma informati si pe mine.

Multumesc frumos!
0
20-09-2016, ora 08:29
Ana.Maria12
Nu este medic/terapeut
Ana.Maria12
Beny, e vorba de un nodul malign. Daca Poti sa scrii tot ce scrie pe rezultat ar fi bine. Poate cineva de aici te poate lamuri mai bine, eu nu sunt atat de bine documentata. Cred ca o sa aiba nevoie sa Faca iod, cred ca deja a fost indrumata catre medicina nucleara. Nu va panicati, multi dintre cei de aici au avut diagnostic de carcinom, si suntem ok.
0
20-09-2016, ora 10:17
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Buna dimineața !Am greșit în noiembrie merg la Cluj.in mai am făcut prima oară iod.Poate da Dumnezeu și nu mai trebuie.Și dacă trebuie asta este stiu ce mă așteaptă.O zi frumoasa așa cum sinteti voi să aveți.Am uitat sa va întreb, voi nu aveți probleme cu somnul, nu sinteti mai sensibili ca înainte.???
0
21-09-2016, ora 23:46
claudia m
Nu este medic/terapeut
claudia m
buna seara dragii mei..am revenit in sfarsit linistita si revenita psihic si fizic...noroc cu dna doctor Goldstein si cu prietena mea draga ginuta..pe aceasta cale le spun ca le, ultumesc din suflet si ma rog lui Dumnezeu pentru sanatatea lor...am si eu o intrebare cine ma ajuta? sutura de la operatie este la atingere am o senzatie ciudata si are forma adica o simt la mana pe toata lungimea si grosimea ei...v-a disparea cu timpul si se v-a face la acelasi novel cu pielea?sau necesita estetica? multumesc si astept lamuriri..sanatate va doresc la toti si numai bine...
0
22-09-2016, ora 21:04
nico2610
Nu este medic/terapeut
nico2610
Claudiam. Bine ca ai scapat cu bine. Sa- ti dea Dumnezeu multa sanatate! Stai linistita ca asa a fost si la mine. Senzatie ciudata la atingere, galme de- alungul operatiei..ba galme ici colo...dar cu timpul se trage si va ramane doar un rid...la mine asa a fost...foarte urata operatia mult timp...acum la 7 lini de la oparatie desi sunt destul de solida si stratul de grasime e fost destul de gros arata ca un rid si se vad mai proeminent semnele de la tuburile de dren dar si acelea sunt ok.
0
23-09-2016, ora 16:58
septembrie
Nu este medic/terapeut
septembrie
Buna, a incercat careva tratamente homeopate pentru hipertiroidie autoimuna?
0
28-09-2016, ora 20:30
Ela02
Nu este medic/terapeut
Ela02
Buna seara !! fetelor am voie să mă decolorez, apoi vopsit!???nu are nimic cu acel tratament cu iod luat? Doctoriță de la oncologie a spus că nu are nimic.
0
29-09-2016, ora 10:21
marielenna
Nu este medic/terapeut
marielenna
Ela daca medicul iti da unda verde de ce te mai temi??
0
02-10-2016, ora 17:53
annaisluca
Nu este medic/terapeut
annaisluca
Buna tuturor,

Exista cineva pe forum care este operat (tiroidectomie totala) iar endocrinologul ia prescris hormon tiroidian natural ( NaturThroid, WP Thyroid, Armour, Thyroid S) in loc de Euthyrox?
Adaugă un comentariu / răspuns
3508 comentarii 1 2 ..... 535455 ..... 116 117 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •